Ellenzéki polgármesterek ültek össze a szegedi városházán

Pártpolitikától független, szakmai alapokon nyugvó szoros együttműködésre van szükség a kormányzat és az önkormányzatok között – hangsúlyozta a Magyar Önkormányzatok Szövetségében résztvevő több település polgármestere szerdán Szegeden.

A MÖSZ regionális értekezletét követő sajtótájékoztatón Botka László azt mondta, több tucat dél-magyarországi polgármestertársával elsősorban arról egyeztettek, miként tudják az önkormányzatok a védekezést segíteni a járvány harmadik hullámában.

Az MTI beszámolója szerint a politikus leszögezte, Magyarországon gazdasági és járványügyi válsághelyzet van, ezért szoros együttműködésére van szükség a központi kormányzat és az önkormányzatok között. Az európai példák azt mutatják, hogy a kormányzatok többletforrásokat biztosítanak az önkormányzatoknak, amelyek helyben a leggyorsabban tudnak segíteni a bajba került egyéneknek és vállalkozásoknak.

Botka szerint Magyarország azonban különutas politikát folytatott. „A kormány kétfrontos háborút vív, egyszerre küzd a járvány és az önkormányzatok ellen” – fogalmazott, példaként Szeged költségvetését említve, amely az elmúlt egy évben 16 milliárd forintot vesztett, ebből 10 milliárd forintot a kormányzati elvonás miatt. Kifejtette, hogy a kormányzati megszorítások végső soron a választókon csapódnak le.

Nyirati Klára, Baja polgármestere arról számolt be, hogy a dél-magyarországi települések vezetői úgy látják, kiszolgáltatott az önkormányzatok helyzete, s „a tanácsrendszer felé halad” az ország. „Az önkormányzatok ismerik helyben a problémákat, és tudják hogyan lehet megoldani azokat, ebből a szempontból nincs különbség kis és nagy települések között” – mondta. Hangsúlyozta, a kormány felé elvárás lenne, hogy azonos módon bánjon minden egyes településsel, nem lehet, hogy a polgárokat pártpolitikai szempontok alapján különböztesse meg.

Gémesi György gödöllői polgármester, a MÖSZ elnöke szerint a szövetség a múlt héten egyeztetett arról, hogy az önkormányzatok miként tudnának együttműködni a védekezésben. „Az oltási terv megvalósításában a kórházak mellett 130 rendelőintézet és mintegy 5 ezer háziorvosi körzet vesz részt, munkájuk szervezésében az önkormányzatok is hatékonyan részt tudnának vállalni” – mondta a polgármester.

Szerinte a kormányzat részéről azonban úgy tűnik, „nincs meg a partneri együttműködés”. Az önkormányzatok csupán kedden késő este kaptak levelet arról, hogy a háziorvosi körzetekben szerdától három nap alatt 250 ezer oltást adnának be.

Péterffy Attila pécsi polgármester – aki a jövőben a MÖSZ megyei jogú városi tagozatának munkáját is koordinálja – a közeljövő legfontosabb feladatának nevezte annak a kormányzati elképzelésnek a „blokkolását”, amely a településrendezési terv készítését kivenné az önkormányzatok kezéből.

Mint mondta, ez nem adminisztratív feladat, meghatározza egy település arculatát, fejlesztését. Amennyiben ez a szerep elkerülne az önkormányzatoktól, megszűnne többek között annak a lehetősége is, hogy városfejlesztési megállapodás keretében olyan beruházásokról állapodjanak meg a befektetőkkel, amelyek a település közösségét segítik.

Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármester leszögezte, fel kell lépni az önkormányzatiság kiüresítése ellen. „Az uniós elvekkel szembemegy, hogy az EU helyreállítási alapjának felhasználásáról a kormány nem egyeztet az önkormányzatokkal” – mondta a politikus, aki szerint félő, hogy ennek elosztásakor is pártpolitikai elvek érvényesülnek majd.

 

Nyitókép: Iványi Aurél / Szeged.hu