Itt van Szeged második első csomagolásmentes boltja, a Csakamikell

Csakamikell néven nyílt meg Valentin nap másnapján a város második csomagolásmentes üzlete. Meglestük.

December elején először a Szegederen olvashattatok a Garabolyosról, melyből – lévén ez Szeged első igazi csomagolásmentes üzlete – bármit megvásárolhatunk a saját befőttesüvegünkben, dobozunkban, de egy finom kakaóscsigát akár kézben is elvihetünk. Azaz élhetjük úgy az életünket, ahogyan nagyanyáink tették: pusztító szeméthegyek halmozása nélkül szerezhetjük be konyháink és fürdőszobáink kellékeit, miközben egy kellemeset beszélgetünk a szuperaranyos eladókkal.

A február 15-én nyitott Csakamikell zero waste shop és kotyogós kávézda hasonló vállalással jött létre. Az ötlet még 2019 elején fogant meg egy baráti-családi társaságban, akik előbb a Mars téri piacon szerettek volna mindenféle jóságot árulni, de aztán jobbnak látták, ha rendes bolti keretbe öntik történetüket. Jól tették.

Elhelyezkedését tekintve meglehetősen érdekes helyen van a Csakamikell: ugyanabban az utcában található, mint a Garabolyos (és a Helyi-ség), csak 850 méterrel odébb észak-keleti irányba, ahol az utca már nem Jósika, nem is Tábor, hanem Vadász néven fut Vadász Manó, Szeged korábbi (1848-49 közötti) polgármestere előtt tisztelegve. A Kossuth Lajos sugárút és a Lechner tér között fellelhető üzlet egy nem különösebben feltűnő, de így is igen tetszetős, ránézésre úgy nyolcvan éves bérház pincehelyiségében foglal helyet, melybe csak úgy lehet lejutni, ha az ember melléig hajtja le a fejét – vagy nem magasabb, mint 150 centiméter.

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Bent hasonló világ fogad minket, mint bármely hasonló boltban: egy különleges, olykor meglepően barátságos légkörbe csöppenünk, ahol kedves szóval fogadnak, és ahol pontosan az ellenkezőjét érezzük, mintha egy hipermarketben lennénk. Senki sem kíván a háta közepére, sőt, azonnal kérdik, segíthetnek-e, elmesélhetik-e hogyan működnek itt a dolgot, vagy csak úgy random megmutatnak egy szappant, aminek formavilágát egy póréhagyma ihlette. És ha már hogyanműködés: annyi eltérés van a már ismert szegedi üzlettől, a Garabolyostól, hogy a Csakamikell a gluténmentes hegyet tűzte ki céljául, tehát termékeik jórészt mentesek a gluténtől. És erre különös figyelmet is fordítanak azzal, hogy a legapróbb részletekig odafigyelnek, egy-egy tárolóba, üvegcsébe nehogy kerüljön belőle.

És hogy miket árulnak itt? A következőket biztosan (*-gal jelöltük a gluténmentes termékeket):

  • tésztákat*,
  • liszteket* és lisztkeverékeket*,
  • tisztítószereket,
  • tisztálkodási szereket,
  • alapvető életkellékeket (fanyelű fogkefe és fülpiszkáló, bevásárló táska, pékáru tasak)
  • kotyogós kávét, akár kimérve is,
  • olajokat és eceteket,
  • magvakat, vagy
  • köretnek valókat* (rizs, quinoa, hajdina, köles).

Első blikkre azt mondanám, hogy amíg a Garabolyos a nép csomagolásmentes boltja, ahol a körülményekhez és a termékek minőségéhez mérten nem olyan magasak az árak, addig a Csakamikell inkább céloz erőteljesebben a gluténérzékenyekre, már ami az ételeket illeti. Tisztítószereknél, szappanoknál, magvaknál már itt is barátságosabb árcédulákat láthatunk, néhány dolog meglepően olcsó is (a presszókávé például 280 magyar forintért dönthető torkunkba, a goji bogyó kilóára pedig határozottan céloz jóval a hipermarketek alá).

Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder
Fotó: Szűcs Dániel / Szegeder

Az üzletben ráadásul viszik tovább a budapesti Ligeti boltból származtatott remek szokást, a befőttesüvegezést, ami nem más, mint hogy aki nem vitt magával befőttesüveget, annak egyszerűen adnak egyet (vagy többet), teljesen ingyen. Ez egy remek kezdeményezés, mert sokakat pont az riaszt el a csomagolásmentes életmódtól, hogy ehhez bizony előre kell gondolkodni. Meg hát nem tarthatunk magunknál állandóan befőttesüvegeket a kesztyűtartónkban/kerékpárunk küllői közé feszítve/kabátzsebünkben. És hogy teljes legyen a körforgás, bárkitől fogadnak is el befőttesüveget, akinek esetleg felgyülemlett már otthon néhány(száz) belőle, és nem tud mit kezdeni velük.

A Csakamikell berendezésügyileg is próbál a lehető legzöldebb lenni. Amit csak tudtak, használtan szereztek be: a bolt kifestéséhez is otthonról megmaradt anyagot alkalmaztak, de a pult is hiába néz ki modernnek, a gagyi bútorlap alatt egy igazi kincs, egy régi gyógyszertár kopott, fehér pultja található. De új életet kapott itt a középen található régi asztal, a kávézósarok székei és asztala, a szekrényajtóból eszkábált polcok, a mosogatók, a bejárat melletti vágott téglák, a mórahalmi piacról beszerzett fémbögrék, vagy a polcos szekrények, melyek egy raktárépületből lettek leselejtezve.

Néhányunkban felmerülhet a kérdés, hogy mégis melyik üzlet a jobb? A Garabolyos vagy a Csakamikell? A válasz letudható azzal, hogy mások. Egyik ebben jobb, másik abban, én személy szerint mind a kettőt látogatni fogom (előbbit teszem már jó ideje). A Garabolyost verhetetlen pisztáciás browniejáért és kakaóccsigájáért, imádni való tésztájaiért és megfizethetetlen, mégis kapós, mindenféle ízben kapható zabpelyhéért imádom, a Csakamikell ugyanúgy már az első látogatáskor megfogott. Hatalmas öröm ez, hogy ilyen klassz, szerethető helyekre járhatunk ezentúl, a piacokkal kiegészítve persze.

 

Nyitókép: Szűcs Dániel / Szegeder