Az EMMI szerint beazonosításra sem alkalmas, és nem is jogsértő a koronavírus áldozatairól megjelent lista

Ahogy azt mi is írtuk, kedden a kormány közreadta a koronavírus-fertőzéssel elhunyt személyek nem, kor és alapbetegség szerinti adatait. Ezt a döntés sokan üdvözölték, ám a módját, azt a formát, ahogy az történt, már kevésbé. A TASZ közleményében jelentette ki, hogy ez egyenesen jogsértő módon történt, mivel a jelenlegi formában az életkor, a nem és alapbetegségek alapján többen is beazonosíthatóak a listán.

A TASZ közleményében így fogalmaz: „(…) Bár üdvözöljük, hogy az adatokat közzétették, azonban az elhunytakat be lehet azonosítani a lista alapján, ami jogsértő. Megmutatjuk, hogy lehetett volna az adatokat úgy közzétenni, hogy az meg is feleljen az adatvédelmi elvárásoknak, de az elhunytak emlékét se sértse.

Nem elfogadható, hogy az adatokat sorszámmal megjelölve és minden egyes személyhez érzékeny egészségügyi információkat rendelve hozták nyilvánosságra. Mivel az elmúlt napokban és hetekben egyes áldozatok nevükkel és haláluk időpontjával már megjelentek a nyilvánosságban, néhányan az elhunytak közül beazonosíthatóvá váltak, és a szűkebb vagy tágabb környezetük, vagy akár mindenki értesülhetett a súlyos alapbetegségeikről. Ezt semmi nem indokolja, a jelenlegi megoldás tehát szükségtelen és kegyeletsértő.

Csak olyan adatokat lenne szabad közzétenni, amelyek alkalmatlanok arra, hogy az egyedi információk visszakövetkeztethetők legyenek. (…)”

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ma a kormány honlapján, közleményben reagált a TASZ állításaira. Így:

„Kettős mércével mér a TASZ. Úgy gondolják, hogy amit ők megtehettek tavaly, azt már nem teheti meg a kormány az idén.

A Társaság a Szabadságjogokért Egyesület közel két éven keresztül pereskedett, és egészen a Kúriáig is elment azért, hogy nyilvánosságra hozhassa a kórházi fertőzésen áteső személyek kórházakra lebontott statisztikai adatait. Fáradtságot nem ismerve elérték, hogy közre kelljen adni az úgynevezett statisztikai célú, anonimizált egészségügyi adatokat.

Most pedig azt mondja a TASZ, hogy a kormány jogot sért, mert közread statisztikai célú, anonimizált egészségügyi adatokat a koronavírus-járvány kapcsán.

Kettős mércével mér a TASZ, és most már nem emlegetik azt, amit a tavalyi per után mondtak, hogy „nem igaz az, hogy egy statisztikai adatsor nyilvánosságra hozatala bárki személyes adatait veszélyeztetné.””