Site icon Szegeder Archívum

Szél Bernadett megkapta a védettségi igazolványok számadatait; Szeged jól áll

Szél Bernadett országgyűlési képviselő elmondása szerint régóta küzd azért, hogy a hátrányos helyzetű térségek lakóira nagyobb figyelem jusson az oltási programban. Ehhez azonban adatok kellenek, leginkább települési bontásban, hogy láthatóak legyenek a kevésbé átoltott helyek.

Itt azonban falakba ütközött; először a Kásler-minisztériumot kérte, hogy küldjék el az oltottak települési szintű adatait, de válaszuk szerint nem vezetnek ilyen nyilvántartást. Majd a Rogán-minisztériumot is megkérte, mint az oltásregisztrációs oldalt üzemeltetőjét, hogy küldje el a regisztráltak területi adatait. Ők is azt írták, nincsenek ilyen adataik, és nem is kötelesek „új minőségű” adatot előállítani.

Végül sikerrel járt a Fővárosi Kormányhivatalnál; ez az a szerv, amelyik kipostázza a védettségi igazolványokat. Ők egy hónap után, augusztus 3-án elküldték a védettségi igazolványok települési adatait. Meg kell jegyezni, hogy ez csupán a védettségi igazolvány, ebben benne van a már fertőzésen átesett, illetve a csak egy oltást kapottak száma is. Íme az adatok:

Augusztusig országosan 6 560 942 darab igazolványt postáztak ki, ez országosan 66 százalékot jelent. A megyék/főváros sorrendje:

Kiszámolták az összes járás adatait is, eszerint a védettségivel rendelkezők aránya a legmagasabb az alábbiakban:

A legalacsonyabb az arány a Kunhegyesi járásban, mindössze 40 százalék, 41 százalék a Mezőcsáti és Ózdi járásban, és 47 százalék a Hajdúhadházi és Csengeri járásban. A legmagasabb és legalacsonyabb arányokkal rendelkező járások között 35 százalék a különbség.

A megyeszékhelyeket és megyei jogú városokat nézve a sorrend a következő:

A kormányhivatal két további adatot is közölt: a hozzájuk kézbesített igazolványok számát, ami 35 146 (ez talán a visszakézbesített esetek száma) és a külföldi kézbesítési címek számát, ami 10 820.

Szél Bernadett szerint az adatok kijózanítóak: a 78 százalékos budapesti aránnyal szemben Szabolcsban, Jász-Nagykun-Szolnok megyében és Borsodban 55 százalék körüli a védettségivel rendelkezők aránya, a legrosszabb helyzetű járásokban 40 százalék körüli, a legkiszolgáltatottabb borsodi, somogyi és szabolcsi falvakban pedig még a 30 százalékot sem éri el.

Exit mobile version