Szegeden is szinte csak kormányközeli álcivil szervezetek kaphattak egy rakat pénzt a Norvég Alapot helyettesítő Városi Civil Alapból

A Válasz Online járt még jobban utána, hogy valami bűzlik a Norvég Civil Alapot helyettesítő, a kormány által létrehozott Városi Civil Alap pályázatai körül. Ennek során derült ki, hogy a nyertesek nem csupán fideszes kötődésűek, de egy sokkal vészjóslóbb mintázat is kirajzolódott. Természetesen számos szegedi kötődésű egyesület is kapott ezekből a pénzekből.

A Norvég Civil Alap elbukásával kapcsolatos történetet nem csupán egy sajtóorgánum göngyölítette fel, szép fokozatosan tárult elénk az, ahogy a kormány először ”lemondott” ennek összegéről, mondván a 77 milliárdos alap négymilliárdnyi civil alforrásának szétosztásába a kormány számára ideológiailag vállalhatatlan szervezetek is beleszólnának, majd létrehozta ennek pótlására az úgynevezett Városi Civil Alapot. Először a Telex vette észre, hogy néhány fideszes vezetésű (ál)civil szervezet feltűnően nagyot nyert a pályázaton, később az Átlátszó igazolta, hogy a Városi Civil Alap legnagyobb, egyenként 15 millió forintos támogatásainak győztesei között csak elvétve találni olyat, amelyik ne kötődne közvetve vagy közvetlenül kormánypárti politikusokhoz, esetleg Fidesz-közeli üzleti körökhöz.

Mindezek után érkezett be a Válasz Online hírportálhoz egymástól függetlenül több, hagyományőrzésben és közösségszervezésben utazó, vagyis vállaltan konzervatív, mégis hoppon maradt szervezet panasza, miszerint sokkal nagyobb a gond az elosztási mechanizmussal, mint az elsőre látszik. Egyik ilyen forrásuk úgy fogalmazott, „ezt az egészet egyszerűbb lett volna Választókerületi Pártalapnak hívni, ugyanis de facto majdnem mindenki csak a helyi fideszes parlamenti képviselők és jelöltek érdekei szerint nyerhetett pénzt például (kampány)buszra, (kampány)kommunikációra és (kampány)rendezvényekre”.

Egy másik informátoruk pedig arról beszélt, az alap meghirdetésekor érezte, hogy valami nem stimmel. Felkereste hát a helyi fideszes választókerületi elnök egyik emberét, hogy egyengesse a saját egyesülete ügyét, ahol rossz előérzete beigazolódott; „a politikai munkatárs metakommunikációjából azonnal lejött, hogy itt kész listák vannak, amelyekre egyszeri civilek nemigen kerülhetnek fel”.

A pályázat kiírásánál egyébként semmilyen szabályzót nem találtak, szabadon jelentkezhetett bárki, akár teljesen ismeretlen, újonnan bejegyzett szervezettel is. Az összeférhetetlenség sem volt akadály, vagyis nem volt gond, ha az egyesületek, alapítványok vezetői, kurátorai között aktív politikusok, képviselők, polgármesterek, alpolgármesterek vannak. Ezen felül további furcsaság volt, hogy bármire lehetett pályázni. Ez a ki nem tétel jól jött a lap szerint ahhoz, hogy a következő választási időszakra hasznos dolgokra is mehetett, például ingatlanvásárlásra és -felújításra, gépjármű- és eszközbeszerzésre, rendezvényekre, illetve kommunikációs tevékenységek támogatására.

A Válasz Online végül az informátorok által javasolt módszerrel, a nyertesek listáján szereplő hétszáz szervezet mindegyikének kikeresték a székhelyét a bírósági nyilvántartásból, majd választókerületenként csoportosították a győzteseket. A gyűjtés éppen a várt eredményt hozta, a lista alapján valóban választókerületi szinten dönthettek az állami források elosztásáról. A lap által megkérdezett jogászok azt mondták a listát áttekintve, hogy ezzel indirekt módon akár a hivatali hatalommal való visszaélést is bizonyítani lehet.

Csongrád-Csanád megyében négy egyéni választókerület van, kettő szegedi, egy szentesi és egy hódmezővásárhelyi. Ebből érdekes módon a szegedibe jutott a legkevesebb összeg, míg a többiben elérte az 50 millió forintot. Ha a két szegedi kerületre levetítjük, akkor jóval kevesebb ez az összeg kerületenként. A legnagyobb összeget az Életmód váltásért a Dél-Alföldön Egyesület kapta, 15 millió forintot, de hosonló volt a Just Move Sport, Művészeti és Kulturális Egyesület is. Ezután szinte megfeleződnek az elnyert pénzek, de többnyire sportegyesületnek tűnő szervezetek kaptak pénzt. A teljes listát ide kattintva, míg a megyei listát alább is lehet böngészni:

 

Csongrád-Csanád megyei 1. és 2. országgyűlési egyéni választókerület: Szeged

Összes kifizetés a Városi Civil Alapból: 46 millió forint
Egy szegedi választókerületre jutó átlagos támogatás: 23 millió forint

  • 15 millió – Életmód váltásért a Dél-Alföldön Egyesület, 6722 Szeged, Kossuth Lajos sugárút 29. II./208.; a szervezetet vezető Berta Márk édesanyja, Bertáné Bényi Krisztina a közelmúltig a Modern Városok és Falvak fejlesztésének koordinációjáért felelt helyettes államtitkárként a Miniszterelnökségen
  • 14,54 millió – Just Move Sport, Művészeti és Kulturális Egyesület, 6723 Szeged, Felső Tisza-part 31-34. J. 19.
  • 8 millió – Okosító Torna a Gyermekekért, 6723 Szeged, Űrhajós u. 9 /A. 6/16.
  • 4,9 millió – Platán Sport Közhasznú Egyesület, 6720 Szeged, Roosevelt tér 12. fszt./2
  • 4 millió – Nemzeti Ifjúsági Tanács Szövetség, 6726 Szeged, Fő fasor 11. I/6.

Csongrád-Csanád megyei 3. országgyűlési egyéni választókerület: Szentes

Összes kifizetés a Városi Civil Alapból: 50 millió forint

  • 7 millió – Sándorfalvi Civil Szövetség, 6762 Sándorfalva, Ady Endre u. 7.
  • 5 millió – Szentesi Gyermek és Ifjúsági Aranylabda Alapítvány, 6600 Szentes, Bercsényi u. 79/A.
  • 4,8 millió – Mecénások a Kultúráért Egyesület, 6630 Mindszent, Szabadság tér 37.
  • 4 millió – Pro-Harmony Egyesület, 6760 Kistelek, Orgona u. 26.
  • 3,91 millió – Senior Kávézó Egyesület, 6600 Szentes, Horváth Mihály u. 10.
  • 3,5 millió – Körös-Torok Kultúrájáért Egyesület, 6640 Csongrád, Körös-torok üdülő-telep 53.
  • 3,5 millió – Szentesi Pollák Diáksport Egyesület, 6600 Szentes, Apponyi tér 1.
  • 3,5 millió – Szatymaz Község Területén Élő Idős Emberek Gondozásáért Alapítvány, 6763 Szatymaz, Kossuth u. 11.
  • 2,7 millió – Tisza Tenisz Club, 6640 Csongrád, Sport u. 1.
  • 2,3 millió – Kis-Tisza Vízi-Sport Egyesület, 6640 Csongrád, Szegedi út 39.
  • 2 millió – Csongrádi Múzsa Művészeti Egyesület 2000, 6640 Csongrád, Vasvirág u. 40.
  • 2 millió – Hétkerék Közösségfejlesztő, Hagyományőrző, Természetbarát Egészségvédő Turisztikai Sportegyesület, 6760 Kistelek, Kisteleki Ede u. 15.
  • 2 millió – Pro-Art Elit Táncakadémia Kulturális és Sport Egyesület, 6760 Kistelek, Kossuth u. 5.
  • 1,8 millió – SZESE Szentesi Ebtenyésztők és Sportkutyások Egyesülete, 6600 Szentes belterület, hrsz.: 4419.
  • 1 millió – Bodor Lovas Klub Sport Egyesület, 6640 Csongrád, Tanya 1535.
  • 1 millió – Csongrádi Május 1. Vadásztársaság, 6640 Csongrád, Erkel F. u. 2.

Csongrád-Csanád megyei 4. országgyűlési egyéni választókerület: Hódmezővásárhely

Összes kifizetés a Városi Civil Alapból: 55,5 millió forint

  • 8 millió – Hódmezővásárhelyi Szent István Alapítvány, 6800 Hódmezővásárhely, Szent István u. 75.; a szervezet elnöke Walterné Böngyik Terézia, aki fideszes jelöltéként indult a legutóbbi önkormányzati választáson
  • 8 millió – Hód Úszó Sportegyesület Hódmezővásárhely, 6800 Hódmezővásárhely, Ady Endre u. 1.; a szervezet elnöke ugyancsak Walterné Böngyik Terézia
  • 8 millió – „Jobb Makóért” Egyesület, 6900 Makó, Deák Ferenc u. 45.; a szervezet állandó partnere a makói Fidesznek
  • 8 millió – Makói Polgári Nyugdíjas Egyesület, 6900 Makó, Ráday u. 35/B
  • 5,6 millió – Újkishomoki Olvasókör Egyesület, 6800 Hódmezővásárhely-Kishomok, Tanya 5434.
  • 5 millió – Sóshalmi Olvasókör, 6800 Hódmezővásárhely, Sóshalom tanya 40.
  • 4,96 millió – Tarjáni Olvasókör, 6800 Hódmezővásárhely, Királyszék u. 92.
  • 4 millió – Fiatalok Egy Élhetőbb Környezetért Egyesület, 6750 Algyő, Korsó u. 34.
  • 4 millió – Polgári Együttműködés Hódmezővásárhelyért Egyesület, 6800 Hódmezővásárhely, Andrássy út 32. I/1.