Átszervezik a sürgősségi gyermekellátást, Szeged lesz az egyik új központ

Gyorsabb, hatékonyabb ellátással kecsegtet a sürgősségi gyermekellátás új átszervezése, melyre a Népszava világított rá.

A lap arról ír, hogy a tervek szerint a kormány hét centrumba szervezi a gyerekek sürgősségi és baleseti ellátását egy 14 milliárd forintos program keretében. A legfőbb cél az, hogy egy olyan rendszer jöjjön létre, mely segítségével legfeljebb 90 percen belül a legkorszerűbb ellátáshoz jusson hozzá mindenki az országban, akárhol is él.

Velkey György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke arról beszélt a lapnak, hogy ennek ellenére mindig lesznek olyan esetek, amelyeket nem lehet azonnal megoldani. „Van jó néhány olyan trauma, ami csak nagyon ritkán fordul elő, ilyen például az áthatoló szemsérülés, vagy egyes szájsebészeti ellátást igénylő esetek. Ezekre a helyzetekre a szakemberek hiánya miatt sem lehet folyamatos 24 órás szakmai teamet működtetni szerte az országban.” Arra is rávilágított ugyanakkor, hogy már évek óta tart a gyermeksebészek, a traumatológusok, a gyermek- és felnőtt sürgősségi ellátók kezdeményezésére az a szakmai munka, amely nyomán szervezettebbé, hatékonyabbá válhat a kicsik baleseti ellátása.

Az átszervezéssel egy olyan hálózat jön létre hat centrummal, ahol egyetlen helyen elérhető lesz a legtöbb szükséges orvosi ellátás a legsúlyosabb balesetek kezelésére. A hat centrum természetesen a legnagyobb városokat takarja, így ilyet jelölnek ki

  • Budapesten,
  • Debrecenben,
  • Szegeden,
  • Miskolcon,
  • Pécsen, és
  • Győrben.

„A centrumok kialakításával nagyobb lesz az esélye a gyorsabb, hatékonyabb ellátásnak, de még így is marad majd több olyan orvosszakmai terület, mint például az említett speciális szemészeti ellátás, vagy az egyes arc-szájtraumák ellátása, ami továbbra is a felnőtt szakcentrumoknál marad. Sajnos a nagyon ritka helyzetekre nem lehet rendszert, betegutat építeni, de törekedni kell rá, és helyi megoldásokat kell kidolgozni” – mondta Velkey.

 

A program rését képezi még, hogy a jövőben elindul egy gyermeksürgősségi és gyermek baleseti sebészeti szakorvosképzés is. Eddig traumatológusokkal, sebészekkel és gyermekorvosokkal oldották meg a gyerekek ellátását, mostantól lesznek a feladatra speciális szakemberek.

Velkey ugyanakkor arra is felhívja a lakosság figyelmét, hogy a legapróbb tünetekkel ne forduljunk a sürgősségi ellátáshoz, egy lehorzsolt térddel a háziorvos is meg tud birkózni, és így nem vesszük el a kapacitást az igazán fontos esetek elől. „Arra nincs kapacitásunk, hogy minden egyes embernek külön-külön elmagyarázzuk: a banális, nem akut esetekkel érdemesebb a házi gyermekorvoshoz vagy a szakrendelőbe menni, mert itt a súlyos betegek mellől kell olykor odahívni valakit. A csecsemőkoron túli gyermekkel nem a sürgősségikre kell rohanni a más jelentősebb tünet – kiszáradás, elesettség nélkül – jelentkező lázzal, hányással, köhögéssel, ellenben sietni kell a sürgősségire a vérző sérülésekkel, a deformálódott végtagokkal, koponyasérülésekkel, eszméletzavarral, fokozódó hasfájással, mérgezéssel vagy a lázas, bágyadt csecsemővel” – tette hozzá.

 

Nyitókép: koraszülött mentőautó vonul az Anna-kútnál. Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder