Egy év börtönt is kaphat az az orvos, aki elfogadja a hálapénzt

A törvényjavaslat alapján büntethető lesz a hálapénzes tranzakció minden résztvevője. A jelentős béremelést kapó orvosokat a jövőben másik intézménybe helyezhetik át és magánpraxisra sem lesz lehetőségük az állami mellett – írja az Index.

A portál szemlézte azt a törvényjavaslatot, mellyel kapcsolatban a Magyar Orvosi Kamara delegációja szombaton egyeztetett Orbán Viktorral. Gulyás Gergely és Kásler Miklós hétfőn be is nyújtotta az Országgyűléshez az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényjavaslatot, amely az orvosi béreket, a másodállásokat és a hálapénzt szabályozza.

A törvényjavaslat szerint 2021. január 1-től az a személy, „aki egészségügyi szolgáltatás nyújtásával összefüggésében egészségügyi dolgozónak, egészségügyben dolgozónak vagy ezekre tekintettel másnak az egészségügyről szóló törvényben meghatározottak szerint jogtalan előnyt ad vagy ígér, ha súlyosabb bűncselekmény nem valósul meg, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.” Így jövőre egy év börtön járhat annak is, aki hálapénzt ad vagy fogad el. 

A törvényjavaslat tiltja a másodállású magánpraxist is a felemelt bérű orvosoknak, valamint az állami infrastruktúra magáncélú használatát. A jövőben a fenntartó döntése alapján az egészségügyi dolgozót kirendelhetik egy másik intézménybe is munkavégzés céljából, erről azonban előtte ki kell kéri az érintett egészségügyi szolgáltató vezetőjének véleményét is.

A béreket három év alatt tervezik emelni a 2021. január 1-től. Eddig egy kezdő, rezidens orvos alapbére bruttó 255 ezer forint volt, ez most az első évben 481 ezer forintra emelkedik, 2022-től 619 ezerre, 2023-tól pedig 687 ezerre nő. 

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara közben az orvosi bérek emeléséhez illeszkedő és nagyságrendű bérrendezést tart szükségesnek a szakdolgozók körében is. A MESZK honlapján megjelentett dokumentumban azt írták, a koronavírus-fertőzöttek számának jelentős emelkedése miatt egyre nagyobb fizikai és pszichés terhelés nehezedik kollégáikra, ami már veszélyezteti a beteg- és a dolgozói biztonságot.A bizonytalan jövőkép rendkívüli feszültségeket okoz a szakdolgozók körében – közölték.

A kamara azt szeretné, hogy a további tárgyalások kiindulási alapja a 2020. november 1-jétől érvényes egészségügyi szakdolgozói illetmény- és bértábla legyen. Egyúttal határozottan kérik, hogy 2021-ben is legyen egy legalább 50 százalékos béremelés, továbbá ez folytatódjon 2022-ben, illetve 2023-ban az orvosi bérrendezés ütemezésével és mértékével megegyező módon.