175 szociális gondozott halt bele a koronavírusba Csongrád-Csanád megyében eddig

Szél Bernadett országgyűlési képviselő többszörös adatkérések és levélváltások után megkapta Müller Cecíliától a szociális otthonok fertőzöttségi és halálozási adatait március 5-ig bezárólag. Ebből kiderül, hogy megyénkben közel 175 gondozott és 0 gondozó vesztette életét a szociális otthonokban.

„A legkiszolgáltatottabb honfitársaink tragédiáját mutatják ezek a statisztikák. Nem nekem kellett volna ezeket kiszámolnom, hanem a kormánynak, de ha már nekik nincs figyelmük a szociális szférára, legalább adták volna oda időben. Így a harmadik hullámban tudhattuk meg, hogy mely otthonokban és milyen mértékben terjedt a járvány az első és második hullámban. Máshol ezek naprakész adatok, amiből nyomon követhető a járvány terjedése a szociális intézményekben. Nálunk csak utólag lehet információkhoz jutni, ami probléma, mert így nincs semmilyen rálátásunk, mi történik éppen az országban. Ahogy sokszor elmondtam: a nyilvánosság nem akadályozza, hanem segíti a védekezést, mert fényt derít az esetleges hibákra, mulasztásokra, rossz döntésekre. Ami akadályozza a védekezést, az a propaganda” – írja Szél közösségi oldalán.

Az adatokból látni, hogy a járvány őszi hulláma 25-ször több halálos áldozatot szedett az idősotthonokban, mint az első. A második hullámban hunyt el a koronavírus idősotthoni áldozatainak 96 százaléka, márciustól június 30-ig 140 idősotthoni gondozott halt meg, szeptember és március 5-e között 3512 fő. November közepe és március eleje között több mint háromszorosára nőtt az idősotthoni áldozatok száma a szeptember és november közti időszakhoz képest: november 14-ig 1039 idős hunyt el az otthonokban, március 5-ig 3512 fő. Ez azt mutatja, hogy novemberben robbant be igazán a járvány.

A két hullám összesített adatai alapján a március 5-ig koronavírusban elhunytak 24 százaléka, azaz mintegy negyede volt szociális otthonok lakója, ideértve a szociális és gyermekvédelmi intézményeket, idősotthonokat, fogyatékossággal élőket gondozó otthonokat, pszichiátriai betegek otthonait, hajléktalanokat ellátó intézményeket.

A vírus minden negyedik áldozata szociális otthon lakója volt.

De nézzük Csongrád-Csanád megye adatait! A Szél által bárki által elérhető (helló, demokrácia) adatsorokból kiderül, hogy a Csongrád-Csanád megyei szociális otthonokban

  • a 1633 dolgozóból 364 fő kapta el a fertőzést, 0 került kórházba, 0 vesztette életét;
  • a 3281 gondozottból 1092 fő kapta el a fertőzést, 74 került kórházba, 175 vesztette életét.

A legtöbb szegedi haláleset az SZKTT Egyesített Szociális Intézmény Acél utcai épületében történt, ahol 10 fő vesztette életét 71 fertőzésből. A Zákány, a Harmat, valamint az Agyagos utcai idősotthonban 1-1 fő hunyt el.

 

Nyitókép: Balázs Attila / MTI