De mit is jelképez a virágzó lótusz? – idén tizenkettedik alkalommal rendezik meg a Lótusznapokat a Szegedi Füvészkertben

Idén is számtalan programmal ünnepli büszkesége, az indiai lótusz virágzását a Szegedi Füvészkert. Az esemény az egész hétvégét felöleli, idén már tizenkettedik alkalommal várja az érdeklődőket. De mit is szimbolizál a virágzó lótusz?

Minden évben nagy esemény az indiai lótusz virágzása a füvészkertben. Idén július 27-én és 28-án, szombaton és vasárnap várja az érdeklődőket a Szegedi Tudományegyetem Füvészkertje, hogy érdekes előadások és túrák közepette mélyedjenek el a távoli kelet világában.

Az idei esemény tematikus lesz, szombaton Kína, vasárnap pedig India értékei kerülnek a terítékre. A látogatók betekintést nyerhetnek az ott élő emberek mindennapjaiba, szokásaiba, életfilozófiájába, gyógymódjaiba, de még a gasztronómia és a kultúra felé is tesz kikacsintást a program. Ázsia növényvilágán belül Japánnak lesz majd kitüntetett szerepe.  

Kézműves vásár, jóga-, és harcművészeti bemutatók is várják a látogatókat. A különböző keleti feszültségoldó módszerek jórésze, az előadásokon túl kipróbálható is lesz.

Az SZKT is beszáll az ünneplésbe, ugyanis a rendezvény ideje alatt reggeltől estig félóránként ingyenes buszjáratokat biztosít a Széchenyi tér sarkától – Torontál téri megállóval – a füvészkert bejáratáig és vissza.

Na de mit is szimbolizál a lótusz virágzása?

A Lótusz profán megfogalmazásban a buddhisták szent növénye. Ábrázolása több keleti képzőművészeti alkotáson is megtalálható, színeiben eltérő jelentéssel. A lótusz, mint szimbólum már a történelmi buddha megjelenése előtt is nagy tiszteletnek örvendett, de nagy kultusza csak a buddhizmus megjelenésével és elterjedésével alakult ki.

A lótusz a megvilágosodás felé gravitáló ember szimbóluma. Egy olyan növény, melynek gyökere a sárban, a mély iszapban nyugszik, de szára magasan a víz fölé emelkedve hozza meg gyönyörű virágát. A teljesen kivirágzott lótusz a megvilágosodás szimbóluma, míg a zárt bimbó az ezt megelőző időszak metaforája.

A lótusz, mint meditációs objektum számos keleti mantrában és koanban is megtalálható. Az egyik ilyen zen koan – mely Virágbeszéd néven ismert – szerint a Magasztos egyszer szótlanul felmutatott egy arany lótuszt. Erre Mahákásjapa, Buddha egyik leghíresebb tanítványa elmosolyodott. A Magasztos, felismerve Mahákásjapa megvilágosodását, ezt mondta: “Az igazi Dharma szemének és a Nirvána szavakkal ki nem fejezhető elméjének kincstárát birtokolom. Ezeket Kasjapára bízom.”  (Buddhapest)

Nyitókép: MTI