Középkori pénzérmét és falakat tártak fel a múzeum régészei az Oskola utca–Stefánia felújításán

A Móra Ferenc Múzeum régészei sose pihennek, mint legújabb posztjukban írják, most épp a még javában zajló Oskola utca–Stefánia sétány rekonstrukció keretében lehetőségük nyílt a szegedi vár északi falának újabb szakaszát feltárni.

Az egykori szegedi várat érintő régészeti feltárások hosszú évek óta zajlanak Szeged belvárosában. Eddig főként a vár falának maradványait találták meg: ez az első alkalom, amikor épített falú örökséget tártak fel a szakemberek a vár falain belül. Legutóbb ilyen munkálatok zajlottak a múzeum felújításának idején is, amikor a Stefánia parkot is átépítették. Mint posztjukban írják, a szemfülesebb járókelők már észrevehették, hogy a felújított Stefánia parkban a korábbi feltárási adataik alapján a vár északi főfala egy bordó színű térkősávval jelezve van.

„A feltárás egyik fő feladata az volt, hogy további adatokkal szolgálhassunk, ugyanis ezt a most feltárt falszakaszt is jelölni szeretnék a felszínen. Az ásatás megkezdése előtt abban reménykedtünk, hogy az északi kapu legalább egy kis részlete is a szelvényünkbe fog esni, de nem így lett. Úgy néz ki a szegedi vár északi kapuja teljes terjedelmében a Stefánia sétány aszfaltútja és a Magyar Rádió épülete alatt található. Már ez az információ is előrelépésnek tekinthető” – írják a régészek a munka céljáról.

A helyen „csak” egy várfal és egy kazamata fal esett a szelvénybe, de a falak mellett néhány középkori jelenséget is feltártak, az egyikből egy I. Zsigmond (1387–1438) idejére keltezhető pénzérme is előkerült. Ezen kívül első ízben sikerült megfigyelniük a várfal alapozási árkát. Ezek az adatok valószínűleg közelebb fogják vinni a régészeket az északi várfal építési idejének pontosításához. A többi kép az alábbi posztban megtekinthető:

Log In or Sign Up to View

See posts, photos and more on Facebook.