A Tóth Péter-házat is Nemesi Pál cége, a Ferroép újíthatja fel

Egy újabb omladozó szegedi épület lesz méltó állapotban, épp az Oskola utca felújításával együtt, ami mindenképp pozitív dolog. Korábban beszámoltunk róla, hogy keresik a kivitelezőt, azonban egészen mostanáig kellett várni, hogy eredményt hirdessenek, így elkezdődhessenek a tényleges munkálatok.

Még április közepén írtuk, hogy megjelent a közbeszerzési felhívás, keresik a leendő kivitelezőt a Tóth Péter-ház, azaz az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola leendő helyének felújítására. A nyertes pedig – nem árulunk el nagy titkot a cím után – Nemesi Pál cége, a Ferroép Fővállalkozó és Szerelőipari Zrt., akik a Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft.-vel közösen majdnem kereken nettó 2,1 milliárd forintért (nettó 2 093 071 473 Ft) vállalták el a munkát. Ez már nem az első elnyert közbeszerzése nemesinek kormánybiztosi minőségében, ott volt még a jogi kar épülete, vagy az ELI Science parkban lévő épületfelújítás.

De ugorjunk vissza a témára; áprilisban még úgy volt, hogy akár három hónap alatt is meglesz a kivitelező és kezdődhet a munka, ez végül kb. 3,5 hónap lett, vagy több, mert a közbeszerzési adatbázisban is látható, hogy az ajánlatok benyújtásának határidejét többször is kitolták, május végéről egészen július 12-ig. Az eredményhirdetésre mostanáig, azaz augusztus 5-éig kellett várni, ezután kezdődhet el az építkezés a munkaterület átadásával, bár az épület már körbe van kordonozva egy ideje.

Öt ajánlat érkezett egyébként,

  • a nyertes Ferroép Fővállalkozó és Szerelőipari Zrt. a Possibuild Építőipari és Szolgáltató Kft.-vel közösen,
  • a KÉSZ Építő és Szerelő Zrt.,
  • a Stabil Konstrukt Építőipari és Szolgáltató Kft.,
  • a Modinvest Épitőipari-Beruházó-és Kereskedelmi Kft.
  • és a Dél-Konstrukt Építőipari Zrt.

Ők mind magasabb árért vállalták volna a munkát, az ajánlataik nettó 2,4-3,2 milliárd forint körül mozogtak. A honlap szerint a projekt lezárása 2023. december 31-én esedékes. A nyertes kivitelező feladata a teljes épület komplett felújítása. Mindent az eredeti állapotában terveznek visszaállítani, többek között a homlokzati díszeket, a szobrokat és a kovácsoltvas elemeket, az épület külső kontúrja változatlan lesz. Az épület egyébként 2016-ban került az egyházmegye tulajdonába, már 2018-ban lehetett hallani arról, hogy a felújítást követően az SZTE Vántus István Gyakorló Zeneművészeti Szakközépiskola költözhet ide.

A Szeged, Roosevelt tér 6. szám alatt álló „Tóth Péter-ház” a XIX. század végén újjáépített város egyik legszebb, építészettörténeti szempontból egyik legértékesebb eklektikus épülete. A hosszú évtizedek óta elhanyagolt állapotban lévő, hányattatott sorsú belvárosi palota felújítása mára halaszthatatlanná és elengedhetetlenné vált – szól a közbeszerzés ismertetése. Az alagsori és földszinti terek kulturális szolgáltató és előadótérként, míg az emeleti és tetőtéri szintek konzervatóriumként fognak funkcionálni, a SZTE Vántus István Zeneművészeti Szakgimnázium közismereti oktatótermeivel és hangszeres gyakorlóhelyiségeinek sorával.

A Tóth Péter-ház stilisztikai jellegének meghatározásakor szembetűnőek a neoreneszánsz stílusjegyek: az egyenletes nyílásritmus, az aediculás ablaksor, a szimmetrikusan szerkesztett homlokzat mind az antik építési hagyományokon alapuló, elsősorban itáliai reneszánszra jellemző eszközkészlet elemei. Az épület homlokfelületeit gazdagon tagolják lizénák, párkányok, falfülkék, ornamentikus és antropomorf plasztikák. Az érett eklektika neoreneszánsz stílusjegyeit viselő felületek a korabeli építőmesterség anyagai és szabályrendszere szerint készültek.

 

Nyitókép: Szűcs Dániel / Szegeder