A szegedi lovasszobor, ami egyszer csak elköltözött

Vagyis inkább elköltöztették, nyilván nem saját lábán tette meg a közel egy kilométeres utat. 1912. szeptember 29-én rántották le a leplet a város legújabb szobráról, mely II. Rákóczi Ferenc fejedelmet ábrázolta.

Ha ma azt mondjuk, „Itt állok a Rákóczi-szobornál”, mindenki az Aradi vértanúk terének közepén álló szoborra gondol, ami előtt a villamos is megáll. Úgy 87 évvel ezelőttig azonban ez nem így volt, hiszen

a szobor eredetileg a Széchenyi téren állt, ahol ma IV. Béla lovasszobra található.

1930-ban került mai helyére, amikor is a Dóm építése végett rendbe hozták az akkori Gizella tér környékét is. A tér közepére pedig kellett valami, ezért 1929-ben úgy döntöttek, a Széchényi térre úgyis akkoriban érkeznek új szobrok, miért ne kerülhetne Rákóczi három villamosmegállóval odébb? Eredetileg egyébként is a tervező a Dóm térre képzelte el a szobrot, így csak közelebb került hozzá.

1.jpg
A szobor a Széchenyi téren 1929-ben. Fotó: Weinstock Ernő / Zempléni Múzeum / Hungaricana

A Gizella tér nagyjéból ekkoriban érte el kifinomult formáját, és a Dóm teret elválasztó épületegyüttes elkészülte után nemsokkal épült az idén 80 éves Hősök kapuja is. De térjünk vissza arra a bizonyos őszi napra 1912-ben, amikor a szobrot felavatták a városháza mellett:

a rendőrség becslései szerint a szobor avatására 15.000 ember volt kíváncsi.

Sőt, akkora szenzáció volt az esemény, hogy az arról készült mozgófilmet a következő napokban két moziban is levetítették, és állítólag kasszasiker volt.

A Vastagh György által készített szobrot különböző városi legendák is övezték sokáig, például:

  • az alkotás eredetileg Savoyai Jenő herceget ábrázolta, majd miután Szeged megrendelte a Rákóczi-szobrot, ezt alakította át,
  • valamint egyesek szerint a fejet egy Szeged-környéki parasztemberről mintázta.
3.jpg
Fotó: Plesovszki Ákos / Fortepan

 

Nyitókép: Fortepan