1500 vizsgált egyetemből a 688. legjobb a szegedi

A szegedi egyetem több területen is felkerült a U.S. News & World Report Education 2020. évi felsőoktatási tematikus világrangsorára. Az intézmény világszinten a 688. helyezést érte el, Európán belül pedig a 301. lett, gyógyszerésztudomány területén azonban hazánk legjobb egyetemének kiáltották ki.

Nemrégiben tette közzé legfrissebb, 2020-as felsőoktatási rangsorát a U.S. News & World Report Education, melyben 80 ország 1500 egyetemét vizsgálták. Az amerikai rangsor világ és európai szinten is számba vette a legjobb egyetemeket, emellett pedig tudományterületek szerint is rangsorolta az intézményeket. A Szegedi Tudományegyetem a világrangsor 688. helyét foglalta el, míg az európai egyetemeket nézve a 301. helyen áll. Hazai viszonylatban a 4. legjobb eredményt érte el a szegedi intézmény.

A többi magyar egyetem egyébként így áll a listán:

  1. Eötvös Lóránd Tudományegyetem #434
  2. Debreceni Egyetem #635
  3. Szegedi Tudományegyetem #688
  4. Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem #944
  5. Pécsi Tudományegyetem #1125

Illetve szerepel még a listán a gödöllői Szent István Egyetem és a CEU, de egyiküknél sincs pontszám.

Egyetlen magyar egyetemként került fel az SZTE a gyógyszerésztudományi listára, a világrangsorban a 231. helyen áll. Az ideg- és viselkedéstudományok listán hazai viszonylatban a legjobb vidéki egyetemként, a világ ranglistán a 366. helyen végzett az SZTE. A kémia tudományterületi ranglistán az 525. a Szegedi Tudományegyetem, ezzel az eredménnyel pedig a legjobb vidéki egyetem címet is magáénak mondhatja. A hazai felsőoktatási intézmények között harmadik helyen végzett a Szegedi Tudományegyetem a biológia és biokémia területén, illetve az orvostudomány területén is. Előbbiben a 458. helyet, utóbbiban pedig az 520. helyet szerezte meg az összesített ranglistán.

A rangsor készítői 13 indikátor alapján hasonlították össze a világ 1500 egyetemét, ezek többsége az objektíven mérhető tudományos teljesítménnyel áll összefüggésben. Így például vizsgálták a publikációk számát és arányát, az idézettséget és a nemzetközi együttműködéseket is. (via SZTE)

 

Nyitókép: MTI