Átvállalja a bérköltségek egy részét, és visszahozza a 13. havi nyugdíjat a kormány

A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyi munkahelyet hozzunk létre – mondta Orbán Viktor miniszterelnök.

A kormányfő a gazdaságvédelmi intézkedéseket ismertetve kiemelte: egyszerre kell megküzdeni a járvánnyal és a gazdasági következményekkel, „menteni az emberéletet és gondoskodni a jövőről”. Most olyan gazdasági intézkedéseket kell hozni, amelyek átsegítenek az előttünk álló nehéz szakaszon, ezért kidolgoztunk egy gazdaságvédelmi akciótervet – közölte.

„Tíz év megfeszített és szívós munkával már éppen egyenesbe jöttünk”, amikor a koronavírus-járvány megérkezett Európába és veszélybe sodorta mindazt, amiért eddig megdolgoztunk. A helyzet igazságtalan, nem tehetünk róla, de ez nem változtat azon, hogy komoly kihívással kell szembenéznünk” – mondta Orbán Viktor.

Igazságtalan a helyzet, komoly a kihívás, de meg kell vele küzdenünk, mondta Orbán Viktor. Gazdaságvédelmi akciótervet dolgoztak ki, annyi munkahelyet akarnak létrehozni, amennyit a járvány tönkretesz. Három lépésből áll a gazdaságvédelmi akcióterv, az első ütemen már túl vagyunk, ma indul a második. 

A gazdaságvédelmi akcióterv első szakaszán már túl vagyunk, ma indul a második szakasz. Öt programot indítanak el, melyek számos alprogramot tartalmaznak:

  1. Munkahelymegőrzés: rövidített munkavégzés esetén készen állnak arra, hogy átvállalják a munkaadóktól a bérköltségek egy részét.
  2. Munkahelyteremtés: 450 milliárd forint értékben beruházásokat támogatnak
  3. Kiemelten támogatandó ágazatok: turizmus, építőipar, film-kreatívipar, mezőgazdaság, közlekedés, egészségipar, stb.
  4. Vállalatok finanszírozása: kamat és garanciatámogatott hiteleket biztosítanak magyar vállalkozásoknak
  5. Család- és nyugdíjasvédelem, négy részletben visszaépítik a 13. havi nyugdíjat. 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egy heti nyugdíjat kapnak majd, és így tovább 2024-ig.

„Most persze a munkahelyeket kell menteni, de nem feledkezhetünk el a nyugdíjasokról sem” – tette hozzá.  Az akcióterv három szakasza a GDP 18-20 százalékát csoportosítja át. Módosítják az idei költségvetést. A 2,7%-ra emelik a költségvetési hiányt. „Nehéz időket élünk, de láthatják, egyetlen magyar sincs egyedül. Sikerülni fog, ha vigyázunk egymásra” – mondta Orbán.

(via, MTI)