Site icon Szegeder Archívum

Már szerdán is elkezdődhet a nyitás

A korábban előrejelzettnél hamarabb, akár kedd éjfélig, legkésőbb a szerda délelőtti órákban elérhetjük a 2,5 millió beoltottat, amelyet a kormány a fokozatos nyitás első lépésének feltételéül szabott – írja a Kormányzati Tájékoztatási Központ.

Magyarország oltási rendje a terveknek megfelelően, Európában kiemelkedően teljesít. Az oltási folyamat az ünnepek alatt sem állt le, ennek köszönhetően várhatóan kedd éjfélig, legkésőbb a szerda délelőtti órákban elérjük a két és fél millió beoltottat. Pintér Sándor belügyminiszternek határozatban kell megállapítania, hogy megtörtént a 2,5 milliomodik oltás – közölte a KTK. Ezt követően a 144/2021-es kormányrendelet értelmében az alábbi intézkedések lépnek életbe:

A pedagógusok oltását követően, ahogyan azt már bejelentették, az iskolák és óvodák április 19-én indulnak újra.

A kormány március 27-én hirdette ki azt a rendeletet, amely kizárólag az oltási program előremeneteléhez köti a járvány ellen hozott korlátozó intézkedések jövőjét. Ez egy új stratégia, a mögöttes logikát Orbán Viktor magyarázta el, amikor interjút adott az M1-nek: szerinte a korlátozások csak lassítani tudják a brit variánst, de megállítani nem. Szakértők szerint a 2,5 milliós határnak nagy jelentősége nincs a járványhelyzet javítása szempontjából, az ehhez a szinthez tartozó, kb. 25 százalékos átoltottsági arány ugyanis messze van még a nyájimmunitás kívánatos szintjétől, ami 70-80 százalék. Míg más vélemények szerint a koronavírus esetén, a mutálódás miatt akár 85-90 százalék is szükséges lehet.

Bár nemzetközi szinten a magyar átoltottsági adat szép teljesítmény, nem elég a vírus tartós visszaszorításához. Arról nem is beszélve, hogy a 2,5 milliós szám az a csak első oltást kapottak számát is jelzi, pedig több készítménynél is, a megfelelő védettséghez szükség van második oltásra. A második adagot is megkapottak száma a mai nappal 913 ezer fő környékén áll, ők bele vannak számolva a 2,5 millió oltottba, hiszen már az elsőt is megkapták. Ráadásul idehaza jelentős számban a kínai verzió volt alkalmazva, amiről terjednek olyan hírek, hogy kevésbé hatékony, akár harmadik adag is kellhet.

Korábban írtunk arról, hogy Boldogkői Zsolt, a Szegedi Tudományegyetem Orvosi Biológiai Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára szerint egyre jobban állunk átoltottság tekintetében, „ami hamarosan jótékony hatással lesz a ma még kedvezőtlen egészségügyi statisztikákra is.” Azonban a professzor Facebook-bejegyzésében jelezte, hogy két problémát kellene addig még megoldani:

Exit mobile version