Elkészültek a Széchenyi tér végleges tervei, kár hogy nem lesz belőle semmi

Elkészültek a Széchenyi tér ”végleges” tervei, azonban a Botka Lászlónak címzett dokumentációban az áll, hogy a kormány felől nem látszik semmiféle konkrét szándék arra, hogy a kivitelezést pénzügyileg támogassák. Vagyis a projekt határozatlan időre leáll, mert az állam egyelőre csak a tervezésre utalt pénzt. Mi ennek ellenére szemléztük a terveket, megvizsgáltuk, hogy az engedélyeztetéshez összeállított dokumentációban mi szerepel.

A „Tisztelt Polgármester Úr!” megszólítás után a következőképp folytatódik a dokumentum, idézzük: „A Modern Városok Program részeként kötött támogatási szerződés teljesítése érdekében, a tervezési folyamat lezárása szükségessé teszi a mellékelt határozat meghozatalát. Az MVP-s kormányhatározat a megvalósításra nem biztosított forrást, és a Fejlesztési Irodának nincs információja erre vonatkozó kormányzati szándékról, ezért a közeljövőben a projektben az elszámolások elkészítésén, a tervezési munka lezárásán kívül tevékenység nem várható.”

A dokumentum szerint a jelenlegi helyzet vitathatatlanul szükségessé teszi a térfejlesztést, melyhez a terveztetésre a Modern Városok Program keretében nyújtott támogatás biztosítana forrást. A tervezés célja a Széchenyi tér történeti zöldfelületének koncepcionális műemléki revitalizációja, a meglévő környezeti állapot javítása a közművek cseréjével, növénytelepítéssel, a térburkolat felújításával, a hosszú távú fenntarthatóság és a fejlődés lehetőségének biztosításával, felszín alatti parkoló építésével. A hangsúly a nyugodt és esztétikus városi környezet biztosításán van.

 

Ez van

A tér jelenlegi állapotát talán senkinek nem kell bemutatni. A Széchenyi tér most is Szeged főtere, mivel földrajzilag, városszerkezetileg a város középpontjában helyezkedik el. A ma látható arculatának legjelentősebb lépései az 1879-es árvíz utáni palotasorok alkotta térfalak újjáépítése/építése, a Klauzál tér leválasztása, a fősétány fasorának ültetése és annak keleti oldalán levő szobrok II. világháború előtti elhelyezése. Azóta jelentős változások következtek be minden téren: a motorizáció elterjedésével ellepték mind a parkoló, mind a közlekedő autók, mintegy elvágva a város többi részétől. Továbbá a burkolt felület is túl nagy, rossz állapotban van, nem túl esztétikus, nem illeszkedik a többi, felújított tér stílusához. A ma felmerült, modern igények sincsenek megfelelően kielégítve, gondoljunk csak a parkon keresztül felfestett bringasávokra.

A jelenlegi állapot felülről, kattintva nagyítható. Fotó: Fontos Mérnök Stúdió

A dokumentum szerint a park faállománya jellegzetes karaktert jelent a térnek, ennek megőrzése elsődleges szempontja volt a tervezésnek. A fa- és cserjekivágás csak a legszükségesebb esetekben tervezett, az előírt módon és mennyiségben pótolva azokat. A védett parkban egészségügyi okokból 26 db, műszaki okokból 25 db fa kivágása szükséges, a fenti tervrajzon a vörös színnel ábrázoltakat tervezik kicsapni. Az már tudott volt, hogy a fősétányon a belső platánsort szinte teljesen kivágják, mert ezek többsége szakszerűtlenül, túl közel lett ültetve a külső sorhoz. Ahol mégis látszik belül fa, az kékkel van ábrázolva, ezek a felülvizsgálandók. Egy a Kiss Ernő utca magasságában lévő fát épp a hetekben vágták ki, mert beteg volt, a másik kettő sorsa még nem ismert.

Azonban nem minden fát vágnak ki véglegesen: a IV. Béla szobor és a Zsótér-ház épülete között található hárs fasor áttelepítésre kerül mélygarázs építése miatt. Az átültetésre kivett fát ideiglenesen egy telephelyre szállítják, ahol speciális ültetőközegben tartják, tápoldatozzák, hogy a hajszálgyökerek megerősödjenek, besűrűsödjenek. Speciális labdában kerülnek vissza a fák az építési munkák befejezte után, hogy beültetésre kerüljenek. Természetesen minden faélet számít, de valahol érthető, hogy a park növényzetét időközben rendezni kell. Hogy hol pótolják a fákat, az a lenti tervekből kiderül.

