„Ha azt mondanánk, hogy összefogunk az MSZP-vel, kapnánk egy kutya pártot, ami azonnal lemegy nulla százalékra”

„Azt azért lehet látni, hogy az emberek főként pártokra szavaznak, nem emberekre és ezzel kiszorultak a civil jelöltek. Cuki, hogy a Márki-Zayék vagy Pálinkásék beraknak pár civilt, de tök esélytelenek szerintem mindenhol” – mondta a Szegedernek Kovács Gergely, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt elnöke. A politikust a szombati Híd utcai négyszínfestés után kérdeztük szegedi működésükről és múltjukról, az ellenzéki összefogásról és az előválasztásról, valamint arról, hogyan indulnak neki a 2022-es választásoknak.

Milyen felindulásból tettétek tönkre a Híd utcai járdát? Sejthetünk rejtett homoszexualitás-propagandát mögötte, végtére is majdnem szivárványszínekről van szó?

Ez a nyugat-európai bankok érdeke. Ennek pusztán pénzügyi okai vannak, sokkal több hitelt vesznek föl a lakosok bizonyos felmérések szerint, ha vidámabb színek vannak a járdán; ennek a nyereségnek az 5—10 százalékát mi megkapjuk, ebből élünk. Valamiből mindenkinek meg kell élnie.

Ezen felül mennyi pénzt kaptok a Fidesztől azért, hogy bomlasszátok az ellenzéki összefogást?

Nekünk az az izé fizet, a Soros gyerekének van az a néger barátja. A Fidesztől annyira nem sokat.

(Ezen a ponton szól egy pultos Kovács dobozos meggysörét meglátva, hogy kintről behozott alkoholt nemigazán lehet itt fogyasztani. Kovács megígéri, hogy nem fog inni belőle és leteszi a földre.)

Akkor ez a részetekről pusztán gonoszság?

Nem tudom, mi igazából mindenkit bomlasztani szeretnénk. A Fideszt is szeretnénk bomlasztani, meg az ellenzéket is szeretnénk bomlasztani. Igazából a kutyapártot is tök jó lenne bomlasztani, ezért is jött létre az egyfarkú kutyapárt, aminek egyetlen egy célja van, hogy hazugságokkal lejárassa a kutyapártot. Abszolút, atomi részeire szeretnénk bontani a társadalmat, és minden olyat elpusztítani, ami valamilyen fajta közösség ebben az országban.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Komolyra fordítva a szót: a 2016-os, migrációról szóló népszavazáson a vidéki városok közül Szegeden született a legtöbb érvénytelen szavazat (3,8%). Szerinted ennek van köze ahhoz, hogy az MKKP Szegedről indult el annak idején, és éveken át követte munkátokat a helyi lakosság?

Lehet az itteniek már találkoztak bevándorlókkal, és így nem félnek tőlük feleslegesen. Az országgyűlési választásokon is Szegeden kaptuk arányában a legtöbb szavazatot, szóval persze, gondolom azért itt is ismerik az emberek a kutyapártot. Én tíz évig laktam itt, nagyon szeretem Szegedet. Tök szomorú, egyszer jöttünk vissza forgatni egy videót a SZIN-ről az indexesekkel, amikor ez a zöld koncepciója volt a fesztiválnak. Az volt a terv, hogy először mindent lefikázok, hogy milyen gagyi, meg hogy csak a sátrak zöldek, meg nem tudom, és utána majd hirtelen rájövök, hogy ez milyen jó és elmondom, hogy milyen tök jó a SZIN. Csak az volt, hogy felvettük az első felét a videónak, amikor fikázok, aztán kicsit bebasztunk meg meguntuk, és a másik fele már nem jött össze. Tök szomorú volt, hogy gyakorlatilag úgy jöttem vissza Szegedre, hogy csak lefikázok mindent a fesztiválon, szóval ezért így utólag is bocsánat. Lett volna még folytatása a videónak, csak nem készült el.

Arról már meséltél egy podcastban, hogy a pártot hogyan alapítottátok meg 2006-ban Szegeden, és arról is, hogy volt összetűzés az önkormányzattal és a helyi rendőrséggel. A szegediek hogyan fogadták tevékenységeteket?

Én úgy láttam, hogy a nagyrésze azért örült neki. Akkor még nem a párt volt, hanem ezek a street artos dolgok, óriásplakát átragasztások mentek, ott mondjuk nem biztos, hogy mindenki tudta, hogy ezt mi, vagy én csinálom, mert nem került rá a kutya logó. Egy gázkészülék elrontás-hirdetés fekete fehérben egy A4-esen sokkal jobban üt, ha nincs rajta, hogy ezt ki csinálja. Minden hekkelés szerintem akkor működik faszán, hogyha legalább öt másodpercre elhiszi valaki, hogy az igaz. Szerintem nem mindig tudták, hogy mi vagyunk, de alapvetően tök pozitív volt a reakció. Amikor 2006-ban elindultunk a választásokon, még ha viccből is, akkor is azért volt tele plakátokkal Szeged, mert tök sokan jelentkeztek és segítettek mindent csinálni.

Túl sok összetűzés egyébként nem volt, de az egy eléggé vicces sztori, amikor kukákra fújkáltam, hogy „Eladó” meg „Eladóbb”, elkaptak a zsaruk és azt mondták, hogy vagy bevisznek, vagy nem visznek be, ha lefújhatják a hasamat stencillel. Lefújták, és akkor az így tök jó, tudod, fújt rád a rendőr, azért az mégiscsak menő. Viszont tök béna volt, nem tartotta oda rendesen és mellészóródott a festék, ezért utána hirdettünk plakátokon graffiti-tanfolyamot szegedi rendőröknek. Egyébként Szegeden az ilyen közösségibb dolgokon, mint például amit ma is csináltunk, sose jött rendőr. Egy alkalom volt, amikor a Híd utcánál festettünk, és megállt egy troli a pirosnál. Akkor a troli kerekén lévő csavart valaki kifestette pirosra és ezért hívtak egy rendőrt. De ott sem hiszem, hogy komolyabb ügy lett belőle. Meg hát ugye mi megnyertük az Alkotmánybíróságon a négyszínfestést, hogy ezt szabad, és onnantól kezdve, még ha jön is a rendőr, meg tudom mutatni a húsz oldalas papírt. Ez egy nagyon cuki iromány, mert hiába Alkotmánybíróság, olyan mondatok vannak benne, hogy a rendőrőknek több humorérzékük kellene, hogy legyen, meg satöbbi. Azóta ez nyugis, kivéve Felcsúton. Felcsúton bármit csinálsz, jön öt rendőrautónyi rendőr. De hát Felcsút az Felcsút.

Ígértétek 2006-ban, hogy hegyet fogtok építeni Szegedre. Szerinted érdemes lenne inkább a Sándorfalvi úti szemétdombot füvesíteni, fásítani és heggyé nyilvánítani? 2025-ben tervezik lezárni 127 méter tengerszint feletti magassággal, az már valami.

Az nagyon kedves tőled, hogy nem firtatod, hogy amúgy hogy áll a hegy…

Lehet ketté kéne bontani a kérdést.

Készül a hegy egyébként, a tervezés előkészítésének a tervezése zajlik. Pályázunk mindenféle EU-s forrásokra, de akkor igen, ideiglenesen a Sándorfalva felé vezető utat tekinthetjük egy hegynek. De tudom, hogy ez most már nem elég. Szerintem több hegyet fogunk ígérni a következő választáson. Meg hát van is, ugye a Vértónál, az a székelykapus csoda.

Azt ezek szerint ti építettétek?

Nem, de azt szerettük volna tovább építeni, csak aztán beelőzött minket az a furcsa ember, hogy is hívják? Valami átlagos nevű. Onnan ismerem, hogy ő akart velünk még választási csalni 2010-ben, mert nekünk csak egyéni jelültünk volt, nekik meg listán lett volna mindez érdekes.

Itt Szegeden?

Igen, ez a faszi, ez a félbolond ember.

Szabó Bálint?

Nem, de Szabó Bálint is érdekes. Ő kábé egy hónapja felhívta a Várnait, aki Zuglóban a CivilZugló, és azt mondta neki, hogy találkozott a Sápi Attilával. Ugye ő az, akit állítólagosan elástak. Szabó Bálint akkori állítása szerint ő él, csak annyira megverték, hogy megijedt és elbujdosott. De aztán a Várnai bejelentette ezt a rendőrségen, akik arra jutottak, hogy Szabó Bálint nem biztos, hogy valósakat állít.

