Feljelentette a kormány az ex-fideszes videóst, aki egy bottal 12 órán át töltött ki 3000 nemzeti konzultációt online

„Tomanovics Gergely vagyok, egykor »Gery Greyhound« néven ismert fideszes videós, aki ma már nem fideszes.”

A fenti mondat egy beköszönés a méltán híres Partizán YouTube-csatorna egyik műsorából, amely a rablópártokkal foglalkozott. A sorozat nagyon komoly elismerést váltott ki az internetezők körében, a hazai hírportálok is sokat foglalkoztak a sztorival anno. Ennek lett most egy folytatása, a pótmagánvád nevű sorozat, amely más aspektusból is feltárja a történetet, például az eredeti részben szereplő, a koronavírus-járvánnyal híressé vált Gődény György ügyeit is. Ebben a részben szerepel a bizonyos ex-fideszes videós, Tomanovics Gergely is, aki sokat mesélt a rendszer működéséről.

Most jutottunk a jelenbe, amikoris a fent nevezett személy megosztott egy élő streamet YouTube-on arról, hogy egy általa készített bot, azaz automatizált algoritmus vég nélkül, tulajdonképpen legalább 12 órán keresztül online nemzeti konzultációs kérdőíveket töltött ki, akadálytalanul. Ez azért gond, mert így minden további következmény nélkül lehet manipulálni az eredményt, hiszen nem akadályozza semmi azt, hogy egy személy akár tízezerszer is kitöltse.

Mármint azért mégsem következmények nélkül, hiszen a kormány most feljelentést tett az ügyben. Természetesen nagy a valószínűsége annak, hogy a hiányosság megmarad, Tomanovics Gergely pedig felelősségre lesz vonva, mert élt a helyzet adta lehetőséggel, miközben egy komoly problémára derített fényt. Mivel nem vagyok jogász, ezért nehéz megmondani, hogy itt mi a helyzet, de annak idején a Telekom-botránynál is képlékeny volt, hogy ez most büntetőjogi kategória, vagy csak egy etikus hacker jóhiszeműen elkövetett „támadásáról” van szó, amellyel a vállalat biztonságát segítette, de a készítő által a videó alatt megosztott link alapján nem büntethető a dolog.

Az algoritmus készítője úgy fogalmazott hogy „az idei nemzeti konzultációt kicsit bonyolultabb automatikusan random kitölteni, de nem túl sokkal. Csak várni kell 2-3 másodpercet, amíg a robot megkapja a generált címre az e-mailt. A bot amúgy sokkal gyorsabb lenne, csak a videó kedvéért van beépítve késleltetés, hogy látható legyen, amit csinál – egyébként percenként úgy 25-30 konzultációt tudna kitölteni.”

A kormany.hu a következőket írja a nemzeti konzultációs ügyben: „A kormányzati szervek azt észlelték, hogy informatikai támadást indítottak a konzultáció hivatalos internetes oldala ellen, tömeges kitöltéssel próbálkoznak az elkövetők. A kormányzati szervek megteszik a szükséges lépéseket, beleértve a büntető feljelentést is. A korábbi konzultációs honlapot ért támadás ügyében azóta vádemelésre is sor került. Ez utal arra, hogy egy személy már a NERbot első verziójával is kísérletezett hasonlóval, ami sikerrel is járt egy végtelenül egyszerű hibát, a reCaptcha hiányát kihasználva. A mostani a NERbot 2.0 nevet kapta, mivel azóta sem sikerült a hibát betömni.

„Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy egyes szereplők különböző módszerekkel próbálják ellehetetleníteni a járvány utáni életről szóló párbeszédet. A minimálbér-emelés, a családi adóvisszatérítés, a hitelmoratórium, vagy a gyermekek védelmének kérdése magyarok millióinak életét érintik, ezért is biztatunk mindenkit arra, hogy mondja el véleményét” – zárja a közleményt kormányzati honlap.

NERbot 2.0

Az idei nemzeti konzultációt kicsit bonyolultabb automatikusan random kitölteni, de nem túl sokkal 😀 Csak várni kell 2-3 másodpercet, amíg a robot megkapja …