Tar Brigittát nem követi senki

Tar Brigitta 26 éves, szegedi lakos. Ahogy szinte bármelyikünknek, neki is van Instagram-profilja, csak talán azzal az apró különbséggel, hogy az engemnemkövetsenki felhasználót, a nevéből fakadóan paradox módon, több mint hétezren követik már. Az önmaga szórakoztatására, még az instás idők előtt létrehozott Tumblr-lap elindítása óta kollaborált már a Dorkóval és Szendrői Csabával, az Elefánt zenekar énekesével is a nemrég megjelent könyve kapcsán, de ez nyilván nem egyik pillanatról a másikra történt karikacsapás-szerűen, ahogyan én most ebben a néhány sorban felvázoltam. Szóval vegyük inkább szép sorjában, hogyan is jutott el Brigitta idáig.

2014-ben a művészeti szakközépiskola elvégzése és heti tíz rajzóra után szeretett volna valami más irányba tovább tanulni, mivel elmondása szerint egyébként sem tartja erősségének a pontos rajzolást. Ezért a társadalomtudományok felé hajózott a Szegedi Tudományegyetemen. Mondhatni első pillanatban beleszeretett Szeged városába, mely műveiben gyakran visszaköszön, és azóta is élete fontos állomásaként tekint rá, mivel itt ízlelhette meg először az egyedül élés szabadságát.

Társadalom ide, tudományok oda, a hosszas művészeti tanulmányok és a rajzórák nyilvánvalóan nyomot hagynak az ember lelkében, és nem adják fel azokat olyan könnyen, ahogyan Brigi sem tette, ehelyett inkább elindította saját Tumblr-blogját, szintén engmenemkövetsenki néven, természetesen teljes inkognítóban, ahogyan azt illik. Ide kezdte posztolni első munkáit, amelyekben az első osztályból már jólismert gyöngybetűkkel írt valamiféle szövegrészletet ötvözött gyermekrajzokra hajazó grafikákkal, mindezt montázselemekkel egészítve ki. Az elmúlt hét évben azóta egyre több elemet épített bele, mind betűk, mind rajz és montázs terén.

Bármennyire is nem érdekelte, hogy mennyien követik, a blogja fölött a follow-gombra kattintó emberek száma egyre csak növekedett. A későbbiekben, ahogy a blog elkezdett éledezni, a Tumblr úgy fordult haldoklásba, így hamarosan platformcserére volt szükség. Eleinte óvakodott egy csakis művészeti okokból létrehozott Instagram-profil elkészítésétől, mivel nem szerette volna, ha ezen okból veszíti el munkássága inkognítójellegét, de nem volt mit tenni, az engemnemkövetsenkinek pörögnie kellett, s így az átállás is megtörtént.

Brigitta inspirációját gyakran az őt körülvevő emberek adják. Munkái nem ritkán tükrözik valamely bulizáshoz vagy afterhez kötött élményét, vagy az ott elhangzó beszélgetéseket. Ezeket az aranyköpéseket általában felírja vagy igyekszik észben tartani. Amikor a koronavírus elárasztotta az egész bolygót, és csettintésre szűnt meg mindenki szociális élete, munkáival próbálta visszaidézni azokat az időket, amikor lehetett társaságba járni.

Gyakran visszatérő témája a folytonos útkeresés, ezzel kapcsolatban próbál mindig valami aktuálisat létrehozni, ezen kívül szeret műveiben párkapcsolati kérdésekkel foglalkozni, de bármihez is nyúl, szeret némi önsajnálatot csempészni alkotásaiba, persze a megfelelő öniróniával kezelve azt.

Ha megvan a szöveg, mehet a képi körítés, mely nem feltétlen jelenik meg az írásban, de valahol mégis hozzá kapcsolható. Újabban kedvelt montázseleme a régebbi újságokból, lapokból átemelt női aktok. Az analóg folyamatok gyakorta kapnak digitális kiegészítést is. Az elmúlt időkben a női lét nagy kérdéseit szereti boncolgatni, ezekben az alkotásokban többnyire bókként álcázott oltásokat választ szövegnek, mint például a miért beszél ilyen csúnyán egy kislány vagy az egy ilyen szép kislánynak miért nincsen barátja.

Új és nagyobb kihívást jelentett számára Szendrői Csabával, az Elefánt zenekar énekesével közösen készített, idén márciusban megjelent kötet, melyet szintén gördülékenyen vett. A könyv Dolgok és amik mögöttem vannak címmel került a boltok polcaira. Szendrői egy általa létrehozott alteregó, Dr. Csendrői Szabi néven publikált néhol vicces, néhol ironikus életbölcsességeihez készítette Brigitta az illusztrációkat. Eleinte ezt furcsának érezte, mivel alkotásainak szerves része volt a szöveg, és ezúttal más által megírt sorokat kellett kiegészítenie képeivel, de a furcsa érzés hamarosan elmúlt, a kötet pedig végül nyomásra került.

Mióta az engemnemkövetsenki Instagram-oldal nagyobb hírnévre tett szert, Brigi rendelésre is készít illusztrációt. Ilyenkor a megrendelő általában előáll egy ajándékötlettel és egy szövegrészlettel, melyek általában valamiféle baráti társaság vagy család szállóigéje, inside joke-ja, és ehhez találja ki a megfelelő képi körítést. Szóval, ha ilyesmi ajándékötlete van szerettei számára és rendelkezik egy vicces, vagy épp kedves aranyköpéssel, ezúttal tudja, hogy hol találja engemnemkövetsenkit, azaz Tar Brigittát. Igen, ez itt a reklám helye.