A szegedi Jazz Kocsmából indult, most megszűnik a hálapénz eltörlésére létrejött Facebook-csoport

Megszűnik az a Facebook-csoport, amely a szegedi Jazz Kocsma egy asztala mellett alakult meg, ahol az orvosok a hálapénz eltörlését kezdték el szervezni, és amelynek alapítói közül ma már többen az orvoskamara elnökségének tagjai – számolt be róla a 24.hu.

Az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű csoport, vagy mozgalom 2015 márciusában alakult meg azzal a céllal, hogy a hálapénzt megszüntessék az egészségügyben. Nem csak orvosi körökben lettek ismertek, hanem a társadalmi közbeszédbe is bekerültek a témák miatt. Első igazi sikerük egy nyílt levél volt, amely az alakulásuk után néhány hónappal lett közzétéve, és amelyet 24 óra leforgása alatt több, mint 700 orvos írt alá névvel, pecsétszámmal. Ezután a csoport folyamatos növekedésnek indult, míg végül már az egészségügyet általánosan is érintő témákat is megvitattak szokatlan nyíltsággal.

„A szegedi Jazz Kocsma egy asztala mellett alapítottuk meg Álmos Péter barátom, jelenlegi MOK-alelnök ötletével az 1001 orvos hálapénz nélkül csoportot” – nosztalgiázott a Magyar Orvosi Kamara keddi sajtóreggelijén Lovas András intenzív terápiás szakorvos. Az alapításkor a pszichiáter Álmos Péterrel együtt már tíz éve az egészségügyben dolgoztak, így első kézből tapasztalták a rendszer visszásságait. „A hálapénz torzító erejét, amely sokszor a szakképzést, a várólistát vagy akár egy vizsgálat és műtét indikációját is befolyásolta, ezzel ellehetetlenítve a szakmai alapokat, vagy éppen az átláthatatlan folyamatokból fakadó minőségbiztosítás hiányát, párhuzamosan pedig a betegelégedettség romlását okozta” – fejtette ki Lovas.

A szakorvos a kint töltött egy év angliai, majd izlandi munka után tapasztalta meg, hogy a hazai helyzet javítható. Utóbbiban például arra figyelt fel, hogy egy sztrájknak mekkora ereje van: „Izlandon egy sikeres orvossztrájkban is részt vehettem, a lakosság teljes mellszélességgel támogatta a doktorok kérését, a bérszínvonal emelését, megakadályozandó a további elvándorlást. Ugyanis a szigeten élő emberek is jól tudták, hogy ha az orvosaikat nem tudják megtartani, pár éven belül az ellátásuk kerül veszélybe.”

Hittek a megoldásban, de ehhez tenni is akartak; először szerveződni kezdtek, ehhez a Facebookot választották, mint közösségi felületet. Az első száz fő eléréséig titkos volt a csoport, de látták, hogy rengeteg kollégájuk hasonlóan gondolkodik. A csoport nagy űrt töltött be, ugyanis mind az orvosok, a betegek és az újságírók is nagyon gyorsan rátaláltak és csatlakoztak, így az áttörést jelentő, első nyílt levelük után már pár nappal elérték a célul kitűzött 1001 fős tagságot, amely a nevükben is benne volt. „A sejtek összeköttetésbe kerültek, és immáron szövetként összekapcsolódva megindult köztünk a diskurzus” – szemléltette Lovas.

A Facebook-csoportból szerveződött az Újratervezés nevű kezdeményezés is, amely 2019 elején a Magyar Orvosi Kamara megújítását tűzte célul. A 2019. novemberi kamarai választáson elsöprő győzelmet arattak, jelöltjüket, Kincses Gyula korábbi egészségügyi államtitkárt választották elnöknek. Sikerüket mi sem bizonyítja jobban, mint a jelentős orvosi alapbérrendezéssel együtt megjelenő törvényi szintű hálapénztilalom. Lovas András szerint az 1001 orvos hálapénz nélkül ezzel elérte célját, ezért bezárja kapuit mint közösségi csoport. A siker kulcsa szerinte a változásra való igény, valamint az, hogy mindez alulról és az orvostársadalmon belülről jövő akarat volt.