A jövőbe röppent a napvitorlás Kárász utca látványa

Megérkezett a Szeged Vision utolsó előtti jövőképe, melyben egy elképzelt 2050-es Szegedet tárnak elénk a készítők. Csakhogy, mint tudjuk már akár jövőre is lehetnek majd napvitorlák a Kárászon, erről beszélt is már a város zöldtanácsnoka.

Minket azonban nem 2021, hanem 2050 érdekel, úgyhogy nézzük, miket rejtettek el ezúttal a kép alkotói. Előrebocsájtom, hogy annyi izgalom most nem lesz, mint az első (Rejtett utalások és harmadik híd a város 2050-es vízióin), vagy a harmadik kép (Pöpec felhőkarcoló lesz a Nagyáruházból ezek szerint) esetében. Éppen ezért arra vetemedtem, hogy most nettó baromkodás helyett mondjuk írok arról is, hogy az adott dolgok pontosan miért vannak, és mi célt szolgálnánk. Persze, viccesek voltak a robotközmunkások, meg a WC-papírszállító robotkutya, de azért ez mégiscsak egy komoly hírportál!

1. Első képünk brutálisan széleslátószögű, de legalább jól belátunk mindent. A napvitorlák alapvetően azért jók – mert hát nyilvánvalóan nem esztétikai szempontokat szolgálnak -, mert egészen sokat képesek hűteni egy-egy növénytelen utcán. A legjobb hatáskülönbség talán akkor jönne ki, ha az egész Kárász utca aszfaltburkolatú volna, de így is jól fog esni. És még rosszul sem néz ki:

2. Van itt egy kis vizes csatorna is, amibe gondolhatnánk, hogy úgyis csak belelépünk majd és vizes lesz a cipőnk, de ennek is van oka: segít felvenni a harcot a lohasztő hőséggel szemben. Ha pedig esetleg zavaró a városlakók számára, könnyen lefedhető. Ehhez hasonló egyébként van a németországi Freiburgban is, és atyaég!, nagyon jó lenne egy ilyen Szegeden is!

3. Ez a harmadrangú vidéki fürdőket idéző párakapu is azért került ide, mint az előbbiek. Városképileg persze jóval kevéssé emészthető. Úgy, semennyire.

4. Szemfülesek felfigyelhettek arra, hogy az egyik kis hotdogos kocsi oldalán egy rovaros logó figyel vissza. Jelenleg ahogyan táplálkozik az emberiség, az fenntarthatatlan, ezért 2050-re szinte elkerülhetetlen lesz, hogy a rovarokat is étrendünkbe helyezzük.
A háttérben megfigyelhető az is, hogy a Kígyó utca sétálóutcává vált. A Sétáló Szegedre azért reméljük nem kell harminc évet várnunk.

5. Nem tudom, hogy mi van ezzel a robot-felhőkarcoló-léghajó vonallal, de itt is erős reprezentáltságot kapott. Egy Klauzál téri piac azonban nem hangzik rosszul, pláne hogy itt régen is piac volt.

6. Nem tudom, hogy a srác arca vagy a felhőkarcoló érdekesebb-e itt:

7. Hiába a műemléki védettség, az ekkor (illetve akkor) 205 éves Kárász-háznak kifejezetten jól áll a felfuttatott növényzet, ahogyan a ma is fellelhető kandelábereknek is: