Site icon Szegeder Archívum

Az ITM szerint van pénz a Szegedi Tudós Akadémia kollégiumának befejezéséhez

Csak még nem utalták át. A Szegedi Tudós Akadémia építkezésének leállásáról még a múlt héten írtunk, ennek kapcsán kerestük meg az Emberi Erőforrások Minisztériumát és magát az akadémiát. Cikkünk megjelenéséig végül az Innovációs és Technológiai Minisztérium válaszolt.

A válasz szövege szó szerint így hangzik:

„A kormány Szent-Györgyi Albert örökségének ápolása, a tehetséggondozás és a helyi tudományos műhelyek fejlesztése érdekében támogatja a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány „Szegedi Tudós Akadémia” programját és a Szent-Györgyi Kollégium létrehozását. A kormány korábban már 200 millió forintot biztosított a kollégium székhelyéül szolgáló ingatlan megvásárlásához, és döntött az épület felújításához szükséges 1,3 milliárd forint forrás ütemezett biztosításáról is. Tavaly decemberben született határozat e támogatás utolsó, több mint 1 milliárd forintos részletének folyósításáról. A forrást az Innovációs és Technológiai Minisztérium ennek megfelelően hamarosan az alapítvány rendelkezésére bocsátja.”

Ebből a sablonszövegből sajnos sok kérdésünkre nem kaptunk választ, sőt, talán még több kérdés merült fel, mint amennyit megválaszol, a leglényegesebbre azonban igen: van pénz, folytatódik a beruházás. Valószínűleg nem úgy tervezték az építkezés ütemezését sem, hogy majd le kelljen állni, amíg meg nem jön a pénz, ez látszik a szerződésből is. Mivel ezekre nem tér ki az ITM közleménye, felkértük Poirot nyomozónkat, aki megpróbálta rekonstruálni és némileg megválaszolni a felmerülő kérdéseket.

Hol tarthatnak most? Erre az eredeti kiírás siet segítségünkre, ahol feketén-fehéren benne van, hogy hol tarthat most a beruházás, ha megnézzük a benne lévő készültségi számokat.

Ezen szerződés és a korábban linkelt szerződésmódosításból kiolvasható, hogy a harmadik fázisnál tarthatnak, pontosabban annak 10,6%-ánál, illetve egy negyedikről is szól, ami a műemléki épület állapotának megőrzése miatt kellett a Ferroépnek mindenképp elvégeznie, habár a pénz már elfogyott. Ezek alapján jött ki a matek, miszerint ha a negyedik fázis 10%-ban kész a 15% helyett, akkor a teljes kivitelezés most lehet kb. 55,6%-os készültségnél.

Mennyi pénz jöhetett eddig? Az ITM által elmondottak alapján a pénz két, vagy három részletben érkezik. Az első, épületvásárlásra vonatkozó 200 millió Ft már régebben megjött, valószínűleg 2018-ban. A kivitelezéshez szükséges maradék 1,3 milliárd viszont már bonyolultabb, hiszen valószínűleg éves bontásban utalják a költségvetésből. Ezt ha Poirot jól értelmezte a közbeszerzési dokumentumok alapján, akkor a teljes összegből

Ez azért is érdekes, mert pont decemberben, a döntéssel azonos hónapban kellett a kivitelezési szerződést is módosítani, mert az alapítvány nem kapta meg a pénzt az államtól, vagyis a “folyósítás akadályba ütközött”. A másik érdekesség, hogy az ITM által megemlített épületvásárlásra utalt 200 milliós összeg valószínűleg nincs benne a Ferroéppel kötött vállalkozási szerződésben, a szerződés alapján a teljes 1,55 milliárdos elnyert keret tehát nem ezzel jön ki Poirot szerint, hanem ettől függetlenül, a 2019-es 250 milliós és a most utalandó 1,3 milliárdos összegekből.

Mikor fogyhatott el a pénz? Poirot a szerződésmódosításban azt találta, hogy az alapítvány már az

Tehát eddig összesen nettó 860 millió forint körül járunk. Azonban a szerződésmódosításból az is kiderült, hogy az alapítvány számláján mindössze nettó 119,2 millió forint maradt, ebből tisztán látszik, hogy már az 1. szakasz fennmaradó 185,2 milliós tartozását sem tudták kifizetni! A közbeszerzés teljes története alapján valamelyest rekonstruálható, hogy körülbelül 2018 novemberében kezdődött a beruházás a bontással miután a Ferroép elnyerte a kivitelezést. A teljes beruházásra 18 hónap volt, amit azóta már módosítottak 20 hónapra. Erre azért volt szükség, mert az egyébként is 2019 tavaszára/nyarára, csapadékmentesebb időre tervezett tetőbontás és födémcsere közben kiderült, hogy az épület nem teljesen olyan megoldásokkal épült, mint azt előzetesen felmérték, így át kellett tervezni a dolgot. Ez lehetett az 1. szakasz vége, itt már eleve nem volt pénz, vagyis régóta tudható volt, hogy le kell állni, ha nem jön meg a további utalás az államtól. A kérdésre válaszolva, már 2019 nyarán látszódhattak a gondok, azonban az, hogy végül belátható időn belül nem jön pénz és le kell állni, csak valamivel később.

Viszont azt Poirot sem tudta megmondani, hogy a valószínűleg előre látható, ütem szerinti költségeket miért így (nem) utalta át az állam, ahogy, és miért történhetett az, hogy “elfogyott” a pénz. Azt azonban nem szeretné nyomozónk rosszhiszeműen gondolni, hogy köze lehet a 2019-es őszi önkormányzati választások eredményéhez és a Nemesi Pál-féle Ferroéphez.

Exit mobile version