Az egész Jerney iskola napelemről megy ezentúl

A hetedik szegedi iskolát újította fel az önkormányzat 2018 óta a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban. A kiskundorozsmai Jerney János Általános Iskolát európai uniós és önkormányzati forrásból korszerűsítették, Gulliver azonban nem élte túl a felújítást.

A háromszintes, 1974-ben átadott épület felújítására bruttó 282 millió forintot (267 millió forint európai uniós támogatást és 15 millió forint saját forrást) fordított az önkormányzat a Jerney János Általános Iskola energetikai korszerűsítése projektben. Az intézmény üzemeltetésére ezentúl kevesebbet kell költeni.

A beruházás során kicserélték a külső fa és fém nyílászárókat, helyettük műanyag-, illetve alumíniumszerkezetű, hőszigetelt nyílászárókat építettek be, a homlokzatot hőszigeteléssel látták el. A lapostetőn hő- és vízszigetelést végeztek, valamint napelemeket szereltek fel, így ezután az iskola üzemeltetéséhez megújuló energiát is felhasználnak. A napelemek várhatóan fedezni fogják az intézmény teljes éves áramszükségletét.

Az épületen belül kicserélték a fűtéscsöveket és a radiátorokat, a helyiségeket pedig kifestették. Megújult a padlóburkolat egy része, és taktilis vezetősávot építettek ki a vakok és gyengénlátók számára. Az akadálymentesítés részeként az iskola udvarán parkolóhelyet hoztak létre a mozgássérültek számára, a főbejáratnál rámpát építettek, bent pedig akadálymentes mosdót alakítottak ki. Az udvaron járdákat építettek újjá, és vakvezető sávokat hoztak létre.

A Jerney iskola felújítása tanítás mellett történt, és 235 diák folytatja itt a tanulmányait várhatóan a tavaszi szünet után. A kivitelezési munkálatok idején kiemelt figyelmet fordítottak az oda járó gyermekek egészségének, testi épségének megóvására. A korszerűsítést a közbeszerzési eljárásban nyertes Építészmester Tervező és Kivitelező Zrt. végezte.

A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban 2018 óta megújult a Bonifert Domonkos, a Tabán, a Tarjáni Kéttannyelvű és a Weöres Sándor Általános Iskola, a Petőfi Sándor Általános Iskola Bálint Sándor Tagiskolája, valamint a Vörösmarty Mihály és a Jerney János Általános Iskola. Ezekre az önkormányzat összesen bruttó 3 milliárd 94 millió forintot fordított (ebből 2 milliárd 566 millió forint uniós támogatás, 528 millió forint saját forrás).

Fotó: Iványi Aurél / Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata

Mint arról korábban írtunk, a Jerney volt az az iskola, melynek felújítása során hungarocellborítással fedtek el egy sgrafitto technológiával az 1970-es években készült Gulliver-ábrázolást. A nagyméretű sgraffito az ismert mesealakot ábrázolta, amint a lilliputiak éppen fölfedezik és megkötözik az alvó óriást. A vonalak szövevényéből csak messzebbről állt össze értelmezhető ábrává a sgraffito, mivel a jelenet az épület homlokzatának két szélső falfelületére került. A gyerekek által éveken át karcolt műalkotás végül 16 centiméter szigetelőanyag alá került, erről a 24.hu ismert várostörténeti újságírója, Vincze Miklós írt az alkotás Köztérkép-lapján.

Erről még 2020 novemberében írtunk, és kerestük a szegedi önkormányzatot azzal kapcsolatban, hogy valamilyen módon megpróbálják-e megmenteni a műalkotást, de nem válaszoltak.