A társadalmi felelősségvállalás programját indítja el a Csakamikell

Adventi koszorúkat adományozott kedden a Csakamikell csomagolásmentes üzlet a Dr. Waltner Károly gyermekotthonnak. Az akcióval egy kiterjedt programjuk vette kezdetét, melyet a jövő év során más üzletekkel és kivállalkozásokkal összefogva szeretnének folytatni.

„A társadalmi felelősségvállalás jegyében szeretnénk ezt az új programunkat elindítani, amit most kisebb felajánlásokkal kezdünk” – mondta Berki Enikő, a Vadász utcában található csomagolásmentes üzlet társtulajdonosa. „A Dr. Waltner Károly gyermekotthonnak adventi koszorúkat adományozunk, illetve kedvezményt is biztosítunk az üzletben az ott dolgozók számára.”

„Azért választottuk ezt a helyet, mert tudjuk, hogy itt a felajánlásunk biztosan a gyerekekhez kerül. Ugyan a sérült gyerekek nem gyújthatják meg a koszorút, de mindenképp egy szimbólumot jelent ez számukra, és egy-egy foglalkozás keretében megtudhatják, miről szól az advent, ráhangolódhatnak az ünnepekre. A gyermekotthon mostanában sok feladatot vállal el, szépen fejlődik. Ugyanakkor ha felajánlásokról van szó, még mindig a háttérbe szorulnak, nem jellemző, hogy gondolnának rájuk. Pedig a sérült gyerekeknek különösen nagy szükségük van a szeretetre, és nem csak karácsonykor. Erre szerettük volna felhívni a figyelmet.”

A Dr. Waltner Károly gyermekotthon a karácsonyi időszakban is várja a felajánlásokat, olyan ajándékok formájában, amiknek az értelmileg akadályozott gyerekek is hasznát vehetik. Sérülést nem okozó, logikai-fejlesztő játékokat, könyveket kérnek az adományozóktól.

A Csakamikell ezzel a felajánlásával kezdte el hosszú távra tervezett projektjét, amelybe szeretnének bevonni más, hasonló profilú üzleteket is az országban.

„Nagyon fontos, hogy a társadalmi felelősségvállalás szellemében lássuk a jövőt, megtanuljunk odafigyelni egymásra, és nem csak a jelenlegi járványhelyzet miatt” – teszi hozzá Papp Sándor, az üzlet munkatársa. Maga az üzlet is ennek a gondolatnak a jegyében született, csomagolásmentes profiljával a környezettudatosságot hirdeti. Emellett odafigyelnek a kávéjuk fair trade beszerzésére, a kiszállítás zero waste megvalósítására, időszakos kiállításaikkal a helyi feltörekvő képzőművészeket támogatják, elvihető kávézacc-kezdeményezésükről pedig már beszámoltunk korábban. Ezt a felfogást szeretnék a jövőben minél több induló projektre kiterjeszteni.

Korábban felkerestek más alapítványokat is, például a Tappancs Állatotthonnak szerették volna kutyasamponjukat felajánlani, illetve kutyafürdetéssel az örökbefogadást népszerűsíteni. A menhely viszont a járványhelyzet miatt nem tudta garantálni, hogy fogadja őket. Ezek a körülmények felülírták a bolt egyéb terveit is: idén közösségi szemétszedést is terveztek, amit a jövő évre kellett halasztaniuk. Jelenleg azzal számolnak, hogy jövő nyár végétől lesz lehetőségük programokat szervezni.

Szeretnék az üzlethelyiséget – melybe augusztus óta 85 féle új termék érkezett – átalakítani , és alkalmanként közösségi térként meghirdetni különféle foglalkozásoknak. Helyi zenekarok, zenészek támogatását is tervezik azzal, hogy bemutatkozó fellépésekhez biztosítanak nekik helyszínt.

Úgy látják, itthon egyelőre nincs kultúrája annak, hogy a kisvállalkozások a profiljuk részévé tegyék a felelősségvállalást. Ezen szeretnének változtatni azzal, hogy ebből a célból több helyi vendéglátóssal is felveszik a kapcsolatot. Szeretnék meghonosítani például az 1+1 kávé ötletét – amikor a vevőknek lehetőségük van egy kávé árát egy perselyben hagyni, és ezzel az erre rászorulók fogyasztását kifizetni. Olaszországban ez már bevált szokás, de Angliában is úgy tapasztalták, hogy a helyi vendéglátósok körében megszokott közösségi programokat szervezni, segítséget nyújtani a rászorulóknak. A Csakamikell tervei közt is szerepelt, hogy a gyermekotthon lakóit elhívják egy foglalkozásra – ezt végül szintén a járványhelyzet miatt nem tudták megvalósítani.

Hasonló célokon alapul nemrég indult franchise programjuk is, amelyre az ország minden részéből várják az érdeklődőket. Nem tekintenek konkurenciaként a többi csomagolásmentes üzletre, szeretnének segíteni a hasonló profilú vállalkozásoknak, ezzel elősegítve a környezettudatos vásárlás népszerűsítését. A város másik zero waste üzletével, a Garabolyossal is megférnek egymás mellett, mivel kínálatuk kissé el is tér egymástól, jól kiegészítik egymást a vevők számára.

Jelenleg az ország több más ilyen profilú boltjával is tartják a kapcsolatot, és szeretnének még többet belevonni partnerként a kezdeményezéseikbe. Fő céljuknak azt fogalmazzák meg, hogy a csomagolásmentes vásárlás legnagyobb képviselői, például a budapesti Ne Pazarolj vagy a Ligeti Bolt is csatlakozzon hozzájuk. Szeretnék ösztönözni őket hasonló akciókra, és a kapcsolattartás mellett összefogni, koordinálni a programjaikat, felmérni a lehetőségeiket és segítséget nyújtani számukra.