Húsz éves a szelektív hulladékgyűjtés Szegeden

Egy hét múlva lesz húsz éve, hogy 1999. szeptember 30-án Pepó Pál Környezetvédelmi miniszter átadta az 55%-ban állami, 45%-ban saját forrásból épült Sándorfalvi úti hulladékválogató üzemet, amely immáron 20 éve látja el folyamatosan feladatát – írja közleményében a Szegedi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft. A lakosok által szelektíven gyűjtött csomagolási hulladékokat kéthetente, – Szegeden minden páratlan naptári héten – külön gyűjtőjáratban szállítja el utóválogatásra a Sándorfalvi úti Regionális Hulladékkezelő Telep válogató üzembe.

Az utóválogatásra azért van szükség, mert a fém és műanyag is összefoglaló elnevezés, amely többféle kémiai anyagfajtát takar (ónozott konzerves doboz, alumínium sörös doboz, PET pillepalack, polipropilén flakon, többrétegű italos-karton, fólia stb.), és ezeknek csak külön-külön van piaca, így utóválogatáskor piactól függően az anyagok 12-14 külön frakcióba kerülnek. Utóválogatásra kell azért is, mert a haszonanyagokat a szennyező anyagoktól meg kell tisztítani: a gyűjtésbe mindig kerül szerves, vagy egyéb szelektíven nem gyűjthető anyag, nem hasznosítható csomagolási hulladék, ami utószelektálás nélkül rontaná a szelektív hulladék anyagminőségét, hasznosíthatóságát. A válogatást követően a homogén anyag bálázásra kerül, ezt követően a hasznosítóknak bizományos értékesítés keretében adja át a társaság.

Fotók: Kuklis István / Délmagyar

A válogató üzem átadása óta eltelt húsz év alatt az akkor elégségesnek tűnő kapacitást kinőtte. A 2018. január 1-jétől Kormányrendeletben kötelezővé tett házhoz menő szelektív gyűjtés keretében olyan mértékben megnövekedett a tovább hasznosítható begyűjtött anyagmennyiség, hogy 2020-ban az üzem bővítése elengedhetetlenné válik.

A városban egyébként már elkezdtek kiosztani 33 ezer sárga kukát, melyekkel megszűnik a sárgazsákos korszak.