A déli városrészek megmentésére siet Szabó Bálint

Folytatja városrész-megmentő roadshow-ját Szabó Bálint. Az önkormányzati képviselő ma Szeged-Szentmihályon tartott sajtótájékoztatót, ahol a déli városrészek fejlesztési tervének bemutatása mellett a 2008-ban bezárt általános iskola újranyitásával kapcsolatos tárgyalások részleteit is megosztotta.

A korábbi szeged-szentmihályi általános iskola épületének bejáratánál tartott ma sajttájékoztatót a Mindenki Szegedért Mozgalom vezetője. Szabó elmondta, a helyiek az elmúlt pár hétben aláírásgyűjtésbe kezdtek, melynek eredményeként 263 személy foglalt állást a 2008-ban bezárt általános iskola újranyitása mellett.

„Az elmúlt hetek önkormányzati egyeztetései is megerősítették, hogy Szeged-Szentmihályon a demográfiai folyamatok az országos átlaggal ellentétben megfordultak: többen költöznek ki Szeged-Szentmihályra, és egyre több a gyermek, az óvodák a kötelező gyereklétszámot is túllépték” – vezette fel Szabó az iskola ügyét, majd elmondta, hogy az elmúlt hetekben előrehaladott tárgyalásokat folytattak a katolikus egyházzal, ahol van arra fogékonyság, hogy a továbbiakban ők üzemeltessék az iskolát. Ez nem újkeletű gondolat, hiszen a Gárdonyi Géza Általános Iskola bezárása után az ugyanott helyet kapó Wesley János Általános Iskola és Középiskolát is egyház üzemeltette.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Ehhez két dologra lesz szükség, az egyik a megfelelő gyereklétszám valamint, hogy az önkormányzat, mint épülettulajdonos eladja az ingatlant. Szabóék azt javasolták az egyháznak, hogy állami segítséggel vásárolják meg az iskola épületét, újítsák fel, hogy a 2021-22-es tanévet a helyi gyerekek már itt tudják megkezdeni. A számítások szerint az ingatlan értéke nagyságrendileg 100 millió forint, és a felújításra is megközelítőleg 100 millió forintot kellene költeni. „Látva a katolikus egyháznak és az egyházmegyének a helyzetét, abban bízunk, hogy nem ez a 200 millió fogja megrengetni a költségvetésüket.”

Szeged-Szentmihály viszonylatában több fejlesztési elképzelést is vázoltak. A felsővárosi fejlesztésekhez hasonlóan a déli városrészekre is egy állami fejlesztési csomagot dolgoztak ki, melynek részei, hogy:

  • a nyugati elkerülő utat egy déli elkerülő úttal 1,5 milliárd forintból folytassák egészen a medencés kikötőig,
  • a sok éve problémát okozó vasúti kereszteződéseket a Szabadkai, illetve a Tompai úton alul vagy felüljáróval váltsák ki, ezzel megkönnyítve a városba jutást a   Szeged-Szentmihályon, Gyálaréten, Kecskés-telepen és Klebelsberg-telepen élők számára,
  • a szegedi önkormányzat kezelésében lévő önkormányzati óvodánál a maximális harminc fős csoportlétszámot megbontsák, új csoportokat hozva létre. Erre egyébként önkormányzati szinten már ígéretet is kapták, 2021-es tanévtől egy további óvodai csoporttal bővül a Szeged-Szentmihályi óvoda.

A képviselő végezetül elmondta, azért is lobbiznak, hogy Szeged-Szentmihályon is legyen újra gyógyszertár. „Ezek a legfontosabb közszolgáltatások egy helyen, ha ezek adottak, akkor Szeged-Szentmihálynak nem csak a vonzóképessége, hanem a megtartóképessége is növekedni fog.”

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

 

Nyitókép: Szűcs Dániel / Szegeder