Milyen lehetőségeink vannak, ha blogolásba kezdenénk?

Ez az anyag egy a Rackhost Zrt. és a Szegeder.hu közötti együttműködésben jött létre, a cikket nem a Szegeder szerkesztőségének tagja írta.

A nyár az egyik legjobb időszak arra, hogy belevágjunk a blogolásba, ha már régóta terveztük. A szabadság, nyaralás alatt elkezdhetjük régóta dédelgetett vágyunkat: a blogolást. Ehhez adunk segítséget.

Miért is kezd valaki blogírásba? Ennek számos oka lehet. Akár üzleti blogot tervezünk, akár csak hobbiként szeretnénk blogolni, mind remek lehetőség. Az elindulás viszont egyforma, ugyanazok a lehetőség állnak rendelkezésre, a célok függvényében kell eldönteni, hogy kinek melyik a legideálisabb.

Hogyan kezdjünk bele?

  • Ingyenes blogplatform

Választhatunk több ingyenes blogplatform közül, ahol regisztrációt követően szinte azonnal kezdhetjük is az első bejegyzésünk írását, majd közzétételét. Nagyon egyszerű a folyamat, de természetesen ennek az egyszerűségnek ára is van. A blogunk nevét nem választhatjuk meg teljesen szabadon, hiszen az adott platform neve is szerepelni fog például a következő formában: blogneve.blog.hu a blogneve.hu helyett, de ettől függetlenül még működhet jól a blog, sőt hobbi célra teljesen megfelel. Általunk nem befolyásolható – akár tevékenységi körünktől távol álló – reklámokat is látni fogunk a cikkeink mellett, melyre semmilyen ráhatásunk nincs. A legnagyobb hátrány viszont az, hogy a blogunk nem a mi tulajdonunkban lesz, azaz ha valamilyen oknál fogva a platform megszűnik, akkor vele együtt a blog és minden belefektetett munkánk is. Ebből kifolyólag üzleti célra indított blog esetén kevésbé ajánljuk ezt a lehetőséget.

  • Blogolás saját domainen

A másik módszer az, ha regisztrálunk egy saját domain nevet és létrehozunk gyakorlatilag egy honlapot, amelyen a blogot fogjuk vezetni. Nem annyira bonyolult a folyamat, mint amilyennek először tűnik. Választanunk kell egy megfelelő domain nevet a blogunk számára, ezt regisztrálni, majd igénybe venni egy webtárhely szolgáltatást is a blog jövőbeni helyigényét alapul véve. Ha nem tervezünk sok képet és videót megosztani, akkor általában a legkisebb tárhelycsomag elegendő. Ezután kell létrehoznunk egy weboldalt, melyet rábízhatunk egy profi csapatra, de akár saját magunk is elkészíthetjük – akár ingyenes – sablonokat felhasználva. A legnagyobb előnye az így létrehozott blognak nem más, mint hogy a mi tulajdonunkban lesz, akkor indítjuk el és akkor szüntetjük meg, amikor csak mi szeretnénk, nem beszélve arról, hogy egy honlap számtalan lehetőséget tartogat, és létrehozhatunk külön menüpontokat a bemutatkozásnak, akár fotóknak, videóknak, csoportosíthatjuk témák szerint a bejegyzéseinket. A domainért és a webtárhelyért fizetni kell, viszont egy kis tárhelycsomagot választva ez az összeg csupán pár ezer forint évente. Míg egy hobbi bloggernek nem biztos, hogy megéri, addig egy üzleti blog tulajdonosának mindenképp ezt a lehetőséget ajánljuk.

Bármelyik módszer a szimpatikusabb, arra biztatunk mindenkit, hogy ne gondolkodjon tovább, hanem vágjon bele a blogolásba, hiszen nagyszerű időtöltés és nem utolsó sorban még hasznot is hozhat a későbbiekben.