Megmutatjuk, milyen lesz a felújított Széchenyi tér

  • Régóta tervezi rendbe tenni a Széchenyi teret a város.
  • 2017 januárjában a kormány ígéretet tett arra, hogy oszt erre is pár milliárd forintot, nagyjából hármat.
  • Egy évvel később, idén januárban kiírták a tervpályázatot.
  • Ma eredményt hirdettek.
  • A győztes terveket pedig a Fontos Mérnök Stúdió hozta el.

 

Kis terek születnek a nagyon belül

 

Az egyik legszembetűnőbb változás, hogy a Takaréktár utca és a tér találkozásánál, a Vasalóház előtt egy új, kisebb tér jön létre. Itt korlátozva lesz az autós forgalom: a Gróf palota felől a Széchenyi tér elérhetetlen lesz, muszáj lesz balra élesen a Kisszínház felé kanyarodni. Terveztek ide egy ivókutat is, ami Anna-vizet ad majd.

Létesül egy dísztér a városháza és az önkormányzati hivatal előtt is, melynek része egy a régi város utcahálózatát ábrázoló, kőből készült bemutatótér lesz. Itt felülnézetből, térképszerűen látjuk majd a régi városközpontot úgy, hogy az épületek között, utcák gyanánt víz folyik.

 

Sokkal kevesebb autó

 

Szerepel a tervek között egy mélygarázs a Zsótér háznál, mely segítségével megszűnne a téren a felszíni parkolás.

Elzárják az autók elől a Károlyi utca és a Zsótér ház, illetve a főposta és a bíróság közötti szakaszt.

A tér északkeleti oldalán az autóforgalmat a villamossínekre terelik, ezzel több helyet létrehozva a zöldterületek számára.

 

Sokkal több zöldség

 

Az OTP bank és a Generali biztosító épülete előtt fasort telepítenek. A mai parkolók helyén pedig növénykazetták létesülnek.

 

Fűre lépni kötelező!

 

A teret alapvetően fogja meghatározni a zöldek kihangsúlyozása. Mindamellett, hogy növekszik a zöldterület és a zöldfelület is, eltűnnek a téren ma tapasztalható távolságok. Persze a valóságban nem lesz kisebb a tér, de gondoljunk bele. Például ha most a városházától szeretnénk a platánok alá menni, át kell verekednünk magunkat előbb az autóforgalmon, majd a parkoló autók közt kell átpréselnünk magunkat, hogy elérjük a hűsítő ligetet. Ez szerencsére megszűnik, hiszen az autók teljesen ki lesznek innen tiltva, sem parkolni, sem közlekedni nem fognak, csak a tér északkeleti és délnyugati élein. A kívánt távolságot kellemesen tudjuk megtenni úgy, hogy dudaszó helyett legfeljebb a madarak csiripelnek csak.

 

Nem lesznek békeidők

 

Szó volt arról, hogy a teret a 30-as évek stílusának megfelelően újítják fel, ez azonban csak félreértés volt: itt valójában a tér korai funkcióinak újragondolásáról van szó, nem pedig arról, hogy szép régiek lesznek-e a kandeláberek.

Fotók: Fontos Mérnök Stúdió

Tényleg épül egy óriáskerék Szegedre?

Tényleg! Egy ismerős hívta fel tegnap a figyelmemet, hogy állítólag épülni fog a Széchenyi térre egy óráskerék az adventi időszakra. Erről igazából nem lehet sokat írni, már azért sem, mert lénygében még semmit sem tudni az egészről, egyedül a szeged.hu írt róla összesen kb. egy mondatot.

 

De úgy tűnik egyre jobban beigazolódik az az észlelésem, hogy a vidéki városok közti versengés legújabb eszköze az óriáskerék. Eddig volt ugye a város nevének kiírása a főtérre, most meg ez. Na de mit tudunk a szegediről?

  • Soha nem volt még Szegeden óriáskerék,
  • 40 méter magas lesz,
  • 144 férőhelyes,
  • és november 23-án nyit.

És ha már városok közti versengés (aminek amúgy a világon semmi értelme nincs, mindenki legyen büszke arra ami van, nem kell menőzni, hogy most épp kinek van új villamosa meg szebb petúniái az amúgy kiváló minősítésű egyeteme előtt), nézzük, mely városok építettek eddig óriáskereket, és mekkorát!

 

Amint lesz bővebb infó az óriáskerékről, megírom.

 

A nyitókép illusztráció. Fotó: Szűcs Dániel

 

Érdekel mi történik Szegeden, mik épülnek, vagy épp milyen kincsek tűnnek el az utcákról? Kövesd a Szegedert Facebookon és Instagramon.

Itt egy hatalmas, 8000 pixel széles panorámakép Szegedről, egyenesen 1882-ből

Találtam hét fotót, melyeket összeillesztve a fenti panoráma jön létre. Ez önmagában még talán nem olyan érdekes, ez a kép már fel-felbukkant a régi Szegeddel foglalkozó oldalak némelyikén, de azok mind elég gyenge minőségűek voltak, kivéve ezt.

Zseniális térhatású képek a 120 éves Szegedről

Egészen elképesztő dolgokra bukkan néha az ember a Fortepanon. Legutóbb a szegedi vendéglátóiparról került fel pár remek fotó, jelenleg pedig Facebook oldalunkon posztolunk minden nap egy képet Az 50 legjobb fénykép Szeged múltjából c. virtuális tárlatunk keretében. Ezúttal azonban valami egészen lehengerlőt találtunk a múlt-múlt századból.

A szegedi lovasszobor, ami egyszer csak elköltözött

A szegedi lovasszobor, ami egyszer csak elköltözött

Vagyis inkább elköltöztették, nyilván nem saját lábán tette meg a közel egy kilométeres utat. 1912. szeptember 29-én rántották le a leplet a város legújabb szobráról, mely II. Rákóczi Ferenc fejedelmet ábrázolta.

Na tessék, így kell felújítani egy kupolát

1.jpg

Még májusban állványozták fel, pár napja pedig elkészült a Kiss Menyhért és a Nagy Jenő utcák, valamint a Széchenyi tér sarkán álló kupolás épület tetejének felújítása.

A Postapalota tavaly év végi felújításához hasonlóan itt is csak a tetőszerkezetet hozták rendbe, azt azonban nem is akárhogyan, ugyanis a cserepek cseréje mellett gyönyörűen renoválták a kupolát is, aminek korábbi palaborítását bádogra cserélték, valamint a tető szélén lévő 9 kis tornyocskát is visszaállították, ezeknek a fele már az évek során széthullt.

 

2.jpg
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

 

kupolagif.gif

 

Kupolák terén úgy tűnik kezdünk jól állni, hiszen nemrég bejelentették az ÁJTK fél évszázada lerombolt saroktornyának visszaállítását is.