Maszk nélkül sétált késő este a Kolozsvári téren, 50 ezerre büntették

50 ezer forintra büntették olvasónkat, mert amikor az üres móravárosi utcákon sétált, nem viselt maszkot. Szerinte minimális empátiát nem tanúsítottak a rendőrök, akik még azzal is megvádolták, hogy ellopta a saját kerékpárjának kerekét. A rendőrség azt reagálta, hogy amennyiben szabálytalanságot tapasztalnak, figyelmeztetést alkalmaznak, helyszíni bírságot szabnak ki, vagy feljelentést tesznek.

László egy újszegedi vendéglátóipari egységben dolgozik szakácsként, de egyébként Röszkén él, és onnan jár be a munkahelyére. Január végén, egy keddi napon este 10-ig volt beosztva, de valamivel hamarabb eljött, mert nem voltak már rendelések aznapra. Lekéste buszát, ezért gyorsan elugrott volna egy barátjához a Kolozsvári térre (innen úgy 400 méterre van a legközelebbi buszmegálló, ahol megáll a röszkei járat) öngyújtóért, hogy dohányozhasson egyet, amikor bekanyarodott elé egy járőrautó.

Amit érdemes még tudni az igazoltatás részletei előtt, hogy Lászlónál volt biciklijének első kereke, mert azt éppen vitte haza a szervízből, illetve nem volt rajta maszk. Ami bár valóban szabálysértés, szerintem teljesen érthető a kijárási korlátozások idején, az esti üres utcákon. És ha már korlátozások: volt igazolása arról, hogy munkavégzés miatt jár kint.

László a következőképpen rekonstruálta a beszélgetés kezdetét:

– Jó estét kívánok! Személyit, lakcímkártyát. Tudja, miért állítottuk meg?
– A maszk miatt.
– Így van. Miért nincs magán?
Friss levegőt akartam szívni.

Ezt követően a rendőrök arról kérdezték, hogy mit keres ott, és merre tart (ez valamennyire bevett szokás egyébként, engem is állítottak már meg köszönönés nélkül a Hová hová? felütéssel), majd arról érdeklődtek, hogy kié a kerék, ami nála van. László erre azt állította, hogy az övé, mire a rendőrök ennek igazolását kérték.

„Mondtam volna, hogy nyilván nincs nálam, de két szó után a szavamba vágott azzal, hogy biztosan lopott. Pakoljak ki” – mesélte László. Kipakolt, és közben megint megpróbálta elmondani, hogy mi járatban van arra, sikertelenül.

A rendőrök kétségbe vonva, hogy László valóban röszkei-e (az iratai ezt támasztják alá), felhívták a település rendőreit, hogy ismernek-e ilyen személyt. Közben elkérték a kilépőjét is, amit átnyújtott, majd amikor ezt követően zsebre rakta volna kezeit, felszólították, hogy tartsa azokat jól látható helyen.

Mint mondja, teljesen együttműködő volt és nyugodt, ezért is nem érti a stílust, és azt, ami ezután történt:

Jóindulatból 50 ezer forintra bírságolták.

Állítólag a rendőrök azt mondták, hogy ha a röszkei kollégák nem igazolják, és nincs a jóindulat, akkor beviszik éjszakára, mert „eléggé nyomorultan néz ki”.

Lászlót nem is igazán a büntetés zavarja, hanem a stílus, ahogyan felléptek vele szemben. Szerinte előbb tolvajnak, majd migránsnak vagy hajléktalannak nézhették a rendőrök, de persze annak sem örül túlzottan, hogy félhavi fizetése bánta, hogy nem viselt maszkot. „Se ítélőképesség, se empátia” – tette hozzá.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a Csongrád-Csanád Megyei Rendőr-főkapitányságot is, hogy esetleg egészítsék ki a történetek leírását az ő nézőpontjuk segítségével, illetve adjanak választ néhány kérdésünkre. Olyanokat kérdeztünk, mint hogy valóban kizárólag a maszkviselés megszegése miatt büntették-e meg; gyakorolnak-e toleranciát a rendőrök ilyen esetekben; mi alapján büntették meg őt, ha mást nem mindig szoktak ugyanezért; utasításba van-e adva, hogy mindenkit kötelesek megbüntetni, aki nem visel maszkot az utcán; esetleg van-e felmentés, ha külvárosi területről van szó, vagy éjszaka van; potenciális veszélyforrásnak tekintették-e Lászlót, amikor arra szólították fel, hogy ne tegye zsebre kezeit?

A rendőrség sajtóosztálya a fentiek közül egy kérdésre sem adott direkt választ, mindössze egy jogi tájékoztatót küldtek, melyben azt írják, hogy a rendőrség a kijárási tilalom és a közterületi magatartási szabályok betartásának ellenőrzése során a hatályos jogszabályok alapján jár el, és végzi ellenőrzési feladatait.

„Munkatársaink az intézkedések alkalmával minden rendelkezésre álló körülményt vizsgálnak, és amennyiben szabálytalanságot tapasztalnak, figyelmeztetést alkalmaznak, helyszíni bírságot szabnak ki, vagy feljelentést tesznek. A veszélyhelyzet idején alkalmazandó védelmi intézkedések második üteméről szóló 484/2020. (XI. 10.) Korm. rendelet alapján a hatodik életévét be nem töltött kiskorú, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal, illetve az autizmus spektrumzavarral élő személy kaphat felmentést a maszkviselés alól.​”

 

Nyitókép: villamos húz át a Vám téri megállóban, néhány utcára a helyszíntől. Szűcs Dániel / Szegeder