Sok magyar jár át Pfizerért Szerbiába és Romániába a Sinopharm oltások beadatása után

A 24.hu számolt be arról, hogy a kínai Sinopharm oltást kapók közül sokaknak nem termelődött ellenanyag. Mivel itthon még nincs arra protokoll, ha valaki szeretne egy harmadik, úgynevezett booster oltást, ezért kimennek Romániába és Szerbiába, hiszen ott adnak szinte bárkinek.

Itthon sem lehetetlen beadatni a harmadikat, de nem teljesen legális, ezért háziorvosa válogatja, hogy kinek tudnak szerezni például Pfizert. Rusvai Miklós virológus is beszélt arról, hogy vannak ilyen példák: „Meg lehet oldani, mindig maradnak ki oltóanyagok” – mondta. Bár a háziorvosoknak dokumentálniuk kell a felhasznált vakcinákat, ha marad az ampullában, azt nem feltétlenül kell kidobni, akár harmadik oltásra is használhatják. Merkely Béla, a Semmelweis egyetem rektora szerint a képlet azért árnyaltabb, ugyanis ha kevés is az antitest, a memóriasejtek attól még emlékeznek a vírusra.

Ez a jelenség nem feltétlenül csak a kínai oltást érinti, itthon mégis leginkább az ezzel oltott 60 év felettiek panaszkodnak, még egy Facebook-csoport is alakult az elégedetleneknek. A 24.hu cikke konkrét érintetteken keresztül meséli el a történeteket, volt, aki szintén bevizsgáltatta magát és nem volt elegendő antitest-termelődése. Ennek ellenére az illető orvosa azt tanácsolta neki, hogy próbálkozzon külföldön egy booster oltásért. Alanyunk végül Aradra ment, ahol elmondása szerint ki sem kellett szállnia az autójából az autós oltópontnál, az orvosok és nővérek készséggel beadták neki a Pfizer-vakcinát, majd három hétre rá még a negyediket is.

Romániában az oltási protokoll lazább, mint a magyar, ezért akik az itthon kapott oltás után sem védettek a tesztek alapján, azoknak a nagyobb oltási kampányok során a bevásárlóközpontok parkolóiban autós oltópontokat is megnyitottak. Itt előzetes regisztráció nélkül, a személyazonosságot igazoló okmány bemutatásával uniós állampolgárokat is beoltanak. Figyelni kell azonban, hogy aki már kapott az azt megelőző négy héten belül oltást, annak nem adják be, ugyanis a ráoltásokra még nincs tiszta protokoll, óvatosnak kell lenni.

A háziorvosok is megosztottak a témában, így nem mindegyikük javasolja, hogy vegyenek fel más oltást is, mondván két dózis elegendő akkor is, ha a páciens szervezetében nem mutatható ki ellenanyag. A 24.hu olvasója azonban az első Pfizer-dózis után is megcsináltatta az ellenanyagtesztet: az első adag Pfizert követően több százra szaladt fel az ellenanyag szintje, ami a kínai vakcina után nullát mutatott. Érdemes megjegyezni azonban azt is, hogy aki Romániában is beadatja a vakcinát, az ugyan kap papírt róla, de az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térbe már nem kerül fel ez az információ, tehát a külföldi utazásoknál csak a kínai fog látszani.

A lap Duda Ernőt is megszólaltatta, aki ennek ellenére is biztat mindenkit a Pfizer beadatására. „Szegediekkel előfordul, hogy átugranak Szerbiába, és beoltatják magukat, vagy Erdélyben van rokonuk, és elmennek oda. De van olyan is, hogy a magyar orvos minden további nélkül újra beoltja” – mondta Duda, aki szerint a magyar államnak kellene ezt intéznie, de „miután az állam malmai még az Isten malmainál is lassabban őrölnek, ne maradjon védtelen hosszú hónapokon keresztül, oltassa be magát, ha tudja. Ez félig illegális, de az egészség fontosabb ennél.”

A szegedi virológus a Szabad Európának arról beszélt, sokan vannak olyanok, akik ezt Magyarországon kívül, szomszédos országban oldják meg. Nemcsak Románia úti cél, hanem Szerbia is, ahol szintén tárt karokkal várják a külföldön oltakozni vágyókat.