Ki volt az, akit mondta, hogy csalni akar veletek, milyen párt?

Nem tudom már a nevét, de az volt az első ilyen élményem, hogy valaki választási csalni akart volna velünk. Egyébként akkor nem nagyon sikerült az aláírásgyűjtés. Én Budapesten voltam, és itt két srác gyűjtötte nekünk az aláírásokat, főleg a Dugonics tér környékén. Az egyik nagyon dadogott, nem nagyon lehetett érteni mindig amit mond, a másik pedig ráment előtte valakinek a nőjére, és kapott egy öklöst, hatalmas folt volt a fején, és így nem jöttek össze az aláírások. De nem ők tehettek róla nyilván, ha lett volna még ott tíz ember, akkor lehet összejön.

Ma meglehetősen inaktív a párt szegedi szervezete. Mi ennek az oka, egyáltalán cél volt valaha, hogy megmaradjatok itt olyan szinten, mint az első időkben?

Az látható, hogy passzivisták vannak, ha van esemény. Csak nem volt talán elég ember, aki szervezzen idáig eseményeket, ezért is jöttünk most mi is részben, hogy próbáljunk találni olyan embert, aki az ilyen apróbb kutyapártos utcai eseményeket leszervezi. Az EP-választáskor volt egy nagyobb csapat, láttam fotókat: egy stand mögött tizenöten álltak, meg még hárman feküdtek a fűben. Úgyhogy nagyon remélem, hogy ez sikerül, de persze tök bánom, meg zavar, hogy pont Szegeden inaktívabb a dolog. Abszolút jó lenne, ha lennének rendszeres események, és ez már politikusi duma, de tényleg remélem, hogy ez sikerül. A Pál Anna, aki nekünk egyrészt az egyik jelöltünk volt, ő szervezett dolgokat, de ő meg elég sokszor külföldön van. Most is elment, talán fél évre hajóra dolgozni. Van a Vasárus Gábor, aki mellette még besegít a szervezésben.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Volt valaha tervben, hogy az MKKP polgármesterjelöltet állít Szegeden? Esetleg képviselőjelölteket?

Igen, azt tök bánom, hogy nem indultunk el az önkormányzatin, simán be lehetett volna kerülni ilyen három, négy, öt százalékkal. Az volt, és ez egy tök szomorú sztori egyébként, hogy mi Budapesten azt mondtuk, hogy bárhol induljunk el, ahol a helyiek szeretnének, viszont tök sok helyen, látván az ellenzéki sajtónak egy részének a reakcióit, úgymond elment a kedvünk. Ezért nem indultunk el egyébként akár Szombathelyen, akár Szentendrén, akár Pécsen. Pedig szerintem simán bejutottunk volna, és igazából egy képviselő is tök sok mindent tud csinálni egy önkormányzatban, hogyha valódi munkát végez. Legközelebb mindenféleképpen indulunk és bevallom, nekem fontosabb is az önkormányzati választás, mint az országgyűlési, amin nyilván elindulunk. Ha van száz, százötven, kétszázezer ember, aki ránk akar szavazni, akkor elindulunk, és persze meg is nyerjük, aztán tök nehéz lesz irányítani az országot, mert most itt a Fidesz mindenféle alapítványokba rakta a pénzt, meg a Tóth Csaba is elrakta a pénzt, meg nem tudom. De nekem az önkormányzati személy szerint fontosabb, mint az országgyűlési.

Várható esetleg, hogy 2024-ben Szegeden akár…

Én mindenféleképpen szeretném.

De polgármester nincs tervben.

Hát figyelj, legutóbb azért nem indítottunk polgármestert, mert kicsit ilyen racionálisak voltunk, és próbáltunk arra koncentrálni, amire van esély. Hogyha tizenöt körzetben van jelölted, mert megvannak az aláírások, akkor azért be lehet kerülni simán, de egy polgármesterre olyan nagyon-nagyon sok esélyünk talán nem lett volna legutóbb.

A Wikipédia-oldalatokon még mindig idézőjelbe van rakva a párt szó. Mit gondolsz, mennyire sikerült rögzíteni a közvéleményben, hogy már komolyabb a működésetek, mint némelyik hagyományos ellenzéki pártnak?

