A második magyar király, Orseolo Péter sírját találhatták meg Pécsen

A második magyar király, Orseolo Péter sírját találhatták meg Pécsen

A kutatás szinte minden korábbi feltételezést megerősített és a régészek valószínűsítik, hogy megtalálták a második Árpád-házi király, Orseolo Péter sírját. – írja a Szabad Pécs.

Az idén májusban a pécsi székesegyház altemplomában megkezdett ásatások eredményéről a Pécsi Egyházmegye és a Janus Pannonius Múzeum munkatársai mai sajtótájékoztatójukon számoltak be. Úgy néz ki minden kétséget kizárólag a második magyar király, Orseolo Péter sírját találták meg.

A két hónappal ezelőtt indult ásatások fejleményeiről eddig nem sokat lehetett tudni. A Szabad Pécs tegnapi cikkében is csak találgatni tudott, az altaluk megkérdezett szakértők szerint sem volt valószínű, hogy a második Árpád-házi királyé a sír.

A régészeti feltárás egy 60 négyzetméteres területre, az altemplom keleti harmadára és középső részére terjedt ki, és a célkitűzései között a következők szerepeltek: 

  1. Az első középkori építésű székesegyház helyének meghatározása  
  2. Ebből következően a székesegyház építéstörténetének pontosítása 
  3. A földradaros kutatás alapján feltételezhető késő római temetői épület ásatással való hitelesítése  
  4. Orseolo Péter király sírhelyének lokalizálása

A kutatás szinte az összes feltételezést megerősítet. Nem teljesen terjedelmében ugyan, de nagyjából a székesegyház altemploma alatt volt az első pécsi székesegyház, most az egyik falát is sikerült megtalálni. A feltárás során a régészek egy üres sírhelyet is találtak, amely valószínűsíthetően az egyik alapító sírja lehetett, és ez körülményeit tekintve és az 1911-es kalocsai esettel párhuzamba hozva valószínűvé teszi, hogy a sírhely egykoron Orseolo Péter maradványait rejtette. A csontok feltehetően Dulánszky Nándor püspök sírjának építésekor kerülhettek át egy másik, kiemelt helyre.

Fotó: Babos Attila / Szabad Pécs