Site icon Szegeder Archívum

A maszkviselés eltörlésére még pár napot várni kell, belassult az oltási program

Mára Belgium és Finnország is megelőzött minket a lakosságarányosan beadott első körös oltások alapján, még pár nap legalább, míg a jelenlegi tempóval meglesz az 5,5 millió beoltott itthon, ami után indulhat a lazítás.

Még múlt hét csütörtökön tarott kormányinfón jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy napokon belül vége a kötelező maszkviselésnek. A pár nappal azonban még várni kell. Elmondta, a kormány úgy döntött, hogy az 5,5 millió beoltott után megszűnik a köztelező maszkhasználat az ország teljes területén. Emellett nem kell majd védettségi igazolvány a szállodákban, strandokon, éttermekben, fürdőkben, tömegrendezvényeknél ugyanakkor továbbra is megmarad.

Jelenleg még 31 795 fő hiányzik az 5,5 millióhoz, akik a koronavírus elleni oltás első dózisát kell megkapják. A kormány ugyanis a mérföldköveket az első dózishoz köti, amely eléggé belassult, alig néhány ezer embernek adják be naponta. Ugyan nagyon sok oltást adnak be jelenleg is, de a második oltásukat kapók vannak nagy többségben.

A legfrissebb adatok szerint pénteken és a hétvégén összesen 113 ezer ember kapta meg a második dózist, miközben az elsőt csak 13 319. Egy hete hétfőn 9799, kedden 10 483, szerdán 13 831, csütörtökön 9322 ember kapta meg az első oltását, így látszik az ingadozás a számokban: három nap alatt kaptak annyian első dózist, amennyit múlt héten szerdán, egyetlen napon.

A hét második felében jöhet a lazítás a jelenlegi számok alapján.

A magyar oltási program lassulása már európai szinten is érezhető. A keleti vakcináknak köszönhetően elég sokáig előkelő helyen voltunk az EU-ban átoltottság tekintetében – konkrétan Málta után a második –, ez azonban átalakulóban van. Egyrészt ezen vakcinák hatékonyságának megkérdőjelezhetősége sem túl jó az átoltottság szempontjából, ugyanis a többi ország az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által jóváhagyott vakcinákkal kezd beérni minket. Korábban az volt az indok a „keletiek” mellett, hogy a „nyugati” vakcinák szállítása lassú.

Másrészt az Our World in Data adatai szerint mára Belgium és Finnország is megelőzött minket a lakosságarányosan beadott első körös oltások alapján, a jelenlegi a tempóval heteken belül az európai középmezőnybe csúszhatunk vissza. Az elmúlt 30 napban 52-ről mindössze 56 százalékosra nőtt az oltottsági arány nálunk, eközben

Exit mobile version