A modellváltást propagáló megyei lap egy nappal a szenátus előtt: színezzük ki az SZTE épületeit!

A város jórésze tűkön ülve várja január eleje óta, hogy mi lesz a Szegedi Tudományegyetem sorsa; az, hogy megtörténik-e a modellváltás, pénteken dőlhet el a szenátusi ülésen. A nagyfokú érdeklődésre bizonyíték, hogy 12 órával a jelentkezési határidő lejárta előtt már több mint 1000 fő jelezte, hogy nézni fogja a döntéshozókat. A helyi jobboldali sajtó eközben elkötelezetten tájékoztatja az olvasókat – egy színezőről.

Érdemes ilyen helyzetekben megnézni, hogy a város sajtóorgánumai hogyan is tájékoztatnak egy adott ügyről. A Szeged.hu-n és a Szegederen lényegében hetek óta az egyetem vezeti a híreket, a két portálon számtalan állásfoglalás, véleménynyilvánítás és nyilatkozat jelent már meg mindkét oldalról; a jobboldali portálokat azonban kevéssé izgatta a téma: a SzegedMa, a Délmagyar, és a Szeged365 is hozta a kötelezőt, amit ilyenkor várni lehet, mást azonban nemigen. Mindhárom portál viszonylag objektíven beszámolt arról, hogy éppen milyen események várhatóak, és egyszer-kétszer megjelentettek egy-egy cikket, amiben a rektor vagy a kancellár propagálja a modellváltást. Ha csak ezt a három hírportált olvasta volna valaki januárban, akkor fogalma sem lenne, hogy bárkit zavar, hogy alapítványi fenntartásba kerülhet a város egyeteme. A tiltakozásokról, a FreeSZTE-mozgalmakról egyedül a SzegedMa írt egy-két cikkében.

A térség legtöbb embert elérő sajtóterméke, a Délmagyar kizárólag az egyetem és a kormány álláspontját közvetítette mindvégig: az első témában született cikkükben Rovó László rektor ecseteli, hogy „az SZTE átalakulása az egész régió számára előnyös lehet”, majd néhány nappal később újabb cikkben írtak arról, hogy milyen jó is lesz a modellváltás. Elég, ha csak a nagybetűs alcímeket nézzük: Megmarad az autonómia; Anyagilag is megéri; Legfőbb hátrány, ha elmarad.

Szerdán is írtak egy propagandacikket a modellváltásról, ebben Fendler Judit nyilatkozatait idézik, s a kancellár itt is határozottan tolja az egyetemet az alapítványosodás felé. Ezen felül összesen egyszer (azaz 1-szer) írt a lap a lehetséges modellváltásról januárban (előtte ugye ez nem volt téma), akkor annyiról számoltak be, hogy nem született döntés a január 18-i szenátusi ülésen.

Láthatjuk tehát, hogy Csongrád-Csanád megye legolvasottabb hírportálja egy ilyen fontos ügyben mindössze négy cikket írt, és abból is három színtiszta propaganda. Mindez persze nem gond, hiszen a nagy szenátusi ülést megelőző estén végre ők is rendbe szedték magukat, és előkapták az ügyet. Megírták, hogy egy kiadványban most akár felnőttként is kiszínezhetjük az egyetem épületeit.