Ez jó kérdés, a legtöbben nyilván azt látják, hogy mi akkor szerepelünk a legtöbbet a hírekben, amikor jön a rendőr. És emiatt azt is hiszik az emberek, hogy általában jön a rendőr, miközben tök ritkán jön ma már a rendőr, amikor mi valamit csinálunk. Ez egy ilyen folyamat, az egész párt tök véletlenül lett, én nem akartam pártot csinálni, belesodródtam, elkezdtük ezt a hülyeséget, hogy a kutya meg a nem tudom mi, és akkor jöttek emberek, hogy csináljuk együtt, meg ilyenek. Amikor önkormányzatokba kerültünk, ott sem tudtuk az elején, én biztos nem tudtam, hogy mi az anyámat kéne csinálnom ott a XII. kerületben. Több hónap volt, mire az ember rájött, hogy akkor mondjuk talán érdemes a közbeszerzéseket meg a satöbbit megnézni. Nyilván abban van egy olyan meló, amit először el kell végezned: tulajdoni lap kell, az EKR-t kell használni, satöbbi-satöbbi, a szerződést meg kell tudnod érteni. Ezek meg sokkal unalmasabb dolgok, bár nekem bejön csinálni, de azt megértem, ha kifelé nincs akkora sajtója, mert nem annyira érdekes az, amikor egy 176. fideszesről megtudod mutatni, hogy valószínűleg itt vannak olyan pénzmozgások, amik nem törvényesek. Ez azért nem annyira érdekes, mint amikor jön a rendőr, úgyhogy maradt az, ha jön a rendőr.

De ez a nagyobb utcai aktivitásból is fakad nyilván, ami a többi pártra nem jellemző.

Igen, meg tudnék erre olyan politikusi választ is adni, hogy azért kevesebb kutyapártos esemény volt az elmúlt másfél évben, mert minden pártnak kevesebb volt. Ebben a vírusos évben nem nagyon lehetett, akár tízfős izéket csinálni utcán. Egyébként az időseknek a bevásárlást azt csinálták itt is az Annáék. De az sem olyan látványos, elmész, bevásárolsz tíz embernek, az nem hír.

Nincsen pártsajtótok, az a baj.

Igen, majd lehet, hogy titeket… Nem tudom, mennyiért lehetne…

Erre már mi is rá akartunk térni, de inkább lépjünk tovább. Volt valaha bárki, aki nagyobb összeggel támogatta a pártot hosszabb ideig?

Hát, a néger csávón kívül, akivel a Sorosnak a fia jár, nem tudom. A legnagyobb, amiről én tudok, az egy egymilliós összeg volt, amit a bevándorlós plakátkampány idején küldött valaki PayPalon. A PayPal erre bezavarodott, és valamiért azt hitte, hogy ez egy téves utalás vagy ilyesmi, és visszaküldte a faszinak. Asszem harminc ezer forint nálunk maradt, mert annyi volt a kezelési költség, vagy nem tudom mi. Utána írtam a faszinak, de nem válaszolt, és ezt így buktuk. Pont a legnagyobb adományunkat, amit valaha kaptunk volna, sajnos nem kaptuk meg.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Nemrég egy HVG-interjúban mondtad, hogy a 2022-es parlamenti választásokra az MKKP listájának élére olyanokat akartok állítani, akiknek van már tapasztalatuk az oknyomozó újságírás terén, hogy minél több korrupciógyanús ügyet tudjatok feltárni. Ebben van esetleg előrelépés?

Van, de nem mondhatok neveket, mert biztos még nincsen sajnos. Meg olyan is van, akire gondoltunk, oknyomozó újságíró volt Magyarországon és jó, de nagyon elvette a kedvét az, hogy nincs következménye annak, ha írnak valamit. De ezt úgy értsd, hogy nem csak büntetőjogi, de még politikai következménye sincsen, ugyanúgy megnyerik a választást. Úgyhogy ez az említett újságíró most például német állampolgár lett és kamionsofőr. De igen, ezen rajta vagyunk, de nem tudok még konkrétat mondani.

Arról az Azonnalinak beszéltél, hogy kb. 70 választókerületben már megvannak az országgyűlési képviselőjelöltjeitek, és ősszel lesz a nagy bejelentés, egyszerre. Csondrád-Csanádban hány kerületben indultok?