 

Ez lenne

Mint az köztudott, Szeged város önkormányzata tendert írt ki a tér megújítására, miután Orbán Viktor és Botka László megegyezett a Modern Városok Program pontjairól. A tendert a Fontos Mérnök Stúdió Kft. nyerte, majd az akkor publikált tervek szokás szerint nagy vihart kavartak. Azóta fogyasztóbarátabbá tették őket, ennek hatására a cikk végén levő, nem reprezentatív szavazásunkon már közel 60 százaléknak tetszett. „A 2018-ban továbbgondolt tervezés 2019. évben hatósági és szakági egyeztetésekkel folytatódott. 2019 júliusában a civil szervezetekkel és lakossági nyílt fórumon is lebonyolításra került széles társadalmi egyeztetése a terveknek. 2019 augusztusában a Miniszterelnökségen tartott tervbemutatón a Tervezők és Megrendelő támogató állásfoglalást kaptak az Építészeti és Építésügyi Helyettes Államtitkárságtól” – fogalmaznak a tervezők. A lenti engedélyezési tervet is ezek alapján alkotta meg a nyertes tervezőcsapat.

A tér felújított állapotának felülnézete, kattintva nagyítható. Fotó: Fontos Mérnök Stúdió

A leírás szerint a térstruktúra megújítása során megtartották a II. világháború előtti időszakra jellemző eklektikus térszerkezetet, melyet a mai kor használati igényeihez igazítottak. A fenti terveken ez úgy nyilvánulhat meg, hogy csökkentették a felszíni parkolást, helyén vagy a régi-új fasorok kerülnek visszaállításra a Grünn Orbán-ház és a Zsótér-ház előtt a kivágottak pótlására, vagy bringás/gyalogos felületet hoztak létre, amellyel a tér szélére helyezték a bringaforgalmat. A Zsótér-háznál is be lett tervezve a mélygarázs annak ellenére, hogy annak megvalósulása nem biztos. Legalábbis nem az első ütemben, ez nyilván pénzfüggő. A térszín alatti parkoló fölé kerülő zöldtető kazettáiban kapott helyet három új telepítésű fasor is.

Átrendezték a Városháza előtti teret is, a mostani vízfelületet kettéválasztották, a vízköpőket áthelyezik. A korábbi kavicsos burkolatok helyett térkő lesz rendezvények lebonyolítására, szintén 90 fokban elfordítva. Egyedül a Klebelsberg szobor ”tűnik el” a térről, információnk alapján a Szegedi Tudományegyetem veszi át és helyezi el máshol. A vízfelületet is meghagyták, amelynél az egyikre a régi Szeged részletének mintázata került térkép-szerűen, amint a víz elönti azt. Ezen kő/betontömbökön lehet majd lépkedni, netán ülni és lábat áztatni. A kivágott fákat pótlandó, a vízfelület mellé egy egész Magnólia-kertet hoznak létre (rózsaszín) tíz új fával a meglévő kettő mellé, itt padok is lesznek. A Takaréktár–Horváth-Mihály utcák ”egybefolyásánál” kialakítandó kisebb park is megvan még. Terveztek ide egy ivókutat is, ami Anna-vizet ad majd.

A virágok és egyéb növények ki lesznek költöztetve a tér mentén északra és délre, a tervrajzon hosszúkás, színes hasábokként vannak jelölve. Ezeket a nagy, egybefüggő, szalagszerű dísznövény kiültetéseket – növényalkalmazásukat tekintve – a II. világháború előtti tájépítészeti korstílusra, divatra jellemző, ökológiai elvek alapján kiültetett évelők és alacsony cserjék uralják. A szobrok körül teljesen megszűnik a burkolt felület, talán itt egy kisebb járófelületet lehetne hozzájuk rakni, hogy saras időben is megközelíthetőek legyenek. Mindenesetre így a park kevésbé lesz szétszabdalt, a korábbi, legalább kilenc parktükörből lesz hat. Hogy modern, régies, vagy vegyesen használt lámpatestek lesznek-e, az a tervken nem igazán kivehető, de valószínűleg még kivitelezésig eldőlhet.

Természetesen nem mindenkinek tetszik a terv és nem is tud mindenkinek tetszeni, ez így van rendjén. Az viszont vitathatatlan – mint azt ebben az összehasonlító cikkünkben is bemutattuk –, hogy a térre ráfér a felújítás, illetve összességében jót fog tenni neki a változás. Már ha lesz rá forrás.

 

Nyitókép: Fontos Mérnök Stúdió