Vízre tették Szeged legújabb szabadtéri színpadát

Vízre tették a Tisza jelenlegi leghosszabb úszóművét, amely még a 2018-2019-es Partfürdő felújításához tartozó beruházás. Lesz rajta egy színpad is, koncerteknek, előadásoknak és más szórakoztató rendezvényeknek adhat majd otthont.

Bár a Partfürdő beruházása is csúszott, azért a SZIN-re elkészült annyira, hogy meg lehessen rendezni emelt kapacitással. A teljes projekt eredeti határideje az Úr 2019. esztendejének szeptember 30. napja volt, ebben benne foglaltatott az a pont, hogy úszóműves kikötőállás létesül, ahol negyvennyolc kishajó köthet ki. A jövőben hetvenkét férőhelyesre bővíthető a kapacitás, valamint vízi üzemanyag-töltőállomást is kialakítanak. A kikötő környezetében akadálymentes WC is lesz, és egy hernyótalpas lépcsőnjáró biztosítja az akadálymentes közlekedést. Ez a projekt most ért abba a fázisba, hogy az úszómű váza a Tiszára került. A projekt mintegy 300 millió Forintos költségét az Európai Unió adófizetői fedezték, amelyet a Szegedi Rendezvény- és Médiaközpont Nonprofit Kft. nyert el.

Így néz ki majd az utómunkálatok után. Fotó: szeged.hu
Kikötőként is funkcionál majd. Fotó: Szeged.hu

A csúszás vélhetően abból adódott, hogy mindössze tavaly, azaz 2019. év július 18-án, a határidő előtt cirka 2,5 hónappal kezdték el az úszómű építését. Az elmúlt 6 hónapban az összes acélszerkezeti munkát befejezték, a következő hetekben elkezdik a még csupasz úszómű kidekorálását, burkolat felhelyezését a látványtervek szerint, illetve a villanyszerelést. A most vízre bocsátott 27,2 x 11,2 méteres úszómű még csak az ún. központi móló, amihez egy acélszerkezetű bejáró híd is tartozik majd, illetve ehhez csatlakozik majd a kishajók számára épített nyolc kikötő-, valamint huszonegy ún. szálkamóló, amelyek segítségével a fent említett 48 kishajó köthet majd ki a Partfürdőn. A központi móló egyben egy 88 főt befogadni képes pihenőhely is lesz, a kisebb bódéban egy büfé fog működni, a padokon ülve pedig csodálhatjuk a folyót, miközben elfogyasztjuk a portékát. A vízi pihenőhely alapterülete 300 négyzetméter, a hozzá tartozó büfé 40 négyzetméteres. Bár az úszómű nem különösebben fedett, vélhetően amúgy is inkább jó időben lesz kihasznált.

A “belső” rész a büfével. Fotó: Szeged.hu

“Most még csak 56 tonna súlya a sólyán, de a végén, mire mindennel felszerszámozzuk, a vízen eléri majd a 75 tonnát is” – nyilatkozta a Mahart Tiszayacht Kft. tápéi üzemében az úszómű vízre bocsátása előtt a projektet irányító Molnár János a szeged.hu-nak. A vízre helyezés szerencsésen ment, habár viszonylag kockázatos művelet volt. “Nagyon fontos, hogy ezt a hatalmas vízi monstrumot párhuzamosan csúsztassuk bele a Tiszába, mert ha elfordul, az komoly problémát okozhat. Most a gépek mellett tizenkét ember dolgozik ezen egyszerre. A művelet megkezdése előtt bekentük a sólyapályát egy speciális zsírral, ami a megfelelő csúszást biztosítja” – mondta Molnár János, majd intett is, és megkezdődött a művelet. Jöjjenek hát a vizuális szemléltetőeszközök:

Fotó: Szeged.hu
Fotó: Szeged.hu
Fotó: Szeged.hu
Fotó: Szeged.hu
Fotó: Szeged.hu

 

Nyitókép: Szeged.hu