Iványi Gábor: „Ha elviszik a felszerelést a szegedi iskolából, akkor leülünk a földre, és a földön ülve fogjuk megtartani az órákat”

Iványi Gáborral, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnökével készített interjút a Helyben.hu hírügynökség az egyházuk ellen folytatott kormányzati hadjáratról, szegényekről és menekültekről, valamint arról, kitől kell félteni a keresztény kultúrát.

Arra a kérdésre, hogy miért szállta meg augusztus közepén a NAV a szegedi Wesley János Általános Iskolát, Iványi úgy felelt, le akarták foglalni az értékesíthető berendezést a tartozásuk fejében. „Nálunk mindenki be van jelentve, a járulékokat viszont nem tudjuk megfelelően fizetni, mert az állam törvénytelenül, alkotmánysértő módon visszatartja a nekünk járó támogatás egy részét. A nekünk igazat adó strassbourgi ítélet ellenére továbbra is szórakoznak velünk. 1981-ben, a pártállam idején nagyon nehéz körülmények között lettünk bevett és elismert egyház, és abból nem engedünk. Most pedig egy harmadosztályú státuszt kívánnának megadni nekünk, ami nem ad többet egy vallási egyesület cselekvési lehetőségeinél” – mondta.

Szerinte elsősorban az államtól átvállalt feladatok, a hajléktalanellátás, a szociálismunka és az iskoláink finanszírozása jelent állandó problémát. „Mi nem a Fidesztől kaptuk az egyházi státuszt, és nem jobboldaltól vagy a baloldaltól vállaltuk át a feladatokat, hanem a magyar államtól. Jelentkeztünk feladatokra, amelyeket becsülettel ellátunk. Számunkra hitelvi kérdés, a vallásunk alapja, hogy a társadalom legelesettebb alsó rétegében élők között szolgáljunk. Mi ezt tesszük. Emellett visszautasítjuk, hogy az egyházak egyre inkább rátenyerelnek a köz- és felsőoktatásra, a családpolitikára, az árvaellátásra és egyebekre.”

Iványi Gáborék tudják, hogy ha őket kiszorítják, akkor szélnek eresztik mindazokat a gyerekeket, akikkel rajtuk kívül senki nem akar foglalkozni. A szegedi iskola ellen az adóhatóságot vetették be, kiküldték a NAV helyi alkalmazottait, akik egyébként kifogástalanul viselkedtek. Megállapították, hogy többe kerül leszerelni és elszállítani az iskolapadokat, táblákat, mint amennyiért értékesíteni lehet, ezért végül nem vittek el semmit. Iványiék megüzenték: ha elviszik a felszerelést az iskolából, akkor leülnek a földre, és a földön ülve fogják megtartani az órákat, és a modernebb eszközök helyett palatáblát és a tologatható fagolyókat fognak használni, de nem fejezik be a munkát. „Megvárjuk, amíg a világ megváltozik, és emberségesebb lesz.”

Ismert, hogy Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár nemrég azzal indokolta 95 millió forint elvonását a MET egyház iskoláitól, hogy az „nem megtérülő befektetés az államnak”. Erre Iványi azt mondta, ez pontosan az étkezési költsége körülbelül 3000 iskolás gyereknek. „Az előttünk álló tanévben pedig már megfenyegettek, hogy elvonják a maradék állami támogatást is. Közben ránk terheltek 250 milliós adósságot, amiből 125 milliót le is emeltek a számlánkról. Most azt várják, hogy további pénzek jöjjenek be, hogy azt is zárolhassák. Ilyen körülmények között szeretnénk legalább a béreket kifizetni a mintegy 500 dolgozónknak. A megtérülő befektetésről pedig annyit: mi nem a vezető politikusok és a vállalkozók gyerekeiért dolgozunk. Olyan világot szeretnénk, amelyben van reményük a legszegényebbeknek, a Hős utcai telepen és az ország legnyomorúságosabb régióiban élő gyerekeknek, akiknek ugyanúgy csak egyetlen életük van, mint másnak, hogy legalább egy szakmát, egy érettségi bizonyítványt tudnak szerezni, és kitörhetnek a kilátástalan helyzetből, amibe születtek.”

 

Nyitókép: Zsolnai Péter