Szél Bernadett: Nem működik az, hogy a gyermekekkel dolgozók értékes idejét adminisztráció tölti ki

A Dugonics térre rendezett szerdán aláírásgyűjtést és utcafórumot a helyi Momentum képviseletében Mihálik Edvin, aki mellett ezúttal Szél Bernadett parlamenti képviselő kampányolt. Közös beszédük tizenhat óra után volt hallható a Kárász utcára vezető zebra mellett, ezt követően kérdésekkel irányultunk a politikusok felé.

Mondandójukban többnyire a Szegedi Tudományegyetem helyzetére és Nemesi Pál a modellváltás során betöltött szerepére tértek ki. Mindkettőjük egyértelműsítette, hogy az egyetem működésének vissza kell kapnia pártfüggetlen jellegét és autonóm szabadságát. Szél emellett több ponton kitért az országban uralkodó szegénységre és az egészségügy, illetve az oktatás fokozatos romlására.

A beszéd elsősorban a jelenlévő sajtósok figyelmét kötötte le, de megjelent néhány érdeklődő a fiatalabb korosztályból is. Ironikus, hogy ekkor két rendőr és egy gépfegyveres katona éppen igazoltatott egy kéregetőt a Kárász utca elején, akikhez erősítés érkezett még kettő biztos úr, majd még egy katona személyében. Az urat a közös munka befejeztével a sétálóutca elején villogó gépjárműhöz kísérték. A beszéd után volt alkalmunk néhány kérdést feltennünk a képviselőnek, mialatt Mihálik Edvin az utca emberét invitálta pultjukhoz aláírásért.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Az első kérdésünk afelé irányult, hogy ő, mint parlamenti képviselő milyen megoldásokat javasolna a Fidesz által egyre inkább megkárosított oktatási rendszer és egészségügy helyretételére. Szél szerint először is nagyon alacsony bér jut az oktatásban dolgozó pedagógusok számára, és elsősorban az ő fizetésük megemelésére lenne szükség, mely a kezdő tanárok esetében a jelenleginek legalább a dupláját jelentené. Ezen kívül a korai fejlesztésben dolgozókra is nagyobb hangsúlyt kell fektetni. A közalkalmazotti bértábla úgy, ahogy van rendezésre szorul. Az iskolákat szerinte vissza kell adni az önkormányzatoknak a KLIK uralma alól, mivel így az igazgatók helyben való döntéslehetőségét korlátozva van.

Attól tart továbbá, hogy az iskolák nem túlságosan gyermekbarátnak, mivel nem építenek a kritikus gondolkodásra alaptantervüket tekintve, és ehelyett a hazafias nevelést forszírozzák. Úgy gondolja, hogy a bölcsödétől felfele túl sok adminisztráció van a pedagógusok nyakára varrva, ami rengeteg időt vesz el a gyermekekkel való minőségi foglalkozásból.

Az egészségügy egyrészt szerinte forráshiányos, másrészt úgy vitte át a kormány egy nap alatt a parlamenten az egészségügy teljes reformját, hogy arról senkivel sem egyeztetett a pandémia közepén. Úgy gondolja, hogy a továbbiakban a Magyar Orvosi Kamarával közösen kell helyreállítani az egészségügyet, melyet szintén a dolgozók bérének a növelésével szükséges majd megkezdeni, mivel a jelenlegi helyzetében az az összeomlás szélén van. Megkérdeztük, hogy lenne-e ellenzéki kormány esetén erre forrás, melyre az igenlő válasz érkezett, mivel a Fidesz által invesztált Budapest–Belgrád vasútvonal, a vadászkiállítás és a paksi beruházások nélkül jutna elég tőke az egészségügyre, de még a szociális munkások bérének növelésére és a nyugdíjminimum duplázására is, illetve az EU-s pénzek megfelelő helyekre való juttatásával is lehetne orvosolni ezt-azt.

Fotó: Bálint András / Szegeder

Következő kérdésünk során arra voltunk kíváncsiak, mi a véleménye arról, hogy a kormánypárt általános közbeszéddé tette a gyűlölködést és, hogy demagóg módon intézi a népnevelést, illetve ő, mint képviselő hogyan lépne fel a jövőben ez ellen. Szerinte az ellenségképek kreálása a Fidesznek egyértelműen a korrupció és az EU-s források állandó lenyúlásának elfedésére szükséges. Ezt egy igen veszélyes politikának tartja, mivel egy ilyen rendszerben előbb-utóbb mindenki ellenség lesz, ahogyan elkezdték a migránsokat, majd a meleg közösséget gyűlöletkampányuk célpontjába állítani.

Ezeket a módszereket nem szabad eltanulnunk a Fidesztől, mivel szemmel látható, hogy az ilyesfajta politika semmi jót nem hozhat egy ország számára, véli Szél, aki úgy látja, hogy a legtöbbet azzal teheti, ha nem ereszkedik le abba a mocsárba, melybe a kormánypárt, és ellenfélképpen és nem ellenségképp tekint rájuk. Továbbra is a fent említett törekvéseit kell szem előtt tartani, és ezekért is az általa eddig is mutatott temperamentummal, de kulturáltan fellépni, ahogyan azt szerinte egy politikusnak kell.

Utolsó kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, hogy miért a Momentum színeiben indult el az előválasztáson. Válasza szerint leginkább azért, mert szerinte nekik sikerült inkább megszólítani a fiatalokat, mivel igenis szükségük van rájuk a kormányváltás során, és úgy gondolja, hogy a Fidesz általi elcsépelt kormányzati szlogenekre a leginkább a Momentum tud érdemben reagálni.