Hát, itt szeretnénk mindenhol. Azt hiszem ez négy körzet, vagy öt? Na mindegy, mondjuk azt, hogy mind a nyolc körzetben indítunk Csondrád-Csanád megyében, és akkor biztos lefedjük az összeset.

Lázárra is indítotok?

Hát, Vásárhely is kéne egyértelműen, megyünk is oda valamikor két hét múlva. Nem Lázárral szemben, hanem az emberek mellett, ezt így kell mondani.

Tehát akkor a Szeged 1-es és 2-esben is.

Meg Szeged 3-ban, ami igazából a tanyavidék, ha jól tudom. Ebben is van egy nagyon pici Szeged, azt hiszem.

Az már kijelenthető, hogy megvan Szegeden két ember, aki 1—2-ben indulni fog…

Persze, persze.

…és el is vállalta?

Még itt is agyalunk, mert van, aki lehet, hogy külföldön lesz, és lehet, hogy itthon, és helyette más lesz, de ezt majd megoldjuk.

Nem tudják, hogy kamiont vezessenek-e vagy pártot.

Igen, de tudod, nem jelöltet nehéz találni, most a festésen is ott volt húsz ember, és valaki biztos lenne jelölt. Szervező kell mindenhova, aki rendszeresen csinál eseményeket, mert akkor lesz egy tíz-húsz fős csapata, és akkor nevetve összegyűjtik az aláírásokat. Annak meg, hogy ki a jelölt, olyan nagyon nagy jelentősége nem volt, legalábbis 2018-ban. Mi ezen pedig tök sokat aggódtunk, volt felkészítésük is a jelölteknek, hogy mit mondjanak, ha ilyen gázos kérdéseket kapnak, és kábé senki sem kérdezte meg a jelöltjeinket semelyik városban, vagy csak nagyon kevés újság. Úgyhogy igazából a jelölt személye annyira nem fontos. Kivéve, ha csirke, mert akkor fontos, hogy ő csirkeember. Ő meg osztrák állampolgár lett, a csirkeember.

És hentesként dolgozik.

Nem, viszont az osztrák viccpárt szeretné majd indítani a bécsi önkormányzati választáson, ami szerintem ebből a szempontból tök fontos, mert végre Magyarország is ad valamit a nyugat-európai demokráciának. Még ha csak egy csirkeember is legyen az, de több, mint a semmi.

Fotó: Bálint András / Szegeder

A Mandinernek azt nyilatkoztad februárban, hogy jó eséllyel a kutyád, egy Kutyika Kutyi nevű barna labrador lesz a párt miniszterelnök-jelöltje. Ez még fennáll?

(Itt Kovács jelezte, hogy iszik egy korty sört, és egy pillanatra kilépett a Nyugiból. Ezt követően folytattuk az interjút.)

Igen, a kutyus lesz a jelölt, ha vállalja. Tehát itt még azért tárgyalások vannak, nyilván vannak feltételei, de szerintem létezik az a kolbász, amiért elvállalja.

Miért nem állítotok „rendes” jelöltet?

Szerintem elég a kutyát, egy miniszterelnök-jelölt az nem annyira fontos pozíció. Volt egyébként máshol is egy kutya jelöltünk, valahol Vas megyében a 2018-as választáson. Ugye úgy van, hogy ha megvan az aláírás, akkor a jelöltek is kapnak egymillió forint kampánypénzt az államtól. Azt csináltuk, hogy bedobtuk ezeket a közösbe, és onnan ment vissza, de egyedül a kutyusnál volt az a terv, hogy elköltjük a kutyára az egymilliót, és akkor nagyon durva kutyatápokat, meg fuxokat veszünk neki, meg nagy nyakláncot meg nem tudom. De sajnos nem szedte össze a kutya az aláírásokat, nem is értem miért, úgyhogy ez sajnos elmaradt.

Ha nem lenne kutyapárt, te kit látnál legszívesebben Orbán Viktor kihívójaként az előválasztási felhozatalból?

Van az a víziló az állatkertben, az az alacsonyabb, az például szerintem elég jó lenne… Én nem tudok ezek közül választani, nekem úgy nagyon egyik sem szimpatikus. Nem akarok így egyesével rosszakat mondani ezekről a szereplőkről, de engem nem győztek meg azzal, amiket eddig tettek. Mindig úgy voltam vele, hogy azzal nem tudok mit kezdeni, amikor a politikusok jövő idejű és feltételes módú mondatokat mondanak, mert ugye általában azt szoktak, hogy mit csinálnának.

Az MKKP is így kezdte.

Igen, mert akkor még nagyon más volt a magyar politika. Akkor nem annyira egymással foglalkoztak, hanem mindegyik megtette az ígéretét, volt számláló is talán az Indexen, hogy ki hány milliárdot ígért, és az nyert, aki többet. Most meg már nem ez van. Most azt szeretnék, hogy azért szavazzanak rájuk, mert a többit annyira utálják. Ebbe az irányba ment el szerintem a magyar politika, úgyhogy nem is tudom, hogy megígérjük-e még mindig az örökéletet. Majd meglátjuk.

Programírással hogy álltok? Mit ígér a kutyapárt az embereknek 2022-re?

Ugyanazt, amit szokott. Alapvetően mindent, tehát nyugodtan mindenki érezze úgy, hogy amit ő szeretne, az meg van neki ígérve. Szerintem ez a legegyszerűbb, nem kell részekre szedni a dolgokat. Mindig mondtuk, hogy bármit megígérünk, szóval bárki bármit akar, azt neki megígérjük. Azt is megígérjük, hogy elutazunk nyaralni, szerintem egy évre, ha megnyerjük a választást. Sokkal kevesebb bajt tudunk okozni, ha nem vagyunk az országban.

A 2018-as választásokon a zászlóshajónak számító független szerkesztőségek sorra jöttek elő azzal, hogy egyszerűen nem érdemes rátok szavazni, Pető Péter még a párt létezését is megkérdőjelezte. Így a 2022 kapujában mit gondolsz, elfogadottabbak lettetek a baloldali véleménybuborékban?

Hát, most már mi sem ismerjük el Pető Péter létezését. Vegyesebb lett a sajtó egyébként. Lett több olyan, akár online felület, ami szerintem azért nem ennyire szigorú. De én ezt amúgy megértem. Azok az újságírók, akik ellenzéki újságoknál vannak, és napi szinten a Fidesz dolgaival foglalkoznak, illetve kapják azokat a reakciókat a kormányzati politikusoktól, amiket, hogy nem válaszol, nem nyilatkozik, satöbbi, és úgy vannak vele, hogy bárki más, csak ne a Fidesz, és ha bárki ebbe egy picit is olyan, mintha belezavarna, azzal már bajuk van, ezt megértem.

De ebben a magukat függetlennek mondó médiák is benne voltak.

Jó, de ezt nehéz definiálni, ezt a függetlennek mondottat. Talán az lehet, hogy pártoktól független, és azért az ellenzéki sajtó, aminek egy részét nehéz függetlennek nevezni, legalább párttól független. Legalább megírják a baloldali pártokkal kapcsolatos problémákat is, ez nagyon nagy különbség a kormányzati sajtóhoz képest. Nekem akkor az nagyon fura volt, hogy ezt nagyjából két héttel a választások előtt kezdték el, a Magyar Narancs, a 444 külön videót is forgatott, hogy nehogy ránk szavazzanak az emberek. Tök meglepődtem. Ez szerintem ma már így elég unalmas, tehát nem hiszem, hogy ezt fogják folyamat tolni, de nyilván meglátjuk. Közben meg ott van a másik oldal, mikor az önkormányzati választáson szinte alig indultunk el valahol, és mint mondtam, részben a sajtó reakciói miatt, utána meg nem jöttek azok a cikkek, hogy de jófej a kutyapárt, hogy Budapesten csak négy helyen indult, meg nem írt nekem senki ellenzéki, hogy köszi, hogy nem indultatok. Nagyon érdekes, hogy a másik fajta vélemény ilyenkor nem annyira szokott megjelenni.

Él ellenetek a vád, hogy elveszitek majd a szavazatokat az ellenzéki összefogás elől.

Megesszük a szavazatokat, igen.

Erre ti azt szoktátok válaszolni, hogy az MKKP-szavazók amúgy sem szavaznának az ellenzékre. Ezt mire alapozzátok?

Úgy gondolom, hogy azok, amiket mondtak a Hann Endréék amikor beszéltünk velük, hogy a java tudatos szavazó, és több mint a fele valóban a mi szavazónk, olyan értelemben, hogy nem szavazna másra, az látszik. Látszott a 2018-as választáson, hogy aki úgy van vele, hogy szeret minket, de mégis nagyon-nagyon fontos neki, hogy az ellenzék nyerjen, az meg megoldja. Mi körülbelül harminc százalékkal több szavazatot kaptunk listán, mint egyéniben. Nem lepődnék meg, ha jövőre is ez lenne. Aki úgy érzi, az úgyis átszavaz, legalábbis egyéniben, mert ugye az ellenzéki pártoknak az a fontos. Tizenöt éve ezt mondjuk. Ha mi most hirtelen azt mondanánk, hogy összefogunk az MSZP-vel, akkor tök jó, kapnánk egy kutyapártot, ami kábé azonnal lemenne nulla százalékra. Azt senki ne gondolja, hogy ha mi beállunk az ellenzékhez, akkor megmarad a támogatottságunk, hiszen ez abból fakad, hogy nem vagyunk velük.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Te mit vársz 2022-től, lesz kormányváltás?

Fifty-fifty. Egy ideje még azt mondtam volna, hogy ilyen kormányzás mellett meglepődnék, ha maradna a Fidesz, de…

2018-ban ugyanennyivel a választások előtt mit mondtál volna, fifty-fifty?

Nem, hát az nyilván egyértelmű volt. Így, hogy összefogtak nyilván esélyesebbek, de például az elmúlt hónapokban szerintem tök mínuszos amit csináltak. Kitalálták az előválasztást, ami mindenkinek szimpatikus, hogy majd az emberek eldöntik, aztán utána meg alkukkal döntik el és kábé öt-tíz hely van az országban, ahol mondjuk izgalmas lesz az előválasztás.

Te ezt mennyire érzed az előválasztás megfúrásának?

Teljes mértékben, és nem csak az a gond, hogy gyakorlatilag megbeszélték, hogy hol ki nyerjen, hanem ezzel teljesen kiszorulnak a civil szereplők. Ugye amit mindig hangoztattak éveken át, hogy majd a helyben esélyes és ismert jófej civil majd esetleg izé… Nem, ha beáll három párt egy adott jelölt mögé, az lehet akár egy döglött ló is, ő fog nyerni…

Vagy egy Tóth Csaba?

Ő talán nem fog nyerni, de a legtöbbnél, ha beáll, akkor nyer, mert azt azért látni, hogy az emberek főként pártokra szavaznak és nem emberekre, és ezzel tök kiszorultak a civil jelöltek. Most az cuki, hogy Márki-Zayék beraknak pár civilt, vagy a Pálinkásék, de tök esélytelenek szerintem mindenhol.

Tavaly a 444-en kérdezték tőled, hogy mit kéne tennie a Fidesznek ahhoz, hogy ti is beálljatok az ellenzéki összefogásba. Azt válaszoltad, hogy még fehéroroszországosodnunk kellene. Ma közelebb állunk Lukasenkáékhoz, mint akkor, vagy soha nem fogjuk azt a szintet elérni?

Tudok még egy módszert. Mindig azt mondtam, hogy ha a Fidesz összefog az ellenzékkel, és mindenki együtt indul, teljes összefogás lesz az országban. Akkor természetesen mi is belépünk ebbe a dologba. Szerintem egyébként nagy változások nem történtek. Egy történt csak, az alapítványok, azért az egy újdonság. Ugye először az ember azt látta, hogy itt inkább hatalomtechnikai okok vannak a háttérben, az egyetemeket tehát nem feltétlenül a pénz miatt teszik át fideszes alapítványokba. Viszont most már nem ez van. A táborok, vagy az autópálya koncesszió, amit most kiírnak, azért az egy nagy változás. Az, hogy most már megmerik azt csinálni, hogy átpakolásszák ezeket a vagyonokat saját maguknak. Ebben esetleg valami pozitív is lehet: lehet azért teszik, mert nem biztosak benne, hogy nyerni fognak. De így, ha nyer az ellenzék, az egy nagyon furcsa kormányzás lesz, ilyen feltételek mellett.