17 milliárdos hiány tátong a szegedi költségvetésben

Főként a kormányzati elvonásokkal, az önkormányzati cégek bevételkiesésével, valamint a koronavírus-járvány miatti kiadásokkal magyarázza a szegedi önkormányzat, hogy bő egy év alatt több mint 17 milliárd forintos lyuk keletkezett a városi költségvetésben. A helyzetet súlyosbítja, hogy a folyamat romló tendenciát mutat.

„Nem lehet minden héten számszerűsíteni a veszteséget, ezért nagyon nehéz megmondani, hogy éppen mekkora hiánynál tartunk” – válaszolta Nagy Sándor városfejlesztési alpolgármester arra a kérdésünkre, vajon mekkora kárt okozott a városnak a koronavírus-járvány eddig. Azt azonban megerősítette, hogy a veszteség több mint 17 milliárd forint lehet.

Tény, hogy február elején válságköltségvetést fogadott el az önkormányzat, melyben a takarékos gazdálkodást tűzték ki célul, egyben garanciát vállalt a város vezetése ara, hogy a nehéz anyagi helyzet miatt nem romlik a közszolgáltatások színvonala, az eddig szociális juttatásokat megtartják, és nem bocsátanak el senkit a járványhelyzetre való hivatkozással.

„Gyakorlatilag az összes cégünk támogatását csökkenteni kellett, ami például a halasztható karbantartások elmaradását eredményezheti” – nyilatkozta Nagy Sándor, majd hozzátette, hogy ez a folyamat nem folytatható a végtelenségig. Komoly probléma az is, hogy hiányzik a parkolási bevétel, de az ingyenes parkolás megszüntetése a kormány hatásköre, így ezt sem tudja befolyásolni a város.

Komoly gond van a Szegedi Közlekedési Kft-nél, amit az is jelez, hogy a szokásos felújításokat nem tudják elvégezni a járműparkban. Évente három trolit szoktak felújítani, de eddig csak egyet sikerült, és egyelőre nincs is forrás újabbakra. A tendencia tehát romlik, és Nagy Sándor szerint ha a kormány meghosszabbítja őszig a veszélyhelyzetet, akkor a veszteségek ilyen ütemben nőnek, és az már nagyon nehezen lesz kezelhető.