Adathalász átveréssé lett az újszegedi biobolt Facebookja

Néhány évvel ezelőtt létezett egy BioLife nevű üzlet az újszegedi Hársfa lakóparknál, a Thököly utcában. Korábban volt itt gyógytorna és fizioterápia, de hentesbolt is, azt nem tudjuk, azonos tulajdonosi körrel-e. A biobolt a Google szerint a mai napig nyitva fogadja betévedő vásárlóit, ennek ellenkezőjéről egyedül a felhasználók értékeléséből győződhetünk meg. Ebben még nem is lenne önmagában semmi különös, mivel a Google gyakorta állítja azt már rég bezárt boltokról is, hogy jelenleg is nyitva vannak (és néha maga a bolt állítja ezt).

Az sem lenne furcsa, hogyha a Facebookon már semmi híre-hamva nincs, hogy valaha létezett ilyen bolt, mivel már több éve bezárt és egyértelmű lenne, hogy ma már senki nem akar az oldalával foglalkozni, s így az idővel megszűnt. Csakhogy itt nem ez történt. Az oldal maradt, de már egészen más a neve és a funkciója is, mint egykor, amikor még különböző étrendkiegészítők és élelmiszerek akcióit posztolták.

Az egykori BioLife oldala ma Information Pages Report Policy néven fut. A névjegyből és a feltöltött fényképekből meggyőződhetünk róla, hogy egy és ugyanazon oldalról beszélünk, mivel a fényképek között még találhatunk képeket az egykori kínálatról, és a cím is ugyan ahhoz a Thököly utca 44.-hez mutat, ahogyan a Google is, sőt, egy vásárlói posztot is elolvashatunk a boltról a közösség gombra kattintva: „Vevő barát árak, széles áruválaszték. A tulajdonos egy kedves, segítőkész fiatal hölgy, kiváló szakmai ismeretekkel. 🙂”

De mit is csinál pontosan a biobolt átalakult oldala? Fog néhány céget, szervezetet, vagy intézményt és bejelöli őket egy posztban, amelyben arról írnak, hogy megsértették a Facebook alapelveit hazugságokkal és csalással. Ha nem szeretné a tulaj, hogy blokkolják üzletének Facebook-oldalát, akkor egy megadott linkre való kattintással tud ellene tenni, legalábbis ezt állítja a bejegyzés. Így néz ki egy ilyen bejegyzés:

Egyszerre számos helyi vállalkozás fel van sorolva, itt pl. látható a Szia! kávézó, a Móra Ferenc Múzeum, az egykoron előtte található Lejtő, vagy a Cinema City Magyarország. Senki sem lesz meglepve, ha azt írjuk, valami csúnya dolog vár ránk kattintás után. Akinek van minimális vírusvédelme, azt jó esetben a következő oldal fogadja:

Újabban felsorolásszerűen több oldal van taggelve egy posztban, egyként vádolva őket csalással, lejjebb görgetve azonban még egyesével voltak megosztva a karaktergyilkolandó vállalkozások vagy intézmények profilképei, fölöttük ugyanazon leírással. Míg a fentieknél a felsorolásokban vegyesen szerepeltek Szeged-közeli cégek is, itt még többnyire az ország más területén helyezkedők voltak fókuszban. Ezek között megtalálható sajtmanufaktúra, műkörmös, de még városháza is.

Ilyen névvel egyébként egy másik, megtévesztésig hasonló Facebook-oldal létezik még, az korábban egy dekorosbolté volt. Természetesen a legnagyobb esély arra van, hogy egyik adathalász oldalt sem eredeti tulajdonosaik üzemeltetik, hanem hogy tőlük is kihúzták a belépési adataikat, és már régóta nem tudnak hozzáférni egykori oldalaikhoz. És hogy miért lopná el bárki egy biobolt Facebookját? A követők miatt, azok ugyanis megbízhatóságot sugallnak; bár a bioboltnak mindössze 192 követője volt, és a dekorosnak is mindössze 1700.

Az ügyben szerettem volna felkeresni az Information Pages Report Policy tulajdonosát is, de sajnos nem lehet üzenetet küldeni az oldalnak, ezt a funkciót letiltották. Így visszatértem a bolt Google-adatlapjához. Az egyik értékeléshez, mely szerint a bolt már megszűnt, egy fotó is lett mellékelve, melyen jól látható, hogy a komment elküldésének idejében fizioterápiás hely volt található itt, Asthro-Med néven. Telefonon próbáltam elérni őket, de nem veszik fel, és vissza sem hívnak.