Öt éve pontosan ugyanúgy jósolták meg Kothencz János győzelmét, mint most Nemesiét

Mindenki emlékszik még Kothencz Jánosra, a Fidesz 2014-es polgármesterjelöltjére. Kothencz nem győzött, pedig a szegedi médiumok egyike többször is ezt jósolta, sőt, közvélemény-kutatásokkal is alátámasztotta.

2014-ben, ahogyan idén is, négy polgármesterjelölt közül választhattak a szegediek. Miután kiesett a képből Németh István, maradt

  • Málovics György (LMP),
  • Tóth Péter (Jobbik),
  • Kothencz János (FIDESZ-KDNP-L.É.T. EGYESÜLET), és
  • Dr. Botka László (MSZP-DK-EGYÜTT-PM-Szegedért).

Tehát négy, egymástól változó távolságra álló ideológiát képviselő személyre lehetett szavazni. Volt szélsőjobboldali, zöld, és persze az érme két oldala, a szocialisták és a Fidesz jelöltje.

2019-ben jóval eltérőbb a felhozatal, a Jobbik és a zöldek is beálltak Botka mögé, viszont jött plusz egy szocialista, Lauer István, aki főleg Kiskundorozsmán fogja aratni Botka elől a szavazatokat, illetve Szabó Bálint, aki állítása szerint, Puzsérhoz hasonlóan, a harmadik utat szeretné képviselni.

Egy dolog azonban semmit sem változott az öt év alatt: a Szegedma és a közvélemény-kutatásaik. „Egy friss közvélemény-kutatás szerint a kormánypártok és a L.É.T. polgármesterjelöltje ismertségben és támogatottságban is komolyan megközelítette a szocialista városvezetőt” – írták 2014 szeptemberében. Akkor a mainál többet elárultak, így tudható, hogy a Tisza Lajos Közéleti Egyesület (ami később a Bartha Lászlót indító Tisza Koalícióvá alakult át) által megrendelt kutatásban 611 személyt hívtak fel augusztus végén. Elsősorban Botka és a július 3-án induló Kothencz esélyeit kutatták (itt érdemes megjegyezni, hogy Nemesit július 4-én mutatták be, de idén a választások is egy nappal később vannak), az eredményeket pedig matematikai-statisztikai eljárással, súlyozással korrigálták nem és életkor alapján.

Bár Kothenczet csak két hónappal a kutatás előtt jelentették be, mint a kormánypártok hivatalos polgármesterjelöltje, akkorra már viszonylag ismert lett, ugyanis míg Botka Lászlóra a megkérdezettek 91,6 százaléka mondta, hogy ismeri, Kothencz is kapott 81,3 százalékot. Kothencz nagyjából akkora ismertséggel rendelkezett a kampány előtt, mint Nemesi pár hónapja. Bizonyos réteget ismerték, olykor írtak róla a lapok, de széles körben ismeretlen volt.

Itt ugrik azonban a krumpli a vízbe, a „Kire szavazna, ha most vasárnap lenne a polgármester-választás?” kérdésre ugyanis meglepő választ hozott ki a felmérés. A válaszadók 39,2 százaléka nevezte meg Botka Lászlót, 36,2 százalék pedig Kothencz Jánost. 14,5 százalék bizonytalan volt, 10,1 százalék visszautasította a kérdést.  A két esélyes jelölt között tehát állítólag mindössze 3 százalék volt ekkor , és még volt több, mint egy hónap hátra a kampányból.

Fotó: szegedma.hu

„Mindez azt jelzi, hogy rendkívül kemény versenyfutás és éles küzdelem várható Szegeden a következő hetekben” – írta akkor a Szegedma a kutatás készítőire hivatkozva. Ez azonban közel sem vált valóra, Botka végül 21%-kal és közel 14 ezer szavazattal kapott többet, mint a Fidesz gondoskodó, kedves férfiúként eladott jelöltje.

A kormánypárti újság idén is lehozott már két kutatást, egyet szeptemberben, egyet a napokban. Utóbbi főként arról szól, hogy akkor van Nemesinek esélye nyerni, ha sokan elmennek szavazni, a szeptemberiben azonban már vannak konkrétabb számadatok is. Ebből kiderül, hogy Botkát az emberek 98%-a ismeri, Nemesi Pált pedig 82%, ami előbbi esetében növekedést jelent, a Fidesz-jelölt ismertsége azonban közel azonos volt öt éve, mint ma. Többet azonban nem árulnak el, illetve igen, de olyan kérdések szerepelnek csak, melyek egyértelműen Nemesi alatt tolják a szekeret. Például előnyös-e, ha valaki gazdag és sikeres és hasonlók, bár azt is kihozták, hogy „a válaszadók 54%-a szerint most veszíthet Botka László ősszel, tehát nagyon erős kihívónak értékelik Nemesi Pált a szegediek”. Az, hogy ez a kérdés pontosan hogyan volt megfogalmazva, persze elég sokat számít ilyenkor.

Fotó: szegedma.hu
Fotó: szeged.hu

Az erről a kutatásról szóló cikkükben és máskor is rendre azt hangoztatják, hogy Nemesinek komoly esélyei vannak, és hogy már fej fej mellett is lehetnek. Érdemes tehát belegondolni, mennyi hitelt adunk ezen kutatásoknak, hiszen az csak egy dolog, hogy az általuk emlegetett kutatási módszerekről (amerikai metodika, kontrollkutatás) még a szakma sem hallott, az viszont elég kétségbeejtő lehet, hogy öt évvel ezelőtt egymás mellé hozták ki a két jelöltet, majd hoppá, az egyik nyert pár fényévvel. Ilyen nincs.

Mint érdekesség azt is meg lehet említeni, hogy 2014-ben is voltak bőven emlékezetes momentumai a kampánynak, főleg Kothenczéknél. Volt nála Gérard Depardieu, és akkor még Orbán Viktor is komolyabb szerepet vállalt az önkormányzati választások előtt, nem kevésszer kiállva szegedi jelöltje mellett, akit meg is látogatott.

 

Nyitókép: Koszticsák Szilárd / MTI