A szegedi lézerközpontnak is lesz köze az új magyar tankhoz

„Hadiipari együttműködésekben is hasznosulhatnak a világszínvonalú hazai kutatás-fejlesztési infrastruktúrák” – írja közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium annak kapcsán, hogy csütörtökön a német Rheinmetall AG delegációja Szegeden járt az ELI-ALPS Kutatóközpontban, ahol egy lehetséges együttműködés lehetőségeit térképezték fel.

A Rheinmetall nem véletlenül csenghet ismerősen a magyar fülnek: a düsseldorfi székhelyű védelmi ipari óriáscég és a magyar állam vegyesvállalata mintegy 60 milliárd forintból épít üzemet a kategóriájukban legkorszerűbbnek számító Lynx harcjárművek gyártására Zalaegerszegen. A városban működő ZalaZone járműipari tesztpályához kapcsolódva Európa egyik legkomplexebb off-road tesztkörnyezetét is kialakítják. A vegyesvállalat következő beruházásaként robbanóanyagokat, nagykaliberű lőszereket és aknavetőgránátokat gyártó üzemeket építenek Várpalotán.

Csütörtökön a honvédség H145M helikopterével el is helyezték a 60 milliárdos beruházással megépülő zalaegerszegi Lynx-gyár alapkövét. Az eseményen Palkovics László innovációs és technológiai miniszter tájékoztatott arról, hogy a 218 megrendelt Lynx harcjárműből 172-t gyártanak majd a 2023-ra felépülő zalai üzemben, amely elkészülte után kutatás-fejlesztéssel és teszteléssel is foglalkozik majd.

„Az új korszak innovációs bölcsője Zalaegerszegen lesz. A 45 milliárd forintos beruházással épülő járműipari tesztpálya mellett  jön létre egy nemzetközi szinten is jelentős újabb ipari-innovációs bázis. A ZalaZone Ipari Park Zrt. és a Rheinmetall Landsysteme GmbH közös vegyesvállalata, a Rheinmetall Hungary Zrt. Európa egyik legkomplexebb off-road tesztkörnyezetét is kialakítja” – mondta Palkovics.

Alexander Sagel, a Rheinmetall AG fegyver- és lőszerosztályának vezetője, Armin Papperger, a Rheinmetall AG igazgatótanácsának elnöke, Maróth Gáspár védelmi fejlesztésekért felelõs kormánybiztos és Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a járványügyi helyzetnek megfelelően kezet fognak a Lynx-harcjárműgyár ünnepélyes alapkőletételén a zalaegerszegi ZalaZone járműipari tesztpálya fogadóépületében 2020. december 17-én. Fotó: Varga György / MTI

Armin Papperger, a Rheinmetall elnök-vezérigazgatója egyebek mellett arról beszélt, olyan gyár épül Zalaegerszegen, amilyen még nincs Európában, ugyanis olyan technológiákat is alkalmaznak, amelyek a mesterséges intelligenciát is felhasználják. Ezzel a technológiával, digitális berendezésekkel a katonák védelme is nő majd szerinte. A mesterséges intelligencia a következő tíz évben beépül a harcászati rendszerekbe, a zalai fejlesztéshez sehol a világon nincs hasonló.

Szeged mindehez úgy kapcsolódhat majd, hogy a 2017-ben átadott ELI-ALPS kutatóközponttal is elképzelhető valamiféle együttműködés. Azt még nem tudni, hogy pontosan milyen, de az biztos, hogy Pappergerék csütörtökön nemcsak a zalai alapkőletételen jártak, hanem Szegeden is. A küldöttségnek és Gazsó Balázsnak, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közigazgatási államtitkárának Szabó Gábor ügyvezető igazgató mutatta be az ELI-ALPS kapacitásait, főbb projektjeit, a köré épült innovációs ökoszisztémát. A zalaegerszegi üzem tegnapi alapkőletételéhez kapcsolódó szegedi látogatás során a felek körvonalazták a cég és a lézerközpont közötti, jövőbeli együttműködés lehetőségeit.

 

Nyitókép: Lynx harcjármű akcióban. Fotó: Varga György / MTI