Karácsony: Szeged remek példa, ilyen Magyarországot szeretnék

Az újrókusi Kodály téren rendezett pénteken családi napot az MSZP egy halom ismert országos és helyi politikus jelenlétében. A programsorozat 15 órától kezdődött gyerekszínházelőadással, taekwondobemutatóval és kutyáshowal. Lehetőség volt arcfestésre és pónilovaglásra, volt ugrálóvár, cukorkaeső sajnos nem. 17 órától Karácsony Gergely utcafóruma került terítékre a programramlistán, de még előtte beszédet tartott Ujhelyi István MSZP-s európai parlamenti képviselő, Kunhalmi Ágnes MSZP-társelnök és oktatáspolitikai képviselő, Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke és parlamenti frakcióvezetője és Szabó Sándor helyi MSZP-s képviselő is. Az utcafórum műsorvezető pozíciójában Barabás Richárd, a Párbeszéd szóvivője és Újbuda alpolgármestere volt hallható.

Az eseményen néhányszáz fő volt jelen. Arányait tekintve az ötven év felettiek voltak a legtöbben, de a fiatalabb korosztályokból is akadtak érdeklődők. A beszédek során Ujhelyi István volt az első megszólaló, mondandójában eleinte kitért Szegedre és a helyi választókörzet fontosságára élete során, mivel korábban ő képviselte Újrókust. Ezt követően elmondta álláspontját arról, hogy miért Karácsony Gergelyt tartja leginkább alkalmasnak az előválasztás megnyerésére.

Fotó: Bálint András / Szegeder

A későbbiekben Szabó Tímea és Kunhalmi Ágnes is hasonló tematikára állították fel szónoklatukat. Ők rátértek a Fidesz elszámoltatására és a kormány aktuális bűneire. Szabó Tímea többnyire a Fudan Egyetem körüli huzavonákra tért ki és leszögezte, hogy nem szeretné Magyarországot kínai gyarmatként látni 2022 után. Úgy gondolja, hogy a Fidesz politikájának leginkább a gyűlöletkampány a hajtóereje, melynek eredménye a magyar családok eladósodása és a vidéki fiatalság lakhatásának és megélhetésének elvétele.

Kunhalmi tanulmányai kapcsán emlegette fel Szegedet, mint életének fontos állomását. A 2022-es választásokat szintén sorsdöntőnek tartja Magyarország jövőjét illetően, mivel szerinte a kormánypárt politikáját tekintve a társadalmi szakadék szélesítésére törekszik a Fidesz támogatói és az ellenzéki pártokat támogató polgárok között. Ugyanis szerinte a nem a kormánypártra szavazó embereket fenyegetik és megbélyegzik, és így Magyarország lakosait összeugrasztják egymással. Úgy sejti, hogy az ellenzék összefogásával lehetséges a kormány leváltása, merthogy 2018-ban bebizonyosodott, a választó polgárok több mint a fele nem Fidesz-szimpatizáns.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Szabó Sándor rövidebb beszéde után Karácsony Gergely miniszterelnökjelölt-jelölt következett, utolsóként. Karácsony eleinte némiképp könnyeden indított, de hamar leszögezte, egyáltalán nincs vidám hangulatában a magyar politikai helyzetet miatt. Elmondta, hogy hosszú napja volt, mivel délelőtt részt vett egy civil akcióban a Margitszigeten, amely során azokat a kavicsokat szedték össze, melyeket az emberek tettek le a Margithídon elindulva a koronavírus következményében életüket vesztettekért. Ezeket a kavicsokat szedik össze az önkéntesek és viszik egy helyre a Margit-szigetre, hogy így állítsanak mementót és jelezzék a kormány számára azt, hogy nemhogy leteperték a szőnyeg alá a koronavírus-járványt, hanem meglehetősen hanyag modorral kezelték a pandémiát, mely következményeképp Magyarország lett a legtöbb koronavírusban elhunytat számoló ország népességarány tekintetében. A kavicsok sora egészen az Árpád hídig ért.

A későbbiekben kitért arra, hogy a kormány telekvásárlása a Questor cégcsoporttól mennyire ellehetetlenítette a Budapesten tanulni vágyókat a kollégiumi lakhatástól, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy albérletet vegyenek ki. Ezeket a telkeket szánják ugye a Fudan Egyetem számára. Ezt követően elmondta, mennyire fontos bástyájának tartja Szegedet, az egyébként haldokló magyar demokráciának. Úgy gondolja, hogy Magyarországnak vissza kell kapnia demokratikus és szabados jellegét, melyet a Fidesz teljesen elvett tőle. Kunhalmihoz hasonlóan ő is azt mondja, az ellenzéki összefogással lehetséges e rezsim megdöntése, mivel a korábbi választások sorra megmutatták, hogy a magyar lakosoknak több, mint a fele ellenzéki szavazó. Az ellenzéki politikára nem az ellenzéki politikusok sajátjára tekint, szerinte az az embereké, ahogyan a Budapesten való győzelme sem egyedül az övé, hanem Budapest lakosaié.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Karácsony szerint ha Magyarország egy normális ország lenne, akkor a kormány kormányozna, az önkormányzat önkormányozna, ha az újságíró kérdez, nem azt mondaná neki, hogy provokálja őt, a tanár pedig abból tanítana, amiből szeretne, a főpolgármester pedig megmaradna főpolgármesternek. De bebizonyosodott, hogy a kormány, amivel ő együtt szeretne dolgozni, mint a főváros vezetője, az ennek az önkormányzatnak a halálát akarja. Kifejtette, hogy a kormány egyszerűen minden lépését rossz lépésnek állítja be, és az ő felvetéseit rengetegszer negatívan kezelték le, amiket pedig a későbbiek során saját felvetéseikként alkalmaztak politikájukban.

Az előbbit Fidesz a tőle, mint esélyes kormányváltó miniszterelnök-jelölt iránti félelemből teszik, mivel elmondása szerint a kormány próbálta is megvesztegetni, hogy ne szálljon versenybe a miniszterelnöki pozícióért, de ezt ő bíztatásképp veszi. Karácsony reméli, hogy államfőként Magyarországot újra egy olyan hellyé tudja tenni, ahol az emberek otthon érezhetik magukat, mert zöld és szabad, és Szegedet remek példának tekinti arra, hogy milyen Magyarországot szeretne ő. Beszéde végén felhívta a hallgatóközönség figyelmét, hogy szavazzanak Mihálik Edvin helyi Momentumos és Szabó Sándor helyi MSZP-s képviselőre az előválasztáson, mivel ők fogják Szegedet képviselni a parlamenti üléseken az ellenzék színeiben.

A beszéd után lehetőségünk volt néhány kérdés feltételére Karácsonynak. Először is arra voltunk kíváncsiak, hogy mi lenne az első rendelet, vagy megvitatni való, ha megválasztanák miniszterelnöknek. Karácsony úgy gondolja, hogy a legfontosabb dolog a tárgyalások újraindítása a helyreállítási alap pénzeiről, mivel az Európai Unió csillagászati összeget juttatna Magyarország számára, amit a kormány vagy nem ír jóvá, vagy marhaságokra költi el, pedig fontosabb lenne az egészségügy és az oktatási rendszer körülményeinek javítása. A következő kérdés a vidéki városok, így Szegeddel is kapcsolatos terveire irányult. Úgy gondolja, a vidéki önkormányzatokat, beleértve Szegedet is, nagyon megsarcolta kormány az elmúlt idők során. Az önkormányzatok pénzügyihelyzeteinek javítása érdekében, ő vállalta azt, hogy az eddig elszorított pénzeket, visszajuttassa a vidékieknek és ő az önkormányzatbarát politikára törekedne, amiben a kormánynak szintén partnerként kell közreműködnie.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Megkérdeztük azt is, hogy miért indult mégis az előválasztáson, ha korábban azt nyilatkozta, hogy nem akar miniszterelnök lenni. Válaszában elmondta, hogy világossá vált számára, hogy nem tudja azt a megbízást teljesíteni, amit a budapestiektől kapott főpolgármesterként egy ilyen kormány mellett, és mindent meg kell tennie, hogy a korábban szerzett tapasztalatát felhasználja az ellenzéki választás és a kormány leváltása során, de ez majd nyilván ott fog eldőlni, hogy ezt az emberek szeretnék-e vagy sem. A kérdésre, hogy kit tartana a legalkalmasabbnak a miniszterelnöki feladatok elvégzésére, önmagát válaszolta, mivel ha nem önmagát tartaná a legalkalmasabbnak, nem indult volna az ellenzéki előválasztáson.

Nyitókép: Bálint András / Szegeder