Újabb kertvárosi utcákban építenek esővíz-elvezető csatornákat városszerte

Folytatódik a „Szeged, belterületi csapadékvíz elvezetés” projekt III. és IV. üteme, így már majdnem 16 kilométeren korszerűsítik a vízelvezető rendszert. A fejlesztésre összesen 1 milliárd 334 millió forintot fordítanak hat városrészben.

2018-19-ben 6 városrész – Újszeged, Kiskundorozsma, Szentmihály, Tápé, Szőreg és Új-Petőfitelep – 22 utcájában épült csapadékvíz-elvezető csatorna, Dorozsmán pedig víztározó a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban. Ennek egy újabb projektjében folytatódott tavaly év végén a korszerű csatornahálózat kiépítése. Újszegeden 7 utcában – Borostyán, Asztalos, Radnóti Miklós, Haladás, Babits Mihály, Krúdy Gyula, Wallisch Kálmán –, összesen 4336 méter csapadékvíz-elvezető rendszer készül.

Kiskundorozsmán a Bánomkerti öblözetben 9 utcát – Széchenyi István, Zalán, Kút, Nap, Széna, Ballada, Palóc, Majális, Rigómező – érint a fejlesztés, összesen 5301 méternyi csatorna épül. A projekt része a dorozsmai Bánomkerti csapadékvíz-főgyűjtő csatorna rekonstrukciója és kapacitásának növelése a Negyvennyolcas és a Basahíd utca között, 1568 méteren.

Most, szintén a projekt részeként 9 marostői utcában – Aranka, Borbála, Dorottya, Gizella, Ildikó, Izabella, Klára, Melinda és Orsolya – is épül esővíz-elvezető csatorna, valamint megvalósul a Kürü sori árok mederburkolása a Katalin utca és a Fő fasor közötti szakaszon, továbbá épül egy 3 szivattyúállásos átemelő is, hogy az összegyűjtött csapadékvíz gond nélkül eljuthasson az azt befogadó Holt-Marosba. Marostőn összesen 4637 méter csapadékvíz elvezető rendszer készül. A kivitelezést a közbeszerzési eljáráson nyertes cég, a Délút Építő és Bányászati Kft. végzi.

A Szeged, belterületi csapadékvíz elvezetés III. és IV. ütem megvalósítására nettó 1 milliárd 334 millió forintot fordítanak. Ebből nettó 1 milliárd 50 millió forintot tesz ki az európai uniós támogatás, 190 millió forint az önkormányzat saját forrása, és a Szegedi Csatornamű Társulat is hozzájárul a fejlesztéshez 94 millió forinttal. A III. és IV. ütemben összesen közel 16 kilométer csapadékvíz elvezető rendszer létesül, a tervek szerint 2022 első negyedévének végére.

A beruházás eredményeként az érintett területek lakóinak életkörülményei javulni fognak. A kiépülő csatornarendszer hosszú távú megoldást jelenthet a belvízproblémákra, valamint a hirtelen, nagy mennyiségben lezúduló csapadék is könnyebben elfolyik a területről, és nem okoz nagy károkat – zárul a közlemény.