Hogyan tudjuk biztonságban adatainkat online?

Ez az anyag egy a Rackhost Zrt. és a Szegeder.hu közötti együttműködésben jött létre, a cikket nem a Szegeder szerkesztőségének tagja írta.

Manapság számos okoseszközt használunk a mindennapjaink részeként és természetesen csatlakoztatjuk is őket az internetre. Ebben az esetben azonban bármelyik számítógép vagy egyéb eszköz könnyű célpontot jelenthet a rosszindulatú programoknak és a hackereknek. Ugye senki sem szeretné, ha illetéktelenek férnének hozzá számítógépéhez vagy internetes fiókjaihoz? Éppen ezért kell elővigyázatosnak lennünk és megfelelően védeni adatainkat, nehogy rossz kezekbe kerüljenek és visszaéljenek velük. Mire érdemes figyelni? Adunk néhány tanácsot. A Rackhost cikke.

Tűzfal

Ajánlott tűzfalat használni számítógépünkön vagy az otthoni hálózatunkon, hiszen ez a biztonsági rendszer képes megvédeni a hackerektől vagy rosszindulatú programoktól, amelyek meg akarnak telepedni a számítógépünkön és személyes információkat gyűjtenek.

A tűzfalak az interneten keresztül a számítógépünkre érkező forgalmat szűrik meg. Lehetnek programok vagy hardware-ek. Ennek függvényében telepítsük vagy vásároljuk meg a szükséges eszközöket, hogy adatainkat biztonságban tudhassuk. A tűzfal segítségével biztonságosabbá tehetjük a számítógépünket és megvédhetjük az adatainkat a sérüléstől valamint attól, hogy bárki visszaélhessen velük.

Vírusirtó

Hasonlóan jó szolgálatot tehetnek a különféle vírusirtó programok. Ne felejtsük el használni őket, ha el akarjuk kerülni, hogy olyan vírusok telepedjenek meg a gépünkön, melyek adatokat gyűjtenek és később visszaélhetnek velük. Ne csak a számítógépünkre telepítsünk vírusirtót, hanem a tabletünkre, vagy akár a mobilunkra is, hiszen bármely eszköz veszélyben lehet, amely csatlakozik az internetre.

SSL tanúsítvány

Szintén fontos az SSL tanúsítvány meglétének ellenőrzése. Kizárólag olyan weboldalakon adjunk meg bármiféle személyes információt, amely SSL tanúsítvánnyal titkosított. Online vásárlás esetén pedig kifejezetten legyünk körültekintőek. Figyeljük a böngésző címsorában a lakat ikont, vagy a https:// protokollt. Amennyiben ezt látjuk, biztosak lehetünk benne, hogy adataink titkosított csatornán fognak eljutni a célszerverre.

Kétlépcsős hitelesítés

Ezenkívül ahol csak lehet, alkalmazzunk kétlépcsős hitelesítést. Hiába vannak erős, megbízható jelszavaink, jó szolgálatot tehet, ha új eszközről történő bejelentkezés esetén egy másik eszközről is azonosítjuk magunkat. Így nagyobb biztonságban tudhatjuk adatainkat. Sokkal kisebb az esélye annak, hogy illetéktelenek lépjenek be online felhasználói fiókjainkba.

Érdemes a felsoroltak közül mindent igénybe venni ahhoz, hogy minimálisra csökkentsük a kockázatot. Ne csak a bankkártya adatainkat védjük megfelelően, hiszen mindenféle személyes információ vagy fotó visszaélés tárgya lehet! Legyünk óvatosak!

 

Nyitókép: XPS