Placido Domingo szexbotránya és szegedi fellépése között tilos volt róla írni az MTI-n

Belső utasításban adták ki másfél éve az MTI munkásainak, hogy Placido Domingoval kapcsolatban nem jelenhet meg semmiféle anyag, csakis főszerkesztő-helyettesi engedéllyel. Az utasítást 2019. augusztus 14-én adták ki, egy nappal Domingo szexuális botrányának kirobbanása után, és napra pontosan két héttel szegedi fellépése előtt.

Az akkor 78 éves, világhírű spanyol tenorról augusztus 13-án derült ki, hogy több kolléganője is megvádolta szexuális zaklatással, és közülük egy énekes névvel is vállalta történetét; a többiek retorzióktól tartva névtelenséget kértek. Az AP hírügynökség további három tucat emberrel beszélt, akik megerősítették, hogy nyílt titokként kezelik a szakmában, hogy a világsztár rendszeresen zaklatta kiszemelt áldozatait, a fiatal énekeseket gyakran figyelmeztették is erre.

Többen számoltak be arról, hogy az énekes kéretlenül tapogatta, csókolgatta kollégáit, volt, akit a színpadon zaklatott közeledésével. Két áldozat arról is beszámolt, hogy végül engedtek a nyomásnak és lefeküdtek Domingóval. A tenor kéretlen udvarlásának része volt a különböző karrierlehetőségekkel való csábítás, amire ha nemet mondtak, álláslehetőségektől estek el. Az AP forrásai szerint Domingo gyakran azzal érvelt, hogy szüksége van a fellépések előtt egy kis nyugalomra, vagyis a vele történő szex az előadás minőségéhez is hozzájárul.

Amikor ezen sorok megjelentek a sajtóban idehaza is, alig több mint két hét volt hátra Domingo nagy szegedi koncertjéig. Ő volt ugyanis, aki felavatta a Szeged-Csanádi Egyházmegye kezelésében felépült Szent Gellért Fórumot a Dorozsmai úton. A helyi jobboldali sajtó sem kapkodott túlzottan a sztoriért (a Délmagyarban megjelent, a SzegedMán azonban már nem, pedig egy héttel korábban még Plácido Domingónak is fontos a családi összetartozás és a hit címmel közöltek róla írást), az MTI munkatársait azonban egyenesen eltiltották attól, hogy erről beszámoljanak. Minderről a Szabad Európa írt még decemberben, most pedig a cikk szerzője, Keller-Alánt Ákos a Média1-nek mesélt is erről.

A cikkből az derül ki, amikor 2019 nyarának végén megvádolták Domingot, Ráthy Sándor szerkesztő egy e-mailt küldött körbe, amiben azt írta, hogy a zaklatással kapcsolatos anyagokat „egyelőre nem kérünk”.

A teljes levél. Fotó: Szabad Európa

Ennek okát persze a mai napig homály fedi, de eléggé valószínű, hogy a szegedi stadionavatás miatt akarták tisztább fényben tartani Domingot.

A Media1 vasárnapi podcastjében vendég volt Keller-Alánt, és szóba került az eset: „Volt például, hogy Placido Domingo zaklatási ügyét nem volt szabad lehozni az MTI-ben egy jó darabig. Én erre egy magyarázatot találtam, mégpedig azt, hogy a botránya kirobbanása után egy pár héttel lépett föl Magyarországon egy stadionavatón Szegeden, ami tán Európa egyetlen egyházi fenntartású stadionja” – mesélte Keller-Alánt.