Közel 3 milliárd forint adóssága van a szegedi kórházaknak, nem jutnak pénzhez az egészségügyi beszállítók

Július végére 46 milliárd forinttal tartoztak beszállítóiknak a magyar kórházak a háttérintézményeikkel együtt, az adósságállomány növekedése egy hónap alatt 4,6 milliárd forint volt a Magyar Államkincstár friss adatai szerint.

A tavaly november adósságkonszolidáció óta a hazai kórházak lényegében nem tudnak fizetni beszállítóiknak, amivel ezen cégek megélhetése is veszélyben van. Rásky László, a beszállítók jelentős részét képviselő Orvostechnikai Szövetség főtitkára úgy fogalmazott a hír kapcsán, hogy ha így haladunk, novemberre 60 milliárdos adósságról beszélhetünk majd.

Ami érdekes, hogy a július óta elért 4,6 milliárdos növekedés annak ellenére jött össze, hogy a koronavírus okozta feladatok most, nyáron nem jelentenek nagy kiesést az egészségügyi intézmények számára. Rásky szerint ebből is jól látszik, hogy a jelenlegi finanszírozás annyira feszített, hogy épphogy fedezi a béreket és az alapköltségeket.

Magyarországon a kórházi ellátáshoz mintegy 4500 vállalkozó járul hozzá, a hosszúra nyúlt nemfizetési periódus ugyan különböző mértékben, de már mindegyiküket megviseli a szakember elmondása alapján. Ezen cégek amíg lehet, racionalizálják költségeiket, aki tud, tartalékait éli fel, mások hitelért folyamodnak.

A kincstári adatok mellett nyilvánosságra került az is, hogy mely kórházaknak van a legnagyobb adóssága. Jelenleg a legnagyobb tartozás a Pécsi Tudományegyetem intézményeiben van, 3,5 milliárd forint, őket követi a Debreceni Egyetem 2,9, majd a Szegedi Tudományegyetem 2,8 milliárd forintos adóssága.

Kétmilliárd feletti tartozást halmozott fel a Péterfy Sándor utcai kórház, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kórház, illetve a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet. Egymilliárd fölött jár még 10 nagy megyei, illetve nagy ellátási területtel rendelkező budapesti centrumkórház.