Site icon Szegeder Archívum

Ismét látogatható a Szegedi Dóm Látogatóközpont a védettségi igazolvány meglétével

Ismét nyitva a Szegedi Dóm Látogatóközpont

Az egészségügyi helyzet javulása és a védelmi intézkedések enyhítésének eredményeként a Szegedi Dóm Látogatóközpontja fél évnyi zárva tartást követően 2021. május elsejétől újra fogadhat látogatókat.

A Szeged-Csanádi Egyházmegye közleményben tudatta, hogy a látogatóközpont a megszokott nyitvatartási rendben, azaz keddtől-vasárnapig 9 és 17 óra között várja vendégeit időszaki ás állandó programokkal.

Toronylátogatás: A templom 46 méter magasságban lévő toronykilátója 302 lépcső megtételével válik megközelíthetővé. A séta során három pihenőhely nyújt lehetőséget az egyházmegye történetének, valamint a Fogadalmi templom elődtemplomának, a Szent Demeter-plébániatemplom történetének megismerésére. A város felőli torony látogatása során Szeged csodálatos panorámájának megtekintése mellett, különleges látványt nyújt a torony négy harangja. A 26,7 mázsás Szent Imre–püspökharang, a 10 mázsás Magyarok Nagyasszonya-harang, az 508 kg-os Szent Teréz-harang és a 250 kg-os Lélekharang.

Dömötör-torony megtekintése idegenvezetés keretében: Szeged legidősebb, 11. századi alapokon nyugvó építménye a Dömötör-torony, a mai Fogadalmi templom helyén állt Szent Demeter-templom egyetlen meghagyott tornya. A Szent Demeter-templom bontásakor került elő annak falába építve a Dömötör-torony, amelyet 1931-ben felújítottak és keresztelőkápolnává alakítottak. A kápolnát Aba-Novák Vilmos freskói díszítik, amellyel I. díjat kapott az 1932-es padovai egyházművészeti kiállításon.

A Látogatóközpont állandó kiállításai: A Szeged-Csanádi Egyházmegye liturgikus gyűjteményének, a Dóm és a Dóm tér építéstörténetének, valamint a Szegedi Dóm építtetőinek és építőjének – Glattfelder Gyula püspök, Klebelsberg Kunó kultuszminiszter, Foerk Ernő építész – sírhelyeinek megtekintése.

Idegenvezetés a Dóm liturgikus terében: Idegenvezetés keretében megismerhetővé válik Magyarország egyetlen, 20. században épült püspöki székesegyháza, az 1879. március 12-i nagy árvíz utáni fogadalom beteljesüléseként megszülető Fogadalmi templom. A kereszthajóval felépülő háromhajós katedrális építészeti, szobrászati és festészeti remekei mellett a templom felszentelésekor Európa harmadik legnagyobb templomi orgonája is megismerhetővé válik.

Új időszaki kiállítások is megtekinthetőek:

A látogatóközpontban továbbra is az egészségügyi rendelkezések betartását kérik:

 

Exit mobile version