Dráguló építőipar miatt hiúsulhatnak meg szegedi egyetemi beruházások

Az építőipari anyagok és a munkaerő drágulása miatt lelassultak a Szegedi Tudományegyetemen folyó fejlesztések. Ez érinti a Vasas Szent Péter utcai volt SZTK épületét, a régi Sebészeti Klinikát és a Művészeti Kart is. Fendler Judit kancellár bízik benne, hogy 3-4 hónapon belül megoldódnak a finanszírozás kérdései és végre elkezdődhetnek az építkezések.

A Városi Televízió készített riportot Dr. Fendler Judittal, a Szegedi Tudományegyetem kancellárjával. Mint az ismert, körülbelül 2015-2016 körül kezdték a beruházásokat terveztetni, amikor még jóval kevesebb összegekről volt szó mindegyiknél. A jogi karra kitett plakát szerint 1,690 milliárd forintnyi forrás lett rászánva a kupola-visszaépítésre és a felújításra, míg ez az összeg korábban, 2018-ban mindössze 650 millió forint volt. Ezt azzal magyarázzák, hogy azóta az építőipari munkaerőhiány és az építőipari anyagok drágulása miatt a kivitelezési árak durván kétszeresére nőttek. Az persze jó kérdés, hogy miért nem indultak be a beruházások mielőbb, hogy emiatt ne kelljen aggódni.

A jogi kar épülete egyébként is kalandos helyzetű: már 2018-ban el akarták kezdeni, azonban halasztgatva lett egészen addig, amíg 2019-ben a viharos szélben le nem szakadt az épület tetejéről egy bádoglemez. Ez, mivel életveszélyes volt, el lett távolítva, később pedig ideiglenesen kijavították a hibát. Azonban a tanítás még ekkor sem tért vissza az épületbe, sőt, a híres webkamera is ideiglenesen le lett szerelve, mondván kezdik a felújítást. Egyelőre mégsem kezdték, valószínűleg itt is forráshiány volt az ok, mint a leállt Tudós Akadémia esetében. Az már csak hab a tortán, hogy a sérülés miatt újra kellett terveztetni a beruházás egy részét, ismét kellett egy kört futni a bürokrácia útvesztőjében.

A Bartók Béla Művészeti Kar épülete esetében sem lesz elég a több, mint 3 milliárd forintos keret, ezért itt is a pluszforrásra várnak. Fotó: delmagyar.hu

A fent említett három beruházásnál azonban 2-3 hónapon belül végleges döntés kell, hogy szülessen, mert 2022-ig tart a 2013-2020-as uniós ciklus kifutási ideje, tehát eddig utalják a pénzt a projektekre. Az egyetem azonban optimista, ezek a beruházások már előrehaladott állapotban vannak, mondhatni csak a pénzre várnak. A felmerült pluszforrásokat más olyan beruházásoktól remélik, amelyek nem állnak ennyire jól (például más egyetemeken), nem férnének bele a határidőbe. Az SZTE abban bízik, hogy ha a forrás megjön, a beruházó kiválasztása után már idén nyár végén vagy ősszel elkezdődhetnek a munkálatok.