Cenzúrát vezettek be az önkormányzati cégeknél

Elvágták a városi cégeket a sajtótól Szegeden: bármilyen megkeresésre csak úgy adhatnak választ a sajtóval eddig közvetlenül kapcsolatban álló munkatársak, ha azt előbb egy Botka László által erre kijelölt személy ellenőrzi. A válaszidők megnőttek, a cégeknél pedig jellemzően nem örülnek ennek és a hasonló intézkedéseknek, de aki a munkáját szeretné megtartani, nem reklamál. A városvetés hallgat az ügyben.

Február végén Szécsényi Rózsa gazdasági alpolgármester küldött ki egy levelet a szegedi önkormányzati cégek vezetőinek, amelyben arra utasította őket, hogy a jövőben ha megkeresés érkezik hozzájuk a sajtótól, az arra írt választ előbb Dombai Tündének vagy Kalmár Gábornak kell továbbítani, hogy valamelyikük elolvassa és jóváhagyja azt. Nem csak a politikai, de a szakmai témájú megkereséseket is cenzúra alá vették.

Úgy tudjuk, hogy a legjelentéktelenebb ügyekben is így kell eljárniuk,

az önkormányzati sajtó azonban mentességet kapott

– a Szeged.hu és a Szeged Televízió megkereséseire ellenőrzés nélkül érkezhetnek a válaszok, amellyel a hírhátrány-okozás is megvalósul, és így az önkormányzat közvetlenül, negatív befolyással hat a sajtóban lévő versenyre Szegeden. Ez nem újkeletű egyébként, a független vagy nem „baráti” sajtó megkereséseit – akárcsak a kormány – a városháza is nagy arányban ignorálja.

 

Önkormányzatosítás

Nehezen magyarázható, hogy miért vezettek be „központi cenzort”, amikor a cégeknél mindnél van a sajtókommunikációra kijelölt külön személy. Egyre több helyről halljuk, hogy Botka László a NER-hez hasonlóan amit csak lehet, központosít, és egyre kevesebb személyben bízik meg. Ez magyarázat lehet, de az is biztos, hogy egy ilyen intézkedés bevezetése teljes mértékben szembe megy a város és a polgármester által mindig is hirdetett szabadság-szolidaritás vonallal, és azt is jelzi, hogy Botka László legfeljebb a lájkokért és néhány politikai tokenért állt ki tavaly az Index és a szabad sajtó mellett.

Vessünk egy pillantást arra, kik is ellenőrizhetik ezen levelezéseket. Kalmár Gábor Botka László kabinetfőnöke, a városháza szerint feladata többek között a polgármester és a tisztségviselők tevékenységének, közszerepléseinek, egyházi, civil, lakossági kapcsolatainak segítése és szakmai szempontok alapján történő támogatása; folyamatos kapcsolattartás a Polgármesteri Hivatal szakirodáival (információ kérése, betekintés a munkafázisokba); folyamatos kapcsolattartás a közgyűlés bizottságaival, a bizottsági üléseken a polgármester képviselete.

Emellett sajtóelemzés, interjúk összegyűjtése és rendszerezése; a városvezetéssel kapcsolatosan megjelent anyagok vonatkozásában a közérdekű rovatokban megjelent lakossági észrevételekre való reagálás; a tájékoztatás lehetőségeinek megteremtése; és ő informálja a tömegkommunikációs szerveket és a nyilvánosságot az önkormányzat céljairól, eredményeiről és problémáiról. Kapcsolatot is tart a város közművelődési és kulturális intézményeivel, figyelemmel kíséri azok programjait. Sok feladat, melyek része a sajtóval kapcsolatos, de az is biztos, hogy

ő Botka egyik utolsó bizalmi embere is, akit még közel tart magához.

Dombai hivatalosan távolabb van a polgármestertől, ő a Szeged Pólus Fejlesztési Nonprofit Kft. nevű önkormányzati cég sajtósa és kommunikációs szakértője. A Pólus feladata a Szegedre érkező EU-s és kormányzati forrásokból történő beruházások felügyelete, így például az uszodaépítésnél is ők koordinálták a munkálatokat, tartották a kapcsolatot a kivitelező és a város között, és kommunikáltak a sajtó felé. Korábban a Délmagyarország újságírója volt (2013-ban az önkormányzattól vehetett át kitüntetést itt végzett munkájáért), most pedig az önkormányzati tulajdonban álló Szeged.hu nyomtatott kiadásába, a Szegedi Tükörbe ír (cikkei gyakran a Szeged.hu-n is megjelennek). Úgy tudjuk, hogy a Szegedi Tükör felesős szerkesztőjeként is lát el feladatokat rövidebb időszakokban, amikor Szabó C. Szilárd (Botka sajtófőnöke) valamiért kiesik.

 

Eltévedt levelek, értelmezhetetlen kérdések

A jelenséget mi magunk is tapasztaljuk, bár sokszor nem tudni, hogy miért jön csak hetekkel, esetleg egy hónappal a megkeresésünk után válasz. Előfordulhat, hogy a cenzúrarendszerben akadt meg, de az is, hogy egyszerűen az adott városi cégnél nem tartották fontosnak a gyors információközlést.

Az üggyel kapcsolatban természetesen kerestük az önkormányzatot is és valamennyi fentebb említett személyt, sikertelenül. A hivatalos önkormányzati sajtókapcsolatra küldött kérdéseinkre annyi válasz érkezett négy nappal később, hogy „Az önkormányzat tulajdonában és fenntartásában lévő cégek, intézmények kommunikációjának koordinációjára 2015 óta van érvényben lévő rendelkezés”, ez azonban semmiféle konkrétumot nem tartalmaz, és nem is valódi válasz kérdéseinkre. Hogy miket kérdeztünk? Ezeket: mi indokolta a februári rendelkezést, pontosan hogyan zajlik (nagyjából mennyi idővel telik többe így a kommunikáció), és meddig tervezik e gyakorlatot folytatni? Illetve sajtóetikai szempontból megfelelőnek tartják-e a gyakorlatot?

Válaszlevélben rákérdeztünk, hogy pontosan milyen okmányazonosítóval kereshetjük ezt a 2015-ös rendelkezést, esetleg el tudnák küldeni nekünk, pontosabban miről rendelkezik a fent említett rendelkezés, és hogy tudnának-e valódi tájékoztatást adni eredeti kérdéseinkre, amelyekben a februári utasításról kérdeztünk.

Szécsényi Rózsa alpolgármesternek is küldtünk levelet, de ő egyáltalán nem válaszolt, 11 nap elteltével sem. Dombai Tündének még egy nappal Szécsényi előtt küldtünk, ő sem válaszolt, és telefonját sem vette fel először, amikor kerestük. Második alkalommal – egy héttel az első után – egy számára ismeretlen telefonszámról kerestük, így sikerült vele beszélnünk. Azt mondta, levelünket továbbította a városházára (ahonnan a 2015-ös rendelkezésre hivatkozó levél is jött), és onnan érkezik majd válasz.

15 perccel ezt követően érkezett is egy újabb válaszlevél, melyben arról írnak (aláírás nélkül, így nem tudható, hogy Dombai válaszolt-e), hogy az önkormányzatok a törvény által előírt és az önként vállalt feladataikat (tömegközlekedés, településüzemeltetés, távfűtés, lakásgazdálkodás, hulladékgazdálkodás stb.) az általuk létrehozott cégeken és intézményeken keresztül biztosítják, és ezen cégek az önkormányzattal az egész világon bevett gyakorlat szerint összehangolják a kommunikációjukat.

A továbbiakban kérdéseinket értelmezhetetlenek nevezték

(konkrétan azt nem értették, hogy mit jelent egy önkormányzati cégnél a “külsős” személy, aki ellenőrzi a sajtónak küldendő leveleket), majd jelezték, hogy minden cég szervezeti és működési szabályzatában megtalálható ez a 2015-ös rendelkezés, valamint megjegyezték, hogy „eddig még a jobboldali sajtó sem volt kíváncsi az önkormányzat vezetőinek levelezésére, megdöbbentő hogy a Fidesz-kormányzás 12. évében erről kelljen beszélni”. Ez 5 napja volt, és még aznap válaszoltunk is: feltettük újra eredeti kérdéseinket, de azóta sem érkezett válasz.

 

Nyitókép: Tsereteli Nata / Szegeder