Szeged idén nem került fel a két legboldogabb település közé

Az idei Boldogság Világnapjára is elkészült Magyarország Boldogságtérképe. Ezúttal Szombathely és Nyíregyháza végzett az első két helyen, így Szeged lecsúszott a tavalyi második helyéről. A térképhez az adatok a COVID járvány megjelenése és több hullámban történő fellépése alatt keletkeztek, így ezt a COVID fenyegetettségében élő Magyarország Boldogságtérképeként is tekinthetjük. A térkép alapjául szolgáló adatokat 2020. április 1. és a 2021. március 15. közötti időszakban végzett internetes vizsgálatai alapján gyűjtötték. A felmérés kiterjedt

  • az élettel való elégedettség,
  • az érzelmi, a pszichológiai, a szociális és a spirituális jóllét,
  • a mentális egészség szintjének a megállapítására,
  • pszichológiai immunkompetencia, a megküzdési kapacitás, valamint
  • a karaktererősségek vizsgálatára.

Fontos megjegyezni, hogy a térkép egy adott időszakra jellemző helyzetet ír le és kizárólag csak tájékoztat arról, hogyan borítja be a boldogság Magyarországot, az eredményekből ok-okozati összefüggésekre nem lehet rávilágítani. A tavalyi, és tavalyelőtti eredményeket is meg lehet tekinteni az oldalon. Érdekesség, hogy se a tavalyi győztes Székesfehérvár, se az ekkor második helyezett Szeged nem került fel az első két helyre. Városunk azonban a 2019. évi tizennegyedik helyről jött fel ide, tehát elég nagy a mozgás egy év alatt is. Az idei pontos eredményekre, így a helyezésünkre még várni kell.

Azt azonban már tudni, hogy a megyeszékhelyek közül jelentős csökkenés mérhető Debrecen, Győr és Tatabánya lakosainak globális jóllét szintjében. Nagyot nőtt azonban Szombathelyen, itt mérték ugyanis idén a legmagasabb jóllét szintet a megyeszékhelyek közül, így 2018 után ismét Szombathely lett Magyarország legboldogabb városa. Szorosan a második helyre került Nyíregyháza, amely megyeközpont 2019-hez képest ugyancsak növekedést mutatott.

Megyénként komoly eltérések is kialakultak. Szignifikáns csökkenés mutatható ki Hajdú-Bihar, Békés és Somogy megye lakosainak boldogsági (globális jóllét) szintjében, míg számottevően nőtt Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok- és Vas megyében. Csongrád-Csanád megye tavalyhoz képest rontott, így visszakerült a tavalyelőtti átlagosan boldog sávba a boldog helyett. Régiók szerint a Dél-Dunántúlon, Észak- Alföldön és Észak-Magyarországon nagymértékben csökkent, míg a Nyugat-Dunántúlon és Közép-Magyarországon nőtt a lakosok jóllét szintje.