Védőnőket tanítanak be a lélegeztetőgép kezelésére Szegeden

Tanfolyamon sajátíthatják el a lélegeztetőgépek működtetését és kezelését a szegedi védőnők – írja a 24.hu több forrásra hivatkozva.

A portál úgy tudja, az intézkedésre elővigyázatosságból van szükség a világjárványt okozó koronavírus terjedése miatt. Előfordulhat ugyanis, hogy a betegeknek nagy tömegben lesz szükségük lélegeztetésre, a lélegeztetőgépek működtetéséhez pedig nagyszámú szakszemélyzet szükséges.

Az információk szerint nem lesz kötelező a képzés, hanem önkéntes alapon lehet részt venni rajta. Az intézkedés előrelátást mutat, ugyanis a minap a világ legnagyobb lélegeztetőgép-gyártójának vezetője nagy problémának nevezte, hogy a lélegeztetőgépek működtetéséhez szakemberek kellenek, akikből viszont messze nem lesz annyi, ahány kelleni fog. Szerinte ezért fontos, hogy a gépek kezelését minél több egészségügyi dolgozó időben megtanulja.

Szegeden a védőnők a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központjához tartoznak, így munkáltatóként a központ teszi lehetővé a tanfolyam elvégzését. A portál kérdezte a Szegedi Tudományegyetemet arról, hogy hány védőnőt érint az intézkedés, hogy milyen jellegű a tanfolyam, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy várható-e a gyakorlat kiterjesztése országosan, de keddi megkersésükre még nem kaptak választ.

A Magyar Védőnők Egyesülete viszont közölte, hogy bár a védőnők fő feladata a jelenlegi helyzetben is a az egészséges várandósok, gyerekek gondozásának segítése, de ha olyan mértékű vészhelyzet áll elő, ami szükségessé teszi több egészségügyi dolgozó részvételét a betegellátásban, akkor teljesen mindegy, hogy ki milyen területen dolgozik. Az Egyesület elnöke elmondta, üdvözli, ha a védőnők vészhelyzeti pluszképzést kapnak, de reméli, hogy nem lesz rá szükségük. Ha mégis, akkor viszont helyt fognak